Hanna Bączyk
Wystawa poplenerowa w Połczynie Zdroju
16 października 2017 r. o godzinie 15 dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju pan Tomasz Chmielewski wraz z dyrektor ZSP im. Wł. Hasiora w Koszalinie panią Marzeną Jermak otworzyli wystawę poplenerową prac uczniów młodszych. W pięknej sali efektownie wyeksponowane obrazy powstałe podczas pleneru w Ustroniu Morskim prezentowały się doskonale.
Plenery malarskie są w naszej szkole jednym z najważniejszych działań dydaktycznych. To przeniesienie pracowni malarstwa w inną przestrzeń. Założeniem wystaw poplenerowych jest również funkcjonowanie prac uczniów naszej szkoły w przestrzeni publicznej, w kontakcie z odbiorcą. Efektem współpracy z Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju na pewno będzie organizacja wielu innych wernisaży, na których będzie można obejrzeć efekty pracy uczniów i nauczycieli z wyjazdów plenerowych.
Wizyta w Połczynie- Zdroju była bardzo przyjemna, zostaliśmy wspaniale przyjęci, widzieliśmy przyjazne reakcje odwiedzających wernisaż, a przez cały czas świeciło słońce.
Dzień Edukacji Narodowej!
Dzień Nauczyciela to święto szczególne. Ciekawe czy wszyscy wiedzą, że Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Na zdjęciu uczniowie klasy VIG [fot. Hanna Bączyk]W tym roku uczniowie naszej szkoły, jakby chcąc nam wynagrodzić specyficzne warunki pracy, szczególnie postarali się, by wyrazić gronu pedagogicznemu swoją sympatię i wdzięczność. Prezenty były niezwykłe: przepyszny domowy chleb, twarożek, masło własnoręcznie ubite, jogurt z jagód. Wszystko pięknie opakowane i ozdobione ludowymi wycinankami. Tak pomysłowe upominki potrafią wykonać tylko uczniowie Plastyka. Były również kwiaty i pomysłowe laurki- rebusy (uzupełniane słodyczami). Najważniejsze jednak jest to, że nasi wychowankowie umieją nie tylko okazać wdzięczność i serdeczność, ale również wesprzeć w trudnych chwilach. Pamiętają o nas także, gdy są już na studiach lub w innych szkołach.
Całe grono pedagogiczne dziękuje uczniom za pamięć, życzenia i wspólny, przemiły wypad do kina na film, który świetnie wpisuje się w klimat naszej szkoły.
„(…) znak, że lata złote nogi już się szykują do drogi”
Ostatnie dni wakacji (lub pierwsze dni września) warto wykorzystać na wycieczki integracyjne, które służą również poszerzeniu naszej wiedzy. Polecamy wycieczkę do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na wystawę dzieł Witkacego.
Wycieczka klasy IIB do SłupskaMożna również obejrzeć wspaniałą wystawę zabytkowych sztućców i zachwycić się tym, co i czym nasi przodkowie jadali. Wyobraźcie sobie trzymadełka do wyjadania szpiku z kości lub misterne sztućce do ślimaków, łyżeczki do konfitur czy wyławiania oliwek lub karczochów.
Do 31 października, jeśli ktoś lubi, w Młynie Zamkowym w Słupsku otwarta jest wystawa lalek.
Polecam również w wycieczkę do Malborka. Zamek krzyżacki kryje w tej chwili, oprócz stałej wystawy bursztynu, ekspozycję dzieł współczesnej artystki. Instalacja budzi kontrowersje, nam się podobała.
Nowy rok szkolny można więc rozpocząć bez stresu, przyjemnymi i pożytecznymi wyprawami, na które zabierzcie szkicowniki!
fot. Klasa II B w Słupsku. W Malborku
Konferencja Artystyczna, czyli spotkanie w pracowni plastycznej
" Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane." Joan Miró
21 marca 2017 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Konferencja Artystyczna, czyli spotkanie w pracowni plastycznej. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy pani M. Jermak dyrektor ZSP im. Wł. Hasiora w Koszalinie oraz CEN w Koszalinie. Celem konferencji było zapoznanie nauczycieli z ciekawymi sposobami wprowadzania elementów historii sztuki na zajęciach plastycznych w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także docenienie, i umocnienie w działaniach, pedagogów, którzy pierwsi wprowadzają dziecko w świat sztuki, rozwijają jego wyobraźnię.
Zajęcia rozpoczęły się prezentacją przygotowaną przez pana Tomasza Majerskiego, który przedstawił ciekawe propozycje nauczania elementów sztuki: „żywe obrazy”, puzzle, zagadki, polegające na uzupełnieniu brakującego elementu dzieła, kalambury. Powiedział również o tym jak „bezboleśnie” przygotować dzieci przedszkolne do odbioru abstrakcji. Pan Majerski zwrócił także uwagę na relacje, jakie zachodzą pomiędzy małym twórcą, lub odtwórcą, a dziełem.
Dyskusja panelowa była wymianą doświadczeń zawodowych i serdecznym spotkaniem ludzi, którzy sztukę po prostu lubią.
Intrygujące i inspirujące były również warsztaty Elementy grafiki w nauczaniu, czyli jak przygotować ciekawe materiały dydaktyczne? przeprowadzone przez panią Katarzynę Gwardiak-Kocur oraz panią Ingę Marciszuk-Mazur.
Konferencja została zakończona prezentacją prac dyplomowych naszych absolwentów z dziedziny animacji i mappingu. Cieszymy się, że prace uczniów zaskoczyły dojrzałością i poruszyły uczestników zajęć.
Dla nas, organizatorów, konferencja była ciekawym, inspirującym spotkaniem, dzieleniem się doświadczeniem zawodowym, a jednocześnie promocją szkoły i docenieniem tych, dzięki którym mamy zasiane ziarno zainteresowania sztuką. Zauważyliśmy również zaangażowanie uczestników konferencji i, co nas bardzo ucieszyło, chęć ponownego spotkania się w naszej szkole na zajęciach ze sztuką i o sztuce.
![]() |
![]() |
![]() |
Od dziś mamy kota na punkcie kota, czyli Dzień Dziecka w naszej szkole
Od trzech lat nauczyciele naszej szkoły z okazji Dnia Dziecka przygotowują inscenizacje znanych baśni. Jest to prezent dla uczniów, którzy z radością i rozbawieniem obserwują teatralne wcielenia pedagogów w cudowny sposób przemienionych w królewny, zajączki czy koty. No właśnie koty, w tym roku brawurową rolę stworzyła pani Marta Mierzwa, która wcieliła się w postać Kota Mruczando Murmurando. Towarzyszył jej pan Leszek Krupa występujący jako Jaś Marzyciel. Ich dialogi, ruch sceniczny to wspaniały popis talentów aktorskich. Inni nauczyciele również znakomicie odegrali swoje role. Dziękujemy im za poczucie humoru, wspaniałą zabawę i czekamy na następne inscenizacje. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Studniówka 2016
Niestety ferie już się skończyły i czas wrócić do obowiązków szkolnych, do szarej rzeczywistości, a było tak pięknie...
29.01.2016 roku czas wolny dla klas: IV a, IV b VI OSSP rozpoczął się zabawą studniówkową pod hasłem „Bal maskowy”. Nauczyciele i uczniowie założyli maski i jeśli miały one oddawać ich osobowość, to zastanawiamy się, dlaczego pan Paweł Furamański miał maskę i akcesoria szlachetnego rozbójnika, Zorro mu było na imię.
Bawiliśmy się doskonale, jedzenia było w bród, nawet weganie byli zadowoleni. Uczniowie i nauczyciele wytańczyli się za wszystkie czasy, a teraz do roboty, matura za pasem.
III miejsce Emilii Miksza w Konkursie Poezji i Piosenki Lwowskiej
22 listopada w Koszalinie odbył się XXI Konkurs Poezji i Piosenki Lwowskiej. Nasza kochana Emilka Miksza, uczennica klasy IV A, zdobyła III miejsce. Konkurencja była duża, bo w konkursie brały udział również osoby dorosłe, a więc tym bardziej jesteśmy dumni z sukcesu Emilki, tegorocznej maturzystki.
Fot. Pamiątkowe zdjęcie uczestników Konkursu. Emilia Miksza pierwsza od prawej
Katarzyna Płaskowicz laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Radość pisania”
Kasia jest uczennicą klasy III gimnazjum. To humanistycznie bardzo uzdolniona dziewczynka. Już kilkakrotnie była laureatką konkursów recytatorskich i literackich, a także laureatką Konkursu Piosenki Lwowskiej, jej wielką pasją jest również aktorstwo, a w naszej szkole rozwija zainteresowania plastyczne. Kasia napisała wiersz poświęcony Agnieszce Osieckiej, za który jury konkursu przyznało jej II miejsce. Wiersz zachwycił wiele osób, a Wam jak się podoba?
Mistrz i Śpiewaczka Ucieszna Nie ma Ciebie… Zostawiłeś mnie opuszczoną W pustym mieście znajomych twarzy. Nie próbuję zaglądać w naszych spotkań zakamarki. Jak Portofino rozpłynęły się we mgle. Europejska, Saska Kępa, Spatif, Nie ma Ciebie tam… Nie ma Ciebie tam, Tak intensywnie, że nie wierzę w istnienie tych miejsc. Cóż Paryż ma w sobie takiego, Czego nie może dać Ci moja miłość. Cóżeś z Warszawą uczynił Jeremi … W marzeniach i słowach- Ty W ptaszyny zaśpiewach- Ty Kocham Cię po swojemu, Kocham Cię jak umiem, A poza tą miłością jest kiepsko. |
Bo ja, mój kochany, jestem na zakręcie W codziennej dręczącej udręce. Choć słyszę Twój głos i aksamitne strofy. Ty- ta panienka, co wersy ukrywa W płatkach róży żółtej, Snując melodyjki na warszawskiej Saskiej Kępie. Ty- ta kochanka samotna wśród uliczek, Przepełnionych włóczęgą. Ty- wielkiej sceny mieszkanka radosna Ty- zamotana w setkach listów, telegramów. Kocham Cię wciąż na nowo. Nie wiem, którego kwietnia wrócę, Ale mój Boże… Nie wiem, czy do Ciebie. |
Dzień Dziecka w Plastyku
Odkąd ludzie będą żyć dłużej i starzeć się dłużej, będą musieli się nauczyć jak być dłużej dziećmi. Andy Warhol
Ten aforyzm zainspirował nauczycieli naszej szkoły do szczególnego uczczenia tegorocznych obchodów Dnia Dziecka. Na czas spektaklu Czerwony Kapturek grono odrzuciło powagę ciała pedagogicznego i z nieskomplikowanej, przewidywalnej fabuły znanej baśni stworzyło nieco groteskowy i, mamy nadzieję, zabawny teatrzyk.
Kochani uczniowie! To dla Was niektórzy zapletli brodę w warkoczyki, przypięli sobie ogony, do nocy szorowali brudne, po spektaklu, oczywiście, stopy. Piękne kobiety zamieniały się w drzewa, a nawet… babcie.
Kochani uczniowie! Jak widzicie, dla Was jesteśmy zdolni i do takiego zaangażowania wszystkich sił twórczych, a przy tym sami się świetnie bawimy.
Tak wiele było między nami już, a jeszcze tyle ma się zdarzyć, więc życzymy Wam spełnienia marzeń najskrytszych i jak najwięcej ciepłych słów, jasnych dni i słodyczy.
Dorzucamy kilka aforyzmów o dzieciach, oczywiście, pochlebnych :
Dzieci bzdurzą i – że tak powiem – chcą być bzdurzone. Potem im to przechodzi. Któremu nie przejdzie – zostaje poetą.
Julian Tuwim
Dzieci i zegarków nie można stale nakręcać, trzeba im dać też czas do chodzenia.
Jean-Paul Sartre
W szkole dzieci zaczynają w końcu myśleć, że Bóg jest kręgowcem w gazowym stanie skupienia.
Albert Einstein
Dzieci są jedyną formą nieśmiertelności, której możemy być pewni.
Peter Ustinov
II miejsce Emilii Miksza w XX Koszalińskim Konkursie Poezji i Piosenki Lwowskiej
Emilia Miksza [fot.Hanna Bączyk]Uczniowie naszej szkoły lubią poezję, chętnie dyskutują na temat sposobów interpretacji utworów lirycznych. Często w zaskakujący sposób dokonują ich reinterpretacji.
W klasie IIIa umiejętności recytatorskie Emilki Mikszy są eksploatowane przez polonistkę podczas zajęć z języka polskiego.
Emilka dzielnie daje radę wyzwaniom i 23 listopada 2014 roku w XX Koszalińskim Konkursie Poezji i Piosenki Lwowskiej wywalczyła II miejsce. Gratulujemy!