Strona główna  | Aktualności  - rok szkolny 2011/2012

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Koniec roku szkolnego jest dobrą okazją do podsumowań i przedstawienia największych sukcesów naszej szkoły. Przypomnijmy:
W gronie dziewięciu stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazły się trzy nasze uczennice: Anna Mazgaj, Emilia Kachnicz i Anna Stawska.
We wrześniu 2011r. Emilia Kachnicz została laureatką XIX edycji Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych Kazimierz Biskupi 2011. Otrzymała indeks na Wydział Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Kilka tygodni później Emilii przyznano stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Anna Mazgaj wzięła udział w VI Przeglądzie Plastycznym z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby gdzie zajęła drugie miejsce. W finale Przeglądu, który odbył się w Dłużewie pod Warszawą nasza szkoła zajęła znakomite czwarte miejsce.

Nagrody książkowe i podziękowania z rąk dyrektora szkoły Marzeny z Jermak za bardzo dobre i celujące wyniki w nauce  w roku szkolnym 2011/2012 otrzymali:
Maria Pietura (ze średnią 5,48)
Zofia Iwaszkiewicz (ze średnią 5,41)
Sylwia Dembicka (ze średnią 5,33)
Daniel Stasiak, Agata Bujnicka, Dominika Matuszkiewicz, Adriana Sztandarska, Nikola Kaczmarzyńska, Dominika Domalewska, Ewlelina Rutkowska, Lila Wegner, Wiktoria Winiarska.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!!!
(Joanna Dybowska)
 

 

Fot. Katarzyna Gwardiak-Kocur

Dodano: 29 czerwca 2012r.

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał stypendia dla uczniów szkół artystycznych. W gronie dziewięciu stypendystów ze szkół plastycznych znalazły się trzy uczennice z Zespołu Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie:
Anna Mazgaj, Emilia Kachnicz i Anna Stawska.


Podczas uroczystości wręczenia stypendiów. Na zdjęciu stypendystki: Anna Mazgaj i Anna Stawska w obecności Podsekretarza Stanu Moniki Smoleń, dyrektora CEA Zdzisława Bujanowskiego i dyrektora ZSP w Koszalinie Marzeny Jermak (fot. Tadeusz Walczak)


Ania w fotelu Ministra, być może przyszła pani Minister Mazgaj :)
(fot. Tadeusz Walczak)

Stypendia Ministra Kultury przyznawane są uczniom szkół artystycznych, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce oraz są laureatami krajowych lub międzynarodowych konkursów.
W tegorocznej edycji przyznano 24 stypendia, w tym 9 uczniom szkół plastycznych.

Uczennice koszalińskiego „plastyka” stypendium otrzymały za znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i przeglądach, otrzymały już indeksy najlepszych uczelni artystycznych w Polsce.
W szczególności:
Emilia Kachnicz zdobyła Grand Prix w XIX Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011". Anna Mazgaj, Emilia Kachnicz i Anna Stawska reprezentowały szkołę w VI Przeglądzie Plastycznym z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. W ogólnopolskim rankingu szkół plastycznych dla ZSP w Koszalinie wywalczyły czwarte miejsce. W klasyfikacji indywidualnej Anna Mazgaj zajęła miejsce drugie. Anna Stawska otrzymała wyróżnienie w I Międzynarodowym Biennale Autoportretu Uczniów Szkół Plastycznych - Radom 2011. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2011r. Anna Mazgaj i Emilia Kachnicz  otrzymały nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina.

Nauczycielem rysunku i malarstwa dziewcząt jest Tadeusz Walczak, który o swoich podopiecznych mówi:
(...) Ania Mazgaj jest dla mnie nie tylko uczennicą, ale dojrzałym partnerem na polu plastyki, z którym wspaniale się współpracuje (...) Ania osiąga sukcesy nie tylko w dziedzinie rysunku i malarstwa ale realizuje się także w innych dyscyplinach plastycznych, zdając sobie sprawę, że dobry twórca to taki, który posługuje się wiedzą i doświadczeniem z różnych dziedzin życia, nie tylko związanych z plastyką.

Emilia w dojrzały sposób wypowiada się o swoich dążeniach i celach. Dąży do rozwoju swojej techniki warsztatowej, interesuje się anatomią, uznając że jest to wiedza niezbędna dla prawidłowego rozwoju manualnego.


Ania Stawska jest dziewczyną kreatywną, świadomą swoich wyborów z niewątpliwym talentem plastycznym.  Poszukuje własnych rozwiązań plastycznych w realizowanych pracach, a to cechy przydatne w dziedzinie plastyki. (...)

Dyplomantom stypendia wręczyła Podsekretarz Stanu Monika Smoleń. Na uroczystości, która odbyła się 14 czerwca w siedzibie Ministerstwa obecny był też dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej Zdzisław Bujanowski, dyrektorzy szkół, stypendyści i ich opiekunowie.

Jest to kolejna edycja, w której uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie zostają stypendystami Ministra Kultury. W roku 2010 to prestiżowe wyróżnienie również trafiło w ręce Anny Mazgaj, w 2006 Klaudii Apanaszczyk.
(Joanna Dybowska)

   

Dodano: 26 czerwca 2012r.

Wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego - Myślęcinek 2012


Rzeźba Natalii Leocho i Ewy Pawlińskiej powstała podczas pleneru rzeźbiarskiego (fot. PZSP Bydgoszcz)

 

Natalia Leocho i Ewa Pawlińska, uczennice pierwszej klasy liceum plastycznego zdobyły wyróżnienie w XX Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim Myślęcinek 2012 zorganizowanym przez PZSP w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego. Plener, który miał formę konkursu odbył się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku pod Honorowym Patronatem Centrum Edukacji Artystycznej i Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Podczas pleneru uczniowie szkół plastycznych realizowali rzeźby - kompozycje przestrzenne wykonane w drewnie. Uczestniczyło w nim 49 uczniów z 11 szkół plastycznych w Polsce.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Natalia Leocho i Ewa Pawlińska.
(JD)

Fotoreportaż
z uroczystości zakończenia XX Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego zobacz na stronach PZSP Bydgoszcz

Dodano: 21 czerwca 2012r.

Pierwsze miejsce w konkursie matematycznym


Nagrodą dla uczestników konkursu była m.in. całodniowa wycieczka do Szymbarka (Paulina i Daniel pierwsi od prawej)

Odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Cogito Ergo Sum" dla uczniów szkół zawodowych różnego typu.
Organizatorem jest Zespół Szkół CKR im. Wincentego Witosa w Boninie, konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Koszalina i Starosty Koszalińskiego.
W konkursie naszą szkołę reprezentował zespół dwuosobowy w składzie: Paulina Radzka i Daniel Stasiak (nauczyciel matematyki Agnieszka Wawrzyn) i .... zajął upragnione I miejsce.

Miłym zaskoczeniem dla uczniów były zdobyte nagrody - nasi laureaci wrócili do domów z tabletami, zaś nagrodą dla wszystkich uczestników była całodniowa wycieczka do Szymbarka.
Organizatorom konkursu serdecznie dziękujemy, a naszym młodym, wybitnym matematykom gratulujemy!!!
(Agnieszka Wawrzyn)

Dodano: 14 czerwca 2012r.

Odwiedziny najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7

13 czerwca odwiedzili nas najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Koszalinie. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy pierwszej Beata Rudecka w ramach zajęć koła plastycznego. Młodzi adepci sztuki zwiedzili szkołę i szkolne pracownie, zwłaszcza pracownie reklamy wizualnej, tkaniny artystycznej i rysunku i malarstwa. Dużo radości i satysfakcji dały dzieciom zajęcia w pracowni w rzeźby. Przy pomocy instruktorów - uczniów z naszej szkoły  powstały gliniane arcydzieła, które maluchy z dumą prezentowały. (JD)
 

Na zdjęciu uczniowie SP7 w pracowni tkaniny artystycznej (fot. Marlena Zachciał)

Dodano: 13 czerwca 2012r.

Plener malarski w Supraślu


Plener w Supraślu (fot. Ewelina Rutkowska)

Dwutygodniowy plener malarski Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie organizuje wiosną każdego roku dla uczniów  trzeciej klasy LP i V OSSP. Młodzi artyści wyjeżdżają w niezwykle malownicze miejsca w Polsce, w tym roku pracowicie spędzili czas w Supraślu.

Plener jest obowiązkowym sprawdzianem umiejętności dla każdego ucznia przedostatniej klasy. W tym czasie wykonują kilka prac i odzwyczajają się od sal, gdzie w każdym rogu stoi martwa natura do namalowania.
Ciekawe krajobrazy, zabytki były dobrym tematem malarskim  – wspominają opiekunowie. Każdy dzień kończył się przeglądem prac i konsultacjami prowadzonymi przez nauczycieli, opiekunów pleneru: Dorotę Śnieg, Tadeusza Walczaka i Marcina Kuropatwę - dodają uczniowie.
Miłym akcentem pleneru była wycieczka do Puszczy Kampinoskiej i zwiedzanie Meczetu Tatarskiego.Prace powstałe podczas pleneru można było zobaczyć na wystawie poplenerowej w budynku szkoły.
(Anna Meller, Joanna Dybowska)

Dodano: maj 2012r.


Sesja fotograficzna (fot. Katarzyna Gwardiak-Kocur)


Plakat promujący Noc Muzeów

Noc Muzeów

Sesja fotograficzna, warsztaty graficzne, malarskie, rzeźbiarsko-ceramiczne i wiele innych atrakcji dla uczestników "Nocy Muzeów" przygotował Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie

Podczas nocy muzeów w koszalińskim plastyku można było zwiedzić szkołę i wziąć udział w przygotowanych warsztatach.
Długa kolejka ustawiała się już przy wejściu, gdzie dzieci i dorośli przebierając się w stroje z dawnych epok mogli wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej.
Podążając dalej korytarzem uczniowie z pracowni rzeźbiarsko-ceramicznej zapraszali do lepienia w glinie. Wielką radość tworzenia miały dzieci, poprzez modelowanie w glinie wykonywały niespotykane wytwory, takie jak: zwierzątka, świeczniki, wazoniki itp.
Skonstruowane samodzielnie narzędzia doświadczalne prezentowali  uczniowie w pracowni fizyki.
Na pierwszym piętrze gości przyjmowała dyrektor szkoły, która w swoim gabinecie, w niecodziennej magicznej atmosferze, czytała dzieciom bajki.
Zainteresowani mogli obejrzeć przygotowany specjalnie na tą okazję film o życiu i twórczości Władysława Hasiora - patrona naszej szkoły, zrobić zdjęcia aparatem analogowym i wywołać je samodzielnie w ciemni.
Oryginalne prasowanki  na koszulki  - kolorowe prace uczniów oferowała pracownia tkaniny artystycznej.
Warto było też zajrzeć na trzecie i ostatnie piętro szkoły, gdzie swoje drzwi otworzyły pracownie rysunku, malarstwa i  pracownia liternictwa, tu można było spróbować swoich sił i odkryć swoje ukryte talenty.
W szkolnej galerii "Szatnia" prezentowano prace ceramiczne wykonane przez uczniów szkoły, tuż obok na dużym ekranie projektora wyświetlano filmy, również autorstwa naszych uczniów.
Zmęczonych nocnym zwiedzaniem zapraszano do wspólnego biesiadowania przy ognisku.
Sympatyków nocnych przygód zapraszamy już dzisiaj na kolejną edycję Nocy Muzeów w Koszalinie!
(Joanna Dybowska)

Noc muzeów-fotoreportaż (K.Gwardiak-Kocur)

Dodano: 20 maja 2012r.

"Muzyka malowane" - wyniki konkursu


 

18 kwietnia 2012r. rozstrzygnięto IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Muzyką malowane" Koszalin 2012. Na konkurs nadesłano 419 prac z całej Polski wykonanych różnymi technikami. Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach. W kategorii szkół plastycznych trzecią nagrodę przyznano Danielowi Stasiakowi. Daniel, uczeń trzeciej klasy Liceum Plastycznego w naszym Zespole Szkół swoją pracę wykonał pod kierunkiem nauczycielki rysunku i malarstwa Marii Karpińskiej. (JD)

Zobacz wszystkie prace w galerii on-line Pałacu Młodzieży w Koszalinie

 

Daniel Stasiak, III nagroda w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Muzyką malowane" (fot. Pałac Młodzieży w Koszalinie)

Dodano: 21 maja 2012r.

"Takie jest życie, taki jest świat"  - Wyniki konkursu

 

W VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. "Takie jest życie, taki jest świat", będącego kontynuacją poprzedniego, trwającego 14 lat, cyklu "Cztery Pory Roku" udział wzięło 50 autorów, którzy nadesłali 255 zdjęć.
Na wystawie prezentować się będzie zaledwie 55 prac, z czego 12 zostało zrealizowane przez podopiecznych Katarzyny Gwardiak-Kocur prowadzącej pracownię fotografii.

W karlińskim Ośrodku Kultury zaprezentowanych zostanie aż 9 uczniów:

Aleksandra Lejewska z pracami: "Dziecięcy świat", "Mistrz 2",  "Wspomnienie"
Martyna Wiernicka z pracą: "Po drugiej stronie"
Beata Balonis z pracą: "Pasja"
Kinga Wójcik z pracą: "Powrót do PRL-u"
Katarzyna Przybył z pracami: "W pogoni za wrażeniami", "Anonimowość"
Joanna Kozakiewicz z pracą: "Ławeczka"
Monika Byszewska z pracą: "Obecność"
Adrianna Sztandarska z zestawem "Lustro – odbicie" (3 zdj.)
Anna Wanatowicz z pracą: "Szczęśliwi czasu nie liczą".

 

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 2 czerwca 2012r. o godz. 16.30
w Karlińskim Ośrodku Kultury przy ul. Szczecińskiej 6.     (Katarzyna Gwardiak-Kocur)

 
 

Dodano: 16 maja 2012r.

Matury 2012

Tegoroczna maturzystka Wanda Maluarte podczas próbnej matury (fot.JD)

Matura decyduje o przyszłości, określa poziom wykształcenia. Od wielu lat, w maju można zaobserwować odświętnie ubraną młodzież, podenerwowaną, oczekującą na egzamin maturalny. Tak było i w tym roku szkolnym. Do egzaminu maturalnego przystąpiło trzydziestu abiturientów, którzy stwierdzili, że generalnie nie było źle. Matura, choć dla wszystkich była mniej lub bardziej stresującym egzaminem, to z pewnością, po latach , wspominać będą ją z uśmiechem na ustach. (Anna Meller)

Dodano: 16 maja 2012r.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych


Fotoreportaż z pożegnania klas programowo najwyższych
(fot. K.Gwardiak-Kocur)

Poniedziałek, 30 kwietnia 2012 roku był dniem pożegnania tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora  w Koszalinie, którzy z tej okazji zgromadzili się wraz ze swoimi rodzicami w szkolnej auli. Były okolicznościowe przemówienia i podsumowania wygłoszone m.in. przez dyrektor szkoły Marzenę Jermak i dyrektora Wydziału Edukacji w Koszalinie Krzysztofa Stobieckiego. Tradycyjnie już, młodsi koledzy z klasy III przygotowali występ artystyczny, w tym roku wcielili się w rolę chórzystów gospel rozbawiając publiczność.
W dalszej części uroczystości wyświetlono film z życia klas maturalnych, wręczono nagrody i dyplomy najzdolniejszym uczniom, podziękowania dla rodziców i świadectwa ukończenia szkoły.
Przed absolwentami jeszcze jedno, zapewne nieostatnie wyzwanie – matura. Życzymy wszystkim powodzenia. (JD)

Występ artystyczny w rytmie gospel przygotowany przez uczniów klasy IIIB

 

Film na pożegnanie maturzystów, autor: Daniel stasiak

 

Dodano: 30 kwietnia 2012r.

Wspomnienie pośmiertne - Alicja Rynkun


Na zdjęciu pierwsze grono pedagogiczne, A.Rynkun stoi w ostatnim rzędzie od lewej

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"
W. Szymborska

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Alicji Rynkun. Alicja była naszą przyjaciółką, koleżanką, przełożoną, w latach 1977-1982 pełniła rolę  wicedyrektora w naszej szkole. Pamiętamy ją jako dobrego człowieka, wyrozymiałego nauczyciela, pracownika zaangażowanego w rozwój naszej szkoły. Odejście koleżanki Alicji Rynkun napełniło nas głębokim smutkiem.

Pracownicy Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie

Dodano: 30 kwietnia 2012r.

Konkurs plastyczny dla uczniów trzecich klas gimnazjalnych i szóstych szkół podstawowych

Fotoreportaż z II etapu konkursu plastycznego

Zobacz Protokół z posiedzenia Jury II etapu konkursu plastycznego dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych

Zobacz Protokół z posiedzenia Jury II etapu konkursu plastycznego dla uczniów klas trzecich gimnazjum

25 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie odbyło się rozstrzygnięcie II etapu KONKURSU PLASTYCZNEGO „Świat za drzwiami mojego pokoju”

Jury w składzie: mgr Dorota Śnieg, mgr Iwona Wilkoszewska, mgr Tadeusz Walczak, przyznało NAGRODY:

I MIEJSCE Natalia Rutkowska, SP 7 w Koszalinie, opiekun Małgorzata Chmielowska
II MIEJSCE Julia Irzyk, SP nr 17 w Koszalinie, opiekun Marek Redlich
III MIEJSCE Natalia Borzenda, SP nr 7, opiekun Małgorzata Chmielowska

WYRÓŻNIENIA:
Julia Młynarska , Katolicka SP
Sylwia Michałowska, Justyna Szylka ,Eliza Gembel , Anna Rekowska, Weronika Wróbel, Ernest Burzak, opiekun Lilla Małecka, SP nr 7;
Daria Bujnowska, opiekun Małgorzata Chmielowska, SP nr 7
Nikola Pilipczuk, opiekun Waldemar Jarosz, SP nr 21 w Koszalinie
Martyna Rybak, opiekun Danuta Lech, SP nr 18 w Koszalinie

I MIEJSCE Oliwia Starzonek, Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, opiekun Małgorzata Chmielowska
II MIEJSCE Agata Jakóbowska, Gminne Gimnazjum w Sianowie, opiekun Joanna Sosnowska
III MIEJSCE Anna Ignaczak, Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, opiekun Małgorzata Chmielowska

WYRÓŻNIENIA:
Agata Andrzejewska, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, opiekun E. Ważydrąg
Olga Biliczak, Sylwia Staciwa, Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, opiekun Małgorzata Chmielowska
Agata Kondraciuk, Tomasz Pelc, Joanna Kasprzak, Gimnazjum nr 9 w Koszalinie, opiekun Marek Redlich
Aleksandra Zdulska, Gimnazjum nr 6 w Słupsku, opiekun Marta Stasiak–Załupka
Damian Organiszczak, Gimnazjum nr 2 w Białogardzie, opiekun Lidia Strucka-Kraszewska (JD)

Dodano: 25 kwietnia 2012r.

Quiz dla uczniów szóstych klas szkół podstawowych


Fotoreportaż z przebiegu Quizu

W dniu 25 kwietnia odbył się w naszej szkole Quiz pt. "Sztuka na Wesoło", w którym wzięły udział uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z Koszalina:
Szkoła Podstawowa nr 6,
Szkoła Podstawowa nr 7,
Szkoła Podstawowa nr 17,
Szkoła Podstawowa nr 21.

Uczestnicy quizu musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii sztuki oraz znajomością technik sztuk plastycznych. Ich zadaniem było m.in. odgadnąć brakujące fragmenty na obrazach, nazwać elementy architektoniczne przedstawione na rysunkach wykonanych przez uczniów naszej szkoły, rozpoznać przedmioty jakie są niezbędne do pracy w naszych pracowniach czy też ułożyć puzzle z obrazów Pablo Picassa. Uczniowie wykazali się znajomością najważniejszych przykładów malarstwa, w tym również wiedzą z zakresu barw i kompozycji oraz umiejętnością rozpoznania zabytków architektury.

Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie
Marika Młynarczyk, Julia Irzyk, Joanna Woch, Nikola Kotecka

Drugie miejsce przyznano reprezentacji ze  Szkoły Podstawowej nr 6 w Koszalinie
Katarzyna Płaskowicz, Natalia Strzeka, Julia Lubcyńska, Julia Goska

Trzecie miejsce uzyskali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7
Lidia Sowińska, Anna Rekowska, Nina Żarna, Sylwia Michałowska

Równie sprawnie, zajmując czwarte miejsce, poradzili sobie uczestnicy Szkoły Podstawowej nr 21
Michał Szewczyk, Michał Kostecki, Beata Milkowska, Nikola Gollmar

W quizie wzięli też udział opiekunowie grup: Lilla Małecka, Maria Sieklucka, Marek Redlich i Waldemar Jarosz. Wśród zadań jakie musieli wykonać było malowanie na twarzy uczniów wąsów Salvadora Dali i zaprezentowanie rzeźby Augusta Rodin Myśliciel.

Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy zwalniające z części teoretycznej egzaminu wstępnego do naszej szkoły. Quiz "Sztuka na Wesoło" przeprowadziła Hanna Bączyk. Scenariusz  quizu i pytania konkursowe opracowały: Dorota Śnieg, Magdalena Rybak, Inga Marciszuk - Mazur.
(Magdalena Rybak)

Pobierz Wyniki Quizu w formacie pdf

Dodano: 25 kwietnia 2012r.

"Wiosna w moim mieście" - warsztaty integracyjne z udziałem uczniów ZSP w Koszalinie


Warsztaty integracyjne
(fot. Agnieszka Sieńkowska)

W Galerii Scena przy Bibliotece Publicznej w Koszalinie odbyły się integracyjne warsztaty plastyczne pt. ”Wiosna w moim mieście”. Uczestnikami warsztatów były dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie, studenci Pedagogiki Politechniki Koszalińskiej oraz uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

Program warsztatów obejmował działania mające na celu zapoznanie się z różnymi technikami plastycznymi, tak aby każdy uczestnik mógł znaleźć swoją własną drogę ekspresji. Zaproszeni zostali artyści: Waldemar Jarosz (SPI 21), Agnieszka Sieńkowska (ZSP w Koszalinie), Katarzyna Sikora (Politechnika Koszalińska), z ich pomocą niepełnosprawna młodzież stworzyła piękne, oryginalne i niepowtarzalne prace, które zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii Scena w Koszalinie.
(JD, Agnieszka Sieńkowska)

 

Dodano: 24 kwietnia 2012r..

18 kwietnia dniem otwartym szkoły

Dzień otwarty w naszej szkole był okazją do zwiedzenia nie tylko budynku szkoły, spotkania się z nauczycielami i ich podopiecznymi. Po przyjściu  do szkoły młodzież miała niecodzienną okazję spróbować swoich sił na warsztatach rysunkowych, malarskich, rzeźbiarskich. Zwiedzający mogli obejrzeć prace wykonane przez uczniów w pracowniach rysunku, malarstwa, rzeźby, ceramiki, fotografii i innych. Dzień otwartych drzwi uświetniły koncerty zespołów, których członkami są obecni i byli uczniowie plastyka.
(JD)
 

   

Dodano: 26 kwietnia 2012r.

Egzaminy gimnazjalne 2012


Klasa III gimnazjum przed egzaminem z części matematyczno-przyrodniczej (fot. JD)

Przez trzy dni, od wtorku 24 kwietnia uczniowie ostatniej klasy gimnazjum zmagali się z  egzaminami gimnazjalnymi.
W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 13 uczniów z klasy IIIG. Egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. Do części humanistycznej podzielonej na egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie  oraz egzamin z zakresu języka polskiego zdający przystąpili pierwszego dnia. Część matematyczno-przyrodnicza odbyła się w drugi dzień trwania egzaminów. Ostatniego dnia gimnazjaliści  zdawali część językową składającą się z egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum i ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez siebie szkoły. Uczniowie naszego gimnazjum kontynuują naukę w trzyletnim liceum plastycznym (uzyskując tytuł zawodowy PLASTYK poświadczony dyplomem ukończenia szkoły) lub w innej szkole ponadgimnazjalnej.
(JD)

Dodano: 26 kwietnia 2012r.

PORTRET 2012 - Wyniki I Etapu XI Edycji Konkursu

W dniu 16 kwietnia rozstrzygnięto I etap XI edycji Konkursu „PORTRET 2012” przeprowadzany przez Kolski Klub Fotograficzny FAKT im. prof. dr T. Cypriana w Kole.
Powołane przez Organizatorów Jury I etapu w składzie:Wojciech Beszterda, Bogusław Biegowski, Tomasz Ciesielski, Witold Kanicki, Katarzyna Karczmarz, Krzysztof Jurecki, Janusz Nowacki, Sławomir Tobis, Marianna Grabowska, Władysław Nielipiński i Robert Andre dokonało wstępnej oceny 567 prac nadesłanych przez 214 autorów i zakwalifikowało do II etapu Konkursu: 77 prac 58 autorów (w tym 28 zestawów).

Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie z naszej szkoły tj.
Daniel Stasiak z zestawem 'FACES' oraz Monika Gołdyn z pracą pt. 'Infantka współcześnie wcielona'. Ich prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej oraz zaistnieją w katalogu wystawy z okazji konkursu. Uczniów przygotowała Katarzyna Gwardiak-Kocur.
(Katarzyna Gwardiak - Kocur)

Monika Gołdyn
'Infantka współcześnie wcielona' 

Daniel Stasiak
'FACES'  

     

Dodano: 26 kwietnia 2012r.

XII Powiatowe Targi Zawodoznawczee


Stoisko na targach przygotowały A.Sieńkowska, M. Rybak

 

Zasady rekrutacji dla kandydatów do liceum czytaj i gimnazjów czytaj

Targi zawodoznawcze to coroczna impreza przygotowywana dla młodzieży kończącej naukę w gimnazjach. Wystawcami są szkoły ponadgimnazjalne, swoje stoisko między innymi miał nasz Zespół Szkół Plastycznych. Przybyli uczniowie i ich rodzice mieli możliwość zapoznania się ofertą edukacyjną naszej szkoły, otrzymali ulotki i materiały dotyczące organizacji placówki, zasad rekrutacji i wymaganych dokumentów.
Zainteresowanym przypominamy, że w skład Zespołu Szkół Plastycznych wchodząą
1) Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (OSSP), w której nauka trwa 6 lat (3 lata gimnazjum plastyczne + 3 lata liceum plastyczne). Przyjmowani są do niej absolwenci szkoły podstawowej
2) Liceum Plastyczne (LP), w którym nauka trwa 4 lata. Przyjmowani są do niego kandydaci po ukończeniu tradycyjnego gimnazjum..
Kształcimy w zawodzie plastyk w specjalnościach:
1) reklama wizualna,
2) formy użytkowe - specjalizacje: snycerstwo, ceramika, tkanina artystyczna. Obok przedmiotów ogólnokształcących realizowane są następujące przedmioty artystyczne: historia sztuki, podstawy projektowania – kompozycja, rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu oraz - w zależności od specjalności – główny przedmiot kierunkowy, będący jednocześnie nazwą specjalności.   (JD)

 

Dodano: 5 kwietnia 2013r.

Obrona prac dyplomowych

Tradycyjnie w kwietniu, po zakończeniu kształcenia w szkole plastycznej, uczniowie najstarszych klas  przystępują do obrony prac dyplomowych. Obrona dyplomu składa się z dwóch części, praktycznej i teoretycznej.
 


Na zdjęciu Bogusława Użarowska prezentuje pracę dyplomową "Ikar zwierciadło", wykonaną w pracowni snycerstwa (fot.JD)

W dniach 2-4 kwietnia uczniowie klas najstarszych (VIG, IVA i IVB) bronili prace dyplomowe.
Wykonanie pracy dyplomowej i jej obrona jest warunkiem uzyskania tytułu plastyka.

Część praktyczna dyplomu polega na prezentacji przed komisją pracy dyplomowej z ceramiki, snycerstwa, reklamy wizualnej lub tkaniny artystycznej, a także obronie jej wartości artystycznej i merytorycznej. Stanowi podsumowanie wiedzy i umiejętności nabytych na zajęciach głównego przedmiotu kierunkowego.
Część teoretyczna jest egzaminem z zakresu historii sztuki, który odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia.

Dopiero po uzyskaniu dyplomu uczniowie będą zdawać zewnętrzny egzamin maturalny.

(JD)

 

Dodano: 3 kwietnia 2012r.

II miejsce w VII Ogólnopolskim Przeglądzie
z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby

Nasz szkoła ma na swoim koncie kolejny sukces artystyczny. Trzy uczennice Martyna Wiernicka, Julita Netiacha, Adriana Sztandarska wystartowały w VII Ogólnopolskim Przeglądzie z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby i wywalczyły dla szkoły drugie miejsce.


Prace powstałe w ramach VII Przeglądu z Rys., Mal. i Rzeźby (fot. K.Gwardiak-Kocur)

VII Ogólnopolski Przegląd Rysunku, Malarstwa i Rzeźby odbył się w połowie marca w Bydgoszczy. W konkursie brało udział 15 szkół artystycznych z makroregionu północno-zachodniego, m.in. z Poznania, Szczecina, Trójmiasta czy Zielonej Góry. W tym roku po drugim etapie jesteśmy drugą szkołą w makroregionie. W skład Jury konkursu wchodzą profesorowie Akademii Sztuk Pięknych: przedstawiciele Akademii Gdańskiej, Krakowskiej i Warszawskiej.  Uczennice na wykonanie pracy konkursowej miały sześć godzin. Jury oceniało prace malarskie, rysunkowe i rzeźbę.
Uczennice Julita Netiacha i Martyna Wiernicka w klasyfikacji indywidualnej zajęły miejsca w pierwszej piątce (odpowiednio 3 i 5 miejsce). Dzięki uzyskanym wynikom wezmą udział w trzecim etapie konkursu organizowanym w Warszawie, gdzie będą walczyć o indeks ogólnopolskich szkół artystycznych.
Nad przebiegiem konkursu czuwał gość specjalny mgr Wojciech Myjak - Specjalista ds. Szkół Plastycznych z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Uczennice do przeglądu przygotowywały M.Karpińska, A.Sieńkowska - nauczycielki rysunku i malarstwa, D.Śnieg- rzeźby.

Nasza szkoła od lat zajmuje wysokie miejsca w ogólnopolskich konkursach i przeglądach. W zaszłym roku w VI Przeglądzie zajęła czwarte miejsce w skali kraju. Szkołę reprezentowały wówczas Emilia Kachnicz, Anna Mazgaj i Anna Stawska. Do trzeciego etapu zakwalifikowała się Anna Mazgaj, gdzie zajęła drugie miejsce w kraju. (JD)

Uczennice Martyna, Julita
i Adriana podczas Przeglądu
w Bydgoszczy

Wystawa prac powstałych
w ramach Przeglądu

Reportaż TKK Max
z dnia 20.03.12r.

 

Dodano: 26 marca 2012r.

IV Koszalińska Gala Kultury

Nasi uczniowie zostali uhonorowani przez prezydenta Koszalina za upowszechnianie kultury w mieście. Nagrodę pierwszego stopnia odebrała Emilia Kachnicz, trzy nagrody drugiego stopnia przyznano: Annie Mazgaj, Julii Borowczyk i Tomaszowi Śmigielskiemu.

Podczas IV Koszalińskiej Gali Kultury, która odbyła się 22 marca 2012r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym prezydent uhonorował koszalinian, którzy upowszechniają kulturę w naszym mieście. Nagrody za osiągnięcia w kategorii dzieci i młodzieży odebrało 21 osób, w tym nagrodę I stopnia przyznano naszej uczennicy Emilii Kachnicz, która zdobyła Grand Prix XIX Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo - Malarskiego w Kazimierzu Biskupim. Trzy nagrody drugiego stopnia powędrowały do Anny Mazgaj, Julii Borowczyk i Tomasza Śmigielskiego, również uczniów naszej szkoły. (JD)

 

   galeria prac Emilii Kachnicz
   galeria prac Anny Mazgaj
   galeria prac Julii Borowczyk
   galeria prac Tomasza Śmigielskiego

 

 

(fot.GK24)

 

Dodano: 26 marca 2012r.

Dodano: 11 kwietnia 2012r.

Nagrody prezydenta miasta Koszalina

Prezydent Miasta Koszalina przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Nagrody pierwszego stopnia w dziedzinie kultury dla dzieci i młodzieży przyznał Emilii Kachnicz, drugiego Annie Mazgaj, Julii Borowczyk i Tomaszowi Śmigielskiemu.

     

Emilia Kachnicz

Zdobyła Grand Prix w XIX Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011". Plener organizowany jest przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Szkół Plastycznych w Kole przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Emilia została również wyróżniona nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  (Opiekun artystyczny T.Walczak)

 

Anna Mazgaj

Reprezentantka szkoły w VI Przeglądzie Plastycznym z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, gdzie zajęła II miejsce w Polsce.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (Opiekun artystyczny T.Walczak)

 

Julia Borowczyk

Zajęła drugie miejsce w  Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pamiętajcie o ogrodach"  w kategorii rysunku. Konkurs organizowany jest przez I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku i Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. (Opiekun artystyczny T.Walczak)

 

Tomasz Śmigielski

W lutym 2011 zdobył II miejsce w kategorii rysunku w drugiej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Labirynt Wyobraźni" o tytule przewodnim "Machina". Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.  (Opiekun artystyczny A.Sieńkowska)

(JD)

     

Dodano: 12 marca 2012r.

8 marca czyli Dzień Kobiet w naszym plastyku


Uroczystość z okazji Dnia Kobiet przygotowana

przez klasę IIB
z kolegami i wych. Katarzynę Gwardiak
(wideo J.D)

"Zamiast bukietu kwiatów
Dla Was bezlik słów
Z okazji dnia Kobiet
Szczęścia chwil pare set
Wytrwałości w dążeniu
Celów swych osiąganiu
Pięknych chwil co dzień
Żeby życie było jak sen
Od klasy drugiej  B
Najszczersze życzenia te
"
        Dawid Kosmalski (klasa IIB)


Fotogaleria z uroczystości Dnia Kobiet (fot. K.Gwariak-Kocur)

Dodano: 12 marca 2012r.

Podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych z fizyki

Obraz z kalejdoskopu wykonanego przez uczennice gimnazjum (fot. A.Meller)

10 lutego 2012r. uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali przez szkolną społecznością projekty gimnazjalne z fizyki.
W ramach projektu pt. „ Złudzenia optyczne” uczennice Karolina Świderek, Dominika Haraszczuk i Bogumiła Rynkiewicz przedstawiły zbudowaną przez siebie zabawkę fizyczną, kalejdoskop. Pokazały również  pięć plansz dydaktycznych samodzielnie wykonanych ilustrujących iluzje optyczne.
Projekt gimnazjalny pt.„Silnik elektryczny” realizownay był przez Karola Łozińskiego,Tomasza Paszkowicza i Filipa Ślusakowicza. Grupa realizująca wymieniony projekt zapoznała zgromadzonych z budową i zasadą działania prostego modelu silnika elektrycznego. Zaprezentowali wykonaną przez siebie planszę dydaktyczną ilustrującą mechanizm pracy silnika. Urozmaiceniem wystąpienia było przedstawienie kilku interesujących przykładów zastosowania silników elektrycznych w praktyce.
Oba zespoły wykazały ogromne zaangażowanie realizując i prezentując projekty edukacyjne.  (Anna Meller)

Dodano: 26 marca 2012r.

Doświadczenia fizyczne na poważnie i wesołoZofia Iwaszkiewicz "Muzyczne kieliszki" (fot. Nikola Kaczmarzyńska)

Już po raz trzeci odbył się szkolny konkurs fizyczny "Doświadczenia fizyczne na poważnie i wesoło. Podczas spotkania można było podziwiać doświadczenia i przyrządy udowadniające prawa fizyki. Swoją inwencję twórczą i skonstruowane samodzielnie narzędzia doświadczalne zaprezentowali  sami uczniowie. Pomysłodawcą konkursu jest Anna Meler, nauczycielka fizyki w naszej szkole. To ona zaszczepia w swoich uczniach zainteresowanie tym przedmiotem. Wymaga od uczniów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także wykonywania doświadczeń i konstruowania przyrządów do nich.
Podczas piątkowego spotkania mogliśmy zobaczyć doświadczenia:
I miejsce
"Ukryte pismo" w wykonaniu Mai Klotz
"Muzyczne kieliszki" w wykonaniu Zofii Iwaszkiewicz
II miejsce
"Nurek" w wykonaniu Olimpii Ciećwierskiej
"Napięcie powierzchniowe" w wykonaniu Mileny Gan i Wiktorii Winiarskiej
III miejce
"Korek do szampana" w wykonaniu Agaty Oczkowskiej i Patrycji Janiszewskiej.

Komisja konkursowa składała się z uczniów i nauczycieli szkoły. Swoje nagrody przyznała też zgromadzona publiczność:
I miejsce - Zofii Iwaszkiewicz
II miejsce - Mai Klotz
III miejsce - Olimpii Ciećwierskiej
Zofia Iwaszkiewicz otrzymała nagrodę specjalną, ufundowaną przez uczniów najstarszej klasy gimnazjalnej.

Dla wszystkich uczestników konkursu Wydawnictwo Nowa Era ufundowało drobne niespodzianki.
(Joanna Dybowska)

   

Szkoła Odkrywców Talentów

W roku szkolnym 2011/2012 otrzymaliśmy tytuł
Szkoły Odkrywców Talentów i zostaliśmy umieszczeni na ogólnopolskiej mapie szkół, które podejmują systemowe działania na rzecz ucznia zdolnego.
W ten sposób zostaliśmy wyróżnieni za szczególne osiągnięcia w odkrywaniu i rozwijaniu talentów naszych uczniów.

Dodano: 25 stycznia 2012r.

Studniówka 2012
Studniówka 2012 (fot. K.Gwardiak)

Tegoroczni maturzyści na balu studniówkowym bawili się 14 stycznia w Restauracji Kowal w Koszalinie. Bal tradycyjnie rozpoczął się polonezem.
Studniówka to nie tylko dobra zabawa, to zwiastun tego, że za 100 dni będzie matura - przypominała Marzena Jermak, dyrektorka szkoły. W ten dzień jednak każdy o nauce starał się zapomnieć. Dziś będziecie się bawić, a później znów czeka Was ciężka praca - usłyszeliśmy dalej.
Na balu bawili się maturzyści z dwóch klas czwartych LP (wych. Agnieszka Wawrzyn i Tadeusz Walczak) i klasy szóstej OSSP
(wych. Magdalena Kamyk) z osobami towarzyszącymi i nauczycielami szkoły.
Maturzystom życzymy powodzenia na maturze! (JD)

 

Dodano: 24 stycznia 2012r.

Rozstrzygnięto konkurs na Plakat XVII Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych Szkół Średnich


Plakat XVII Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych 2012,

autor Kuba Baracz

Od kilkunastu lat w Koszalinie organizowany jest Festiwal Teatrów Francuskojęzycznych Szkół Średnich. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Dubois, CK 105 oraz Ambasada Francji w Polsce.  Festiwalowi towarzyszy konkurs na plakat, w którym uczestniczy młodzież z naszego "plastyka”.
W tegorocznej edycji konkursu I miejsce zajął Kuba Baracz (naucz. Inga Mrciszuk-Mazur), zaś wyróżnienia zdobyli Anna Robionek (naucz. Inga Mrciszuk-Mazur) i Radosław Andrusieczko (naucz. Maria Karpińska). Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w lutym  w Domku Kata w koszalinie. (JD)

 

Dodano: 23 stycznia 2012r.

Podsumowanie I semestru 2011/2012r.


Zofia Iwaszkiewicz - uczennica

z najwyższą średnią ocen (fot. JD)

W I semestrze 2011/2012 roku szkolnego najlepsze wyniki osiągnęli:
             Zofia Iwaszkiewicz (średnia ocen 5,3)
             Maria Pietura (5,17)
             Sylwia Dembicka (5,1)
Wśród najlepszych znaleźli się również: Daniel Stasiak, Emilia Kachnicz, Anna Długołęcka, Iza Szeibelis i Adriana Sztandarska.

Najlepsze wyniki  I semestrze z przedmiotów artystycznych osiągnęła klasa IG (wych. Laura Tucka), natomiast z przedmiotów ogólnokształcących klasa IIB (wych. Katarzyna Gwardiak)

Wśród uczniów szkoły na wyróżnienie zasługują dwie nasze uczennice Kamila Wojciechowska i Maria Pietura, które utrzymują 100% frekwencję. I semestr z najlepszą frekwencją ukończyła klasa IG (wych. Laura Tucka).

Wszystkim wyróżnionym życzymy wytrwałości w nauce i wielu wielu sukcesów! (JD)

Dodano: 9 stycznia 2012r.

Szkolna wigilia


Szkolne jasełka w wykonaniu
klasy IIG.

Na zdjęciu Tomasz Linkiewicz
i wych. Hanna Bączyk
(fot. K.Gwardiak)

22 grudnia odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu uczniowie z klasy II gimnazjum (gościnnie M.Nowak z klasy II liceum) pod opieką wych. Hanny Bączyk przedstawili Jasełka, czyli sceny z życia narodzin Jezusa. Zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy, a pani dyrektor Marzena Jermak złożyła zebranym najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2012 roku.
Spotkanie miało też zwrócić uwagę na komercjalizację świąt i szał zakupów, podczas którego zapominamy o Jezusie, mimo że to jest Jego uroczystość. (JD)

Zobacz Nagranie wideo

Zobacz Fotogalerię z uroczystości (fot. Katarzyna Gwardiak)

Dodano: 25 stycznia 2012r.

Fizyka trudna? nie dla nas...


Na zdjęciu Z.Iwaszkiewicz, S.Dembicka, W.Grzystek (fot.Nikola Kaczmarzyńska)

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w osiemnastej edycji konkursu z fizyki Multitest 2011. Testy przeznaczone są dla uczniów, którzy pragną sprawdzić swoją wiedzę z ulubionych przedmiotów, odbywają się w szkole, a przygotowywane są przez Centrum Edukacji Szkolnej. Możemy się pochwalić bardzo wysokimi miejscami w tym konkursie.
    Uczennice Sylwia Dembicka,   Zofia Iwaszkiewicz,   Weronika Grzystek  zajęły odpowiednio 4, 5 i 6 miejsce w kraju.

Uczniów przygotowywała nauczycielka fizyki Anna Meller.
(JD)

Dodano: 11 stycznia 2012r.

1 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów


Emilia Kachnicz z  dyrektorem ZSP w Koszalinie Marzeną Jermak otrzymują gratulacje z rąk prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego (fot. Kuratorium Oświaty w Szczecinie)

1 grudnia 2011r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2011/2012 w województwie zachodniopomorskim otrzymało 200 uczniów, wśród nich znalazła się nasza  uczennica Emilia Kachnicz.
Stypendium przyznawane jest między innymi za szczególne uzdolnienia w wybranej dziedzinie.
Przypominamy, że Emilia niedawno została laureatką XIX Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011". Jury przyznało uczennicy Grand Prix, a z rąk rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu otrzymała indeks na wydział malarstwa uczelni. W roku ubiegłym została wysoko oceniona w VI Przeglądzie z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w makroregionie północno-zachodnim.

(JD)

Dodano: 14 grudnia 2011r.

Potrzebujesz oryginalnego prezentu, wstąp do Plastyka!

Tak zachęcali uczniowie i nauczyciele do nabycia oryginalnych i niepowtarzalnych prac, wykonanych przez uczniów szkoły.
Od 5 do 9 grudnia 2011r.  można było nabyć prace wykonane w pracowni ceramiki, rzeźby, rysunku, malarstwa, snycerstwa, a także  przedmioty użytkowe wykonane z tkaniny aplikowanej, prace fotograficzne i inne.

Dodano: 14 grudnia 2011r.

"Pamiętajcie o ogrodach" - drugie miejsce w konkursie

W czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pamiętajcie o ogrodach" nasza uczennica Julia Borowczyk zajęła drugie miejsce w kategorii rysunku.
 


II nagroda w kategorii rysunku - praca Julii Borowczyk

(fot. I PLP w Płocku)

W czwartej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pamiętajcie o ogrodach" nasza uczennica Julia Borowczyk zajęła drugie miejsce w kategorii rysunku.
Konkurs organizowany jest  przez I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku i Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przeznaczony jest  dla młodych twórców z liceów plastycznych oraz ogólnokształcących szkół sztuk pięknych. Rywalizacja w konkursie to prestiż dla młodych twórców, zwłaszcza że tegoroczna edycja  uzyskała m.in.  patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(JD)

Dodano: 6 grudnia 2011r.

"Pudełko zwane wyobraźnią" - sukcesów ciąg dalszy

Wśonych w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach została nasza uczennica Justyna Stawarczyk. Do wystawy zakwalifikowały się prace trzech innych uczennic.


Podczas obrad Juy (fot. ZPSP Kielce)

Ogólnopolski konkurs "Pudełko zwane wyobraźnią" skierowany do uczniów szkół plastycznych  organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Celem konkursu jest zmierzenie się z poezją Czesława Miłosza, szukanie plastycznego odpowiednika, które jest zadaniem niezwykle trudnym. Na tegoroczną (czwartą) edycję konkursu wpłynęło 285 prac z 18 szkół plastycznych.
Wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennica Justyna Stawarczyk (naucz. Ewa Miśkiewicz - Żebrowska).
Do wystawy zakwalifikowały się prace:
Dominiki Matuszkiewicz (naucz. Ewa Miśkiewicz - Żebrowska)
Anny Robionek (naucz. Agnieszka Sieńkowska)
Martyny Wiernickiej (naucz. Piotr Wasilewski).
(JD)

Dodano: 4 grudnia 2011r..

 Święto Niepodległości


Podczas akademii z okazji uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości (fot. JD)

W przeddzień święta Niepodległości odbyła się akademia z okazji "upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" (Preambuła Ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości). Tego dnia uczniowie mieli okazję do wzbogacenia wiedzy na temat trudnej polskiej historii. Piękne śpiewy i recytacje przyczyniły się do refleksji nad patriotyzmem i poczuciem szacunku wobec Ojczyzny.
Uroczystość przygotowała klasa druga liceum, druga i trzecia gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli Hanny Bączyk, Zenona Kachnicza i niewielkim wsparciu Joanny Dybowskiej.

Zobacz Nagranie z uroczystości na kanale YouTube
(JD)

 

Dodano: 1 listopada 2011r.


Prace dwóch naszych uczennic: Moniki Gołdyn i Aleksandry Struga zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej II Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych.

Od lewej: Wyalienowani - Aleksandra Struga,
Infantka współcześnie wcielona - Monika Gołdyn

Prace dwóch naszych uczennic: Moniki Gołdyn i Aleksandry Struga zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej II Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych. Uczennice do konkursu przygotowywała Katarzyna Gwardiak. Na tegoroczną edycję Biennale wpłynęły prace 603 autorów, z 34 szkół Polski i Czech. Prace uczennic z koszalińskiego Plastyka można było zobaczyć na wystawie pokonkursowej w czerwcu 2011r. wśród prac 63 innych autorów.
W opinii Jurorów "temat zaproponowany jako tegoroczny motyw przewodni II Biennale był dużym wyzwaniem twórczym. Mimo tak wysoko postawionego progu w konkursie wzięła udział spora liczba uczestników
( ...)Nagrodzone prace koncentrują się wokół refleksji na temat fotografii rozumianej jako ślad pamięci. Duże znaczenie miały cykle, co świadczy o kreatywności młodych twórców. Jurorzy podkreślają różnorodność gatunków, po które sięgali autorzy przedstawionych prac – od drastycznego dokumentu, po fotografię eksplorującą jakości czysto plastyczne."

Zobacz Katalog II Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych

(JD)

 

Dodano: 4 listopada 2011r.


ś.p. Ryszard Kwaśniewski "na swoim ulubionym fotelu",

† odszedł od nas w  2008r.

Listopad to miesiąc nostalgiczny. Opadają liście z drzew, pada deszcz, nastrój nie sprzyja radości. Rozważamy wówczas sens życia, wspominamy zmarłych. Może jest więc to czas, aby przywołać postaci tych nauczycieli i pracowników naszej szkoły, którzy odeszli już do wieczności. Przez lata związani byli z naszym "Plastykiem", poświęcali mu swój czas, siły i serce.
       ś.p. †
                 Zbigniew Drywa - nauczyciel konserwacji drewna, podstaw projektowania
                 Jadwiga Grzęda - nauczyciel podstaw projektowania
                 Grażyna Kasak - nauczycielka języka francuskiego
                 Ryszard Kwaśniewski - nauczyciel matematyki w latach 1991-2007
                 Dariusz Liput - nauczyciel informatyki
                 Ryszard Moroz - nauczyciel ceramiki, podstaw projektowania

Zachowamy o nich wdzięczną pamięć. (JD)

Dodano: 1 listopada 2011r.


Nagrodzeni i ich opiekunowie X Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych Koszalin 2011 (fot.JD)

Obejrzyj materiał filmowy zrealizowany przez Telewizję Koszalin TKK Max, wyemitowany 28 października 2011r.

27 października punktualnie o godz. 12oo, w Centrum Kultury 105 - Bałtyckiej Galerii Sztuki odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom X Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych Koszalin 2011.
Przybyłych gości przywitała dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie Marzena Jermak. W uroczystości wzięli udział wizytator CEA Waldemar Ogrodniczak i zachodniopomorski kurator oświaty Krzysztof Rembowski.
Na konkurs wpłynęło ponad 900 prac 43 szkół plastycznych. Ze względu na wyrównany poziom prac rysunkowych Jury przyznało pierwszą nagrodę, dwie równorzędne drugie nagrody oraz dwie równorzędne trzecie. Oceniając prace, Jury wzięło pod uwagę różnorodność technik wykonania i śmiałość w podejmowaniu decyzji artystycznych odnoszących się do treści i formy wypowiedzi plastycznej w rysunku i malarstwie.

Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród: Zakładowi Gazowniczemu z Koszalina, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych "Hestia" z oddziałem w Koszalinie i Teatrowi Variete Muza.

Wystawa prac będzie czynna do 7 listopada 2011r. w CK 105, przy ul. Zwycięstwa 105 (JD)

Zobacz Fotoreportaż z uroczystości wręczenia nagród 
Zobacz Prace nagrodzone, wyróżnione, protokół i fotoreportaże z Biennale 

Dodano: 27 października 2011r.

 

Dodano: 23 października 2011r.

Organizatorem pierwszej międzynarodowej i trzeciej ogólnopolskiej edycji Biennale Autoportretu Uczniów Szkół Plastycznych jest Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Z pośród 505 nadesłanych prac przez 395 uczniów z 30 szkół plastycznych komisja konkursowa wyróżniła prace dwóch uczennic: Aleksandry Struga (l.19) i Anny Stawskiej  (l.19) z Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie, nominowana do nagrody została Małgorzata Wach. Do konkursu uczennice przygotował nauczyciel Tadeusz Walczak.
Komisja konkursowa zakwalifikowała również  prace do wystawy pokonkursowej, autorami prac powstałymi pod okiem Tadeusza Walczaka są Anna Mazgaj, Anna Stawska, Aleksandra Struga, Małgorzata Wach, pod okiem Agnieszki Sieńkowskiej powstała praca  Aleksandry Lejewskiej. (JD)

 

 

Praca Anny Stawskiej wyróżniona na Międzynarodowym Biennale Autoportretu Uczniów Szkół Plastycznych Radom 2011
Wszystkie prace Zobacz

Dodano: 23 października 2011r.


Fot. Archiwum Od lewej Emilia Kachicz i Anna Mazgaj, obie są stypendystkami Prezesa Rady Ministrów
(przyp. Anna Mazgaj w roku szk. 2010/2011)
 

Decyzją Prezesa Rady Ministrów, Emilii Kachnicz przyznano stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2011/2012.
Stypendium przyznawane jest między innymi za szczególne uzdolnienia w wybranej dziedzinie. Przypominamy, że Emilia niedawno została laureatką XIX Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011". Jury przyznało uczennicy Grand Prix, a z rąk rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu otrzymała indeks na wydział malarstwa uczelni. W roku ubiegłym została wysoko oceniona w  VI Przeglądzie z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w makroregionie północno-zachodnim. (JD)

 

 

Dodano: 23 października 2011r.

 

Laureatami ósmej edycji konkursu diecezjalnego konkursu plastycznego "Mój Kościół na Pomorzu" zostało ośmiu uczniów naszej szkoły, swoje pracy wykonywali pod okiem Marii Karpińskiej, nauczycielki rysunku i malarstwa. Nagrody zostały uroczyście wręczone 21 października 2011 r. w Szkole Katolickiej im. Jana Pawła II w Koszalinie. Wystawę prac konkursowych można było zobaczyć w dniach 9-23 października 2011r. w kościele Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.
     Laureaci konkursu:
     Marta Wojniusz
     Kamila Wojciechowska
     Zuzanna Zgrzebnicka
     Adriana Sztandarska
     Karolina Skuza
     Jarosław Ułanowski
     Ewelina Rutkowska
     Marlena Wójcik (JD)

 

Dodano: 23 października 2011r.Praca Pauliny Grygorczyk wyróżniona na X Biennale Klas Młodszych Szkół Plastycznych Koszalin 2011 (fot.K.Gwardiak)

Paulina Grygorczyk otrzymała wyróżnienie w X Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych Koszalin 2011. Nauczycielem rysunku i malarstwa uczennicy jest Tadeusz Walczak.
Organizatorem Biennale, w tym roku jubileuszowego bo X, jest Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie i CEA w Warszawie. Oceny prac konkursowych dokonała komisja powołana przez Dyrektora CEA w składzie:
prof. Jerzy Ostrogórski – ASP Gdańsk– przewodniczący,
prof. zw. Ireneusz Domagała – ASP Poznań
prof. Gabriel Kołat – ASP Łódź

Do wystawy konkursowej kamisja zakwalifikowała prace:
Julity Netiacha, nauczyciel Maria Karpińska
Adrianny Sztandarskiej (2 prace), nauczyciel Maria Karpińska,
Klaudii Derek, nauczyciel Tadeusz Walczak,
Barbary Falkiewicz, nauczyciel Maria Karpińska,
Emilii Kachnicz, nauczyciel Tadeusz Walczak,
Eweliny Rutkowskiej, nauczyciel Maria Karpińska,
Anny Dąbrowskiej, nauczyciel Maria Karpińska,
Ewy Skalskiej, nauczyciel Maria Karpińska (JD)

Zobacz Prace nagrodzone, wyróżnione, protokół i fotoreportaże z Biennale

 

Dodano: 21 października 2011r.


Fot. GK Od lewej: Anna Mazgaj i Emilia Kachnicz,  na tle prac powstałych w ramach VI Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby

Zobacz Reportaż w Głosie Koszalińskim pt. "Indeksy dla najlepszych" z dnia 15 października 2011r.

Zobacz Reportaż w Gazecie Miasto pt. "Przyszłe studentki" z dnia 7 października 2011r.

Anna Mazgaj i Emilia Kachnicz to uczennice klas maturalnych Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Mają już indeksy najlepszych uczelni w Polsce w kieszeni chociaż przed nimi jeszcze egzaminy maturalne i obrona prac dyplomowych.
Emilia Kachnicz została laureatką XIX Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011". Jury przyznało uczennicy Grand Prix, a z rąk rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu otrzymała indeks na wydział malarstwa uczelni. Emilia w w swoich planach na przyszłość brała pod uwagę studia na uczelni w Poznaniu i teraz na pewno podejmie tam studia.
Anna Mazgaj wzięła udział ( z wielkim sukcesem) w VI Przeglądzie Plastycznym z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Zadaniem Przeglądu, który składa się z trzech etapów, jest dokonanie oceny poziomu kształcenia w przedmiotach artystycznych. Etap pierwszy przeprowadzony był w szkole. Drugi etap dla makroregionu północno-zachodniego odbył się w Gdyni, na który trzy uczennice naszej szkoły: Anna Mazgaj, Emilia Kachnicz i Anna Stawska przywiozły prace z pierwszego etapu. W Gdyni na miejscu wykonały też prace plastyczne z wybranej przez siebie dziedziny
 • rysunku - studium postaci,
 • malarstwa - martwa natura,
 • rzeźby - studium głowy.
W tym roku finał Przeglądu odbył się w Dłużewie pod Warszawą. Anna Mazgaj zajęła znakomite drugie miejsce (indywidualnie) i otrzymała indeks najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych w Polsce. Nasza szkoła w finale zajęła czwarte miejsce w rankingu szkół plastycznych!
Obie uczennice przygotowywał Tadeusz Walczak - nauczyciel rysunku i malarstwa. Jest dumny z sukcesów swoich podopiecznych, podkreśla że obie są utalentowane ale też dużo pracują.
W uznaniu sukcesów naszych uczennic przygotowaliśmy wystawę prac w holu szkoły. (JD)

 

Dodano: 17 października 2011r.


fot. Michalina Marczyk

 Dodano: 4 listopada 2011r.


Klasa IIIG podczas uroczystości

z okazji Dnia Edukacji Narodowej
(fot.Joanna Kozakiewicz)

Dzień Edukacji Narodowej lub też bardziej znany jako Dzień Nauczyciela od kilku tygodni spędzał sen z powiek uczniom klasy IIIG i ich wychowawczyni Joannie Dybowskiej. A to dlatego, że stworzenie akademii, która nie będzie zbyt poważna, patetyczna czy po prostu nudna nie jest łatwe. W tym roku problem był o tyle poważniejszy, że uroczystość uczniowie przygotowywali w ramach Projektu Edukacyjnego w Gimnazjum.
Ostatecznie trzecioklasiści w zabawny sposób przedstawili scenki z życia szkoły nadając aktorom - nauczycielom cechy naszych prawdziwych belfrów. Złożyli złożyli serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, a na zakończenie wręczyli im własnoręcznie namalowane portreciki. (JD)

Dodano: 1 listopada 2011r..

 Emilia Kachnicz zostałą laureatką XIX edycji Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo Malarskiego
            Prace Emilii Kachnicz nagrodzone Grand Prix w Kazimierzu Biskupim
 

 

 
   fot. ZSP Koło

 

XIX Ogólnopolski Plener Rysunkowo Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011" trwał od 11 do 25 września 2011 roku. Zorganizowany został przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Szkół Plastycznych w Kole przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W plenerze wzięło udział 52 uczniów z 30 średnich szkół plastycznych. Z 200 prac zaprezentowanych na wystawie Jury przyznało Grand Prix Emilii Kachnicz, uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie.
Emilia została również wyróżniona nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
(JD)

Do pobrania katalog XIX Ogólnopolski Plener Rysunkowo Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów klas najstarszych liceów plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011"

 

Dodano: 10 października 2011r.

 

Plener rysunkowo-malarski w Skokach koło Poznania

W dniach 6-9 września dziesięciu uczniów naszego liceum wspólnie z uczniami z Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie i Liceum Plastycznego w Poznaniu wzięli udział w plenerze rysunkowo-malarskim w ośrodku w Skokach. Plener od kilku lat organizowany jest przez zespół nauczycieli z Liceum Plastycznego w Poznaniu oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, jego celem jest rozwijanie talentów uzdolnionych uczniów, wymiana doświadczeń edukacyjnych oraz zacieśnianie kontaktów między szkołami. W trakcie pleneru uczniowie pod kierunkiem Krzysztofa Polkowskiego- nauczyciela akademickiego, artysty malarza z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych realizowali studia malarskie martwych natur oraz rysunkowe studia postaci. Podstawową wartość pleneru stanowiło uzyskanie korekt wykładowcy akademickiego, wspólna praca uczniów różnych szkół oraz końcowa wystawa efektów.
Uczestnicy pleneru: Izabela Szeibelis, Anna Długołęcka, Jagoda Bekier, Aleksandra Łącka, Justyna Kłosowska, Stawska, Mateusz Labuda, Karolina Tomaszewska, Anna Mazgaj, Maja Markowska, Klaudia Derek, opiekun nauczyciel rysunku i malarstwa Tadeusz Walczak. (JD)

           
Podczas pleneru w Skokach (fot. Klaudia Derek)

Dodano: 12 września 2011r.


Podczas pobytu w Niemczech: nasi uczniowie, nauczycielka Jolanta Uhunmwangho i opiekun grupy pani Gerlinde Brauer-Lübs-

Warsztaty rzeźbiarsko - malarskie w Neubrandenburgu

W dniach 5.09.11 - 09.09.11 grupa naszych uczniów została wyróżniona zaproszeniem do uczestnictwa w warsztatach malarsko - rzeźbiarskich w Neubrandenburgu w ramach XXII edycji Polskiego Tygodnia w Niemczech.
Sponsorem Tygodnia po raz kolejny było Towarzystwo Niemiecko - Polskie w Meklemburgii - -Pomorze Przednie. Wyróżniający się uczniowie, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu artystycznym to Aleksandra Struga z klasy IVB, Julita Netiacha, Adriana Sztandarowska, Ewelina Rutkowska i Daniel Stasiak z klasy IIIA oraz Martyna Wiernicka i Katarzyna Przybył z klasy IIIB. Grupa wyjechała pod opieką nauczycielki języka angielskiego Jolanty Uhunmwangho a gospodarzem i opiekunem ze strony niemieckiej była prowadząca ośrodek " Arche N "Pani Gerlinde Brauer -Lubs.
Informacja o wydarzeniu ukazała się w Niemczech w broszurce 'Zbliżenia' /'Annaherungen' reklamującej Polski Tydzień a relacja z jego przebiegu ze zdjęciem na pierwszej stronie lokalnej gazety 'Neubrandenburger Zeitung' zobacz >> oraz w wiadomościach telewizyjnych .
Obrazy wykonane przez uczestników warsztatów oraz 12 obrazów olejnych uczniów naszej szkoły przywiezionych do Neubrandenburga zostało zaprezentowanych na wernisażu w 'Arche N' wzbudzając niekłamany podziw zaproszonych gości i gospodarzy. Urozmaicony program pobytu obejmował nie tylko warsztaty malarsko - rzeźbiarskie ale też między innymi wizytę w domu związanej z Koszalinem niemieckiej rzeźbiarki Dorothee Ratsch oraz wycieczkę do Centrum im. Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wróciliśmy pełni wrażeń i nadziei na dalszą tak miłą i owocną dla obu stron współpracę. (J.Uhunmwangho)


fot. Ewelina Rutkowska

Dodano: 12 września 2011r., zm. 03 października 2011r.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Czas słodkiego, wakacyjnego lenistwa nieubłaganie minął. 1 września 2011r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2011/2012. Dyrektor szkoły Marzena Jermak przywitała  wszystkich uczniów po wakacyjnej przerwie, a szczególnie serdecznie tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Przywitała też nauczycieli, którzy właśnie rozpoczęli pracę w szkole: Piotra Gajka (nauczyciela wychowania fizycznego), M. Kuropatwe, (nauczyciela rzeźby),
B. Pawluczenia (nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie), Rafała Podgórskiego (nauczyciela rysunku i malarstwa), Magdalenę Rybak (nauczycielkę historii sztuki), P. Wasilewskiego (nauczyciela reklamy wizualnej).
Wszystkim życzymy wytrwałości w nauce i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. (JD)

 

Dodano: 12 września 2011r.

___________________________________________________________________ © ZSP Koszalin____________________________________________________________