I miejsce Macieja Karkoszki w VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. „Decydujący moment”
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Pod koniec maja 2022 roku ogłoszono wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu fotograficznego pod tytułem "DECYDUJĄCY MOMENT 2022". Organizatorem tego wydarzenia jest Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Na konkurs zgłoszono 186 prac fotograficznych. Tematem konkursu jest szerokie pojęcie „decydującego momentu” w fotografii reportażowej, odnoszące się do twórczości wybitnego fotoreportera XX wieku Henri Cartier - Bressona. „Decydujący moment” Cartier - Bressona, to ułamek sekundy, który wyraża kwintesencję danej chwili, gdy jawi się ona jako doskonała całość. Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia, które powinno streszczać zdarzenia w ich kulminacyjnym momencie - tak przypadkowe, jak i przewidywalne.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży (do lat 24) w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej 15-19 lat nasz uczeń Maciej Karkoszka (IIIC) otrzymał I nagrodę za pracę pt. "Wolność". Maciej fotograficznie rozwija sią pod opieką Katarzyny Gwardiak-Kocur.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
II miejsce Amelii Kłus-Szczeblewskiej w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Young man in XXI century"
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
126 młodych fotografów z Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji i Ukrainy wzięło udział w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Młodzieżowe Mass-media Centrum w Kownie (Litwa). Na konkurs nadesłano 1112 prac fotograficznych. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Związek Litewskich Artystów Fotografików Oddziału Kaunas.
Wśród nagrodzonych znalazła się Amelia Kłus-Szczeblewska, uczennica klasy IIIC. W ramach konkursu Amelia zaproponowała autorską serię fotografii pod tytułem "Identities (and lack of theveof)". Za swoją pracę otrzymała II nagrodę w kategorii wiekowej 17-19 lat.
Sukces Amelii Kłus-Szczeblewskiej w II Ogólnopolskim Biennale Fotografii Użytkowej
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu po raz drugi zorganizowało Ogólnopolskie Biennale Fotografii Użytkowej. Patronat nad konkursem sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Tegoroczny konkurs obywał się pod hasłem "Wizerunek". Na konkurs nadesłano 599 prac autorstwa 267 uczniów z 23 szkół z całej Polski. Jury konkursu w składzie prof. dr hab. Andrzej Florkowski / Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu , dr Janusz Oleksa / Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Adrian Wykrota / kurator, założyciel galerii PIX.HOUSE wyłoniło laureatów.
Wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica Amelia Kłus-Szczeblewska (klasa IIIC), która za swój cykl prac wyróżniona została PIERWSZĄ nagrodą. Na konkurs uczniowie naszej szkoły przygotowywali się pod okiem nauczycielki fotografii artystycznej, Katarzyny Gwardiak-Kocur.
W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę, która odbędzie się we wrześniu w galerii PIX.HOUSE w Poznaniu.
Serdeczne gratulacje dla laureatów konkursu!
I miejsce Julii Golan w VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Obiektywnie o dzieciach".
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
28 maja 2022 roku wręczono nagrody laureatom VI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. "Obiektywnie o dzieciach". Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” przy współudziale Domu Kultury „Sokół” pod patronatem Burmistrza Strzyżowa. Jury konkursu postanowiło łącznie przyznać 10 nagród i wyróżnień. W grupie wiekowej do lat 18 pierwszą nagrodę otrzymała Julia Golan (klasa IIIB). Na konkurs zgłoszono 156 fotografii.
Wyróżnienie Julii Golan w XXI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Człowiek, świat, przyroda".
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurKonkurs wiedzy na temat życia i twórczości Władysława Hasiora
Napisane przez Marcin KuropatwaZuzanna Wruszczak - wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Mój świat- futurystyczne opowieści"
Napisane przez Marcin Kuropatwa
Wiosna w artystycznym wydaniu... a może sztuka w wiosennej aurze...? Jak by tego nie nazwać, jedno jest pewne: wiosna odłoniła dziś swoje najpiękniejsze oblicze, i to nie jedno!
W środę, 27 kwietnia 2022 r. odbył się w Plastyku konkurs recytatorski
pn. „Wiosna, ach to ty”. Wzięło w nim udział kilkanaście uczennic, jurorzy – wszyscy poloniści naszej szkoły – nie mieli łatwego zadania, gdyż zdecydowana większość recytacji ujawniała wysoki kunszt i świetny warsztat aktorski, a zdenerowanie uczestniczek było prawie niewidoczne.
Po nieco burzliwych, ale szybkich obradach jury postanowiło przyznać trzy nagrody i dwa wyróżnienia.
Najlepszą recytatorką okazała się uczennica z kalsy Ia Ingrid Rutkowska. I nagrodę zapewniła sobie niezwykłą interpretacją piosenki Taco Hemingway'a 900729. Nagrodę II wyśpiewała Amelia Januszewska z klasy IIIa. Amelka zaprezentowała swój własny utwór pt. Wiosna naszych uczuć. III nagroda zaś powędrowała do Wiktorii Marczak z klasy IIIb za interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy. Dwa rónorzędne wyróżnienia Jury przyznało Zuzannie Wruszczak z klasy Ib za przedstawienie swojego własnego wiersza pt. Słabo oświetlone ulice oraz Weronice Witowskiej z klasy Ib za wykonanie utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Nie stój u ciemnych świata wód.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom! Byliście naprawdę znakomici!
Nasi uczniowie nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Geografia – proces, forma, obiekt".
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW kwietniu 2021 roku otworzono dziesiątą, jubileuszową, edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Geografia – proces, forma, obiekt”. Konkurs objęli honorowym patronatem Pan Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UŁ oraz Polskie Towarzystwo Geograficzne. Konkurs zorganizowany był przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Tematem konkursu jest przedstawienie zjawisk zachodzących w środowisku geograficznym, zarówno naturalnych, jak i uwarunkowanych działalnością człowieka. Zjawiska te mogą mieć charakter uchwyconych na fotografii procesów, form lub obiektów.
W tej edycji do konkursu zgłoszono 470 fotografii, autorstwa 116 uczniów i studentów.
Plastyk poetycki - dwie nagrody w Koszalińskiej Niezapominajce 2022
Miło nam poinformować, że dwie uczennice klasy 3b - Linda Flaczyńska i Adrianna Walczak - zdobyły nagrody w konkursie poetyckim Koszalińska Niezapominajka 2022.
Uroczyste wręczenie nagród i finał imprezy odbędą się 13 maja o godzinie 17:00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Wyniki IX Międzynarodowego Konkursu „Only Water”
Napisane przez Marcin KuropatwaKlasy pierwsze na lekcji astronomii w Obserwatorium
Napisała Joanna Dybowska
Jak odszukać na niebie Gwiazdę Polarną, jaka jest temperatura Słońca na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie podczas lekcji astronomii w koszalińskim obserwatorium. Przygoda w obserwatorium była żywą lekcją geografii i przyrody, za pomocą nowoczesnych narzędzi dydaktycznych pozwaliła na pokazanie w ciekawy sposób zjawisk astronomicznych zachodzących na niebie oraz zilustrowała prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Sowieci na Pomorzu Zachodnim
Napisał Zenon Kachnicz
Wspomnienia Niemców i Polaków dają ponury obraz zachowania żołnierzy Armii Czerwonej wobec ludności niemieckiej i przybywających po zakończeniu działań wojennych na Pomorze Zachodnie, polskich osadników. Ten obraz potwierdzają badacze historii. Zapraszamy do lektury artukułu naszego nauczyciela historii dr Zenona Kachnicza pt. "Sowieci na Pomorzu Zachodnim".
Nasi uczniowie nagrodzeni podczas XII Gali Koszalińskiej Kultury 2022.
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurDnia 30 marca 2022 roku w Filharmonii Koszalińskiej odbyła XII Gala Koszalińskiej Kultury. To pierwsza gala kultury, jaka odbyła się po dwóch latach wywołanej pandemią przerwy. W tym roku kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatrzyła 43 wnioski o przyznanie laurów za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. W gronie wyróżnionych znalazło się 29 kandydatów.
Wśród laureatów znaleźli się dwaj uczniowie oraz dwie absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież) otrzymali:
- Nikodem Kin - uczeń klasy IIIA, nagrodę otrzymał za osiągięcia w dziedzinie fotografii;
- Maciej Karkoszka - uczeń klasy IIIC, nagrodę otrzymał za osiągięcia w dziedzinie fotografii;
- Antonina Sajek - absolwentka, otrzymała nagrodę za sukcesy z dziedziny historii sztuki.
Uczniowie pracowali pod opieką nauczycielek: Ingi Marciszuk-Mazur (historia sztuki) i Katarzyny Gwardiak-Kocur (fotografia).
W poniedziałek, 21 marca 2022 roku nauczyciele języków obcych naszej szkoły zaprosili wszystkich uczniów na turniej językowy ANGLO-FRANCO-GERMANOFONIĘ. Uczniowie brali udział w licznych konkurencjach lingwistycznych.
fot. Katarzyna Gwardiak-Kocur, uczennica Kinga Kucharska
Prowadzący nauczyciele: Małgorzata Antoniak, Paulina Byrzykowska, Leszek Krupa oraz Jolanta Uhunmwangho. Występowali: Amelia Januszewska klasa IIIA oraz Emil Borowik klasa IIC. Fotografowały: Kinga Kucharska klasa IIB oraz Katarzyna Gwardiak-Kocur. Nadzór techniczny: Dariusz Barszczowski. Asystentki prowadzących: Julia, Natalia i Ada z klasy IIIB.
Wyróżnienie Julii Golan w konkursie fotograficznym "Pomorze Zachodnie - to MY"
Napisał Wojciech Konieczny
21 marca 2022 roku ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego "Pomorze Zachodnie - to MY". Konkurs co roku organizuje Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Konkurs funkcjonuje pod nazwą "Wokół nas , ludzie, miejsca sytuacje". Na liście osób nagrodzonych znalazła się nasza uczennica Julia Golan (uczennica klasy IIIB), która za swoją pracę otrzymała wyróżnienie.
Katarzyna Liśniewska wyróżniona w konkursie fotograficznym "Baczyński bez filtra"
Napisał Wojciech Konieczny
Miło nam poinformować o sukcesie naszej uczennicy, Katarzyny Liśniewskiej z klasy 3c, która została wyróżniona w konkursie fotograficznym "Baczyński bez filtra" w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Zadaniem uczestników konkursu było dokonanie fotograficznej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W konkursie wyróżnione zostały aż dwie prace Kasi: „Ślepe podążanie” jako interpretacja wiersza „Dokąd to jeszcze” oraz „Blask ufności” jako interpretacja wiersza „Świętość".
Rozstrzygnięcie QUIZU WIEDZY O SZTUCE „SZTUKA NA WESOŁO”
Napisane przez Marcin Kuropatwa
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowione 11 lat temu święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Nawiązując do wydarzeń sprzed lat przedstawiamy artykuł dr Zenona Kachnicza poświęcony koszalińskiej grupie dziewcząt, która swoim programem nawiązywała do tradycji walk Armii Krajowej.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Haniebna rocznica
Napisał Zenon Kachnicz
75 lat temu, 19 stycznia1947r. w Polsce obyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego. Zostały sfałszowane i komuniści stworzyli warunki dla pełnego podporządkowania społeczeństwa. Te wybory położyły kres nadziejom na wolną demokratyczną Polskę. Nadeszły stalinowskie mroczne czasy. Pamiętamy o katach i ofiarach. W załączeniu krótka historia tych wydarzeń.
Światowa - Multisensoryczna wystawa Van Gogha
Napisane przez Marta MierzwaUWAGA, UWAGA!
18 stycznia organizujemy jednodniową wycieczkę do Warszawy, na Multisensoryczną wystawę Van Gogha! https://wystawavangogh.pl/
https://www.warszawa.pl/kultura/van-gogh-alive-the-experience/
Czasu mało, ale wydarzy się za to bardzo dużo:
Sukces Natalii Pierzynowskiej w 46. Olimpiadzie Artystycznej
Z przyjemnością ogłaszamy, że w 46. Olimpiadzie Artystycznej z historii sztuki do eliminacji okręgowych zakwalifikowała się Natalia Pierzynowska, uczennica klasy 3b. Nauczycielem prowadzącym jest pan Tomasz Majerski, historyk sztuki.
W konkursie uczestniczyli również: Wiktor Bienias, Anna Górecka i Natalia Zaleska (wszyscy 3c), którzy uzyskali wysoką punktację w etapie szkolnym. Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Natalii życzymy powodzenia w kolejnej fazie olimpiady.
Wyróżnienie Huberta Wygody w XIV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW dniu 22 grudnia 2021 roku ogłoszono wyniki XIV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego pod tytułem „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 13 – 25 lat. W tym roku na konkurs zgłoszono 364 fotografie inspirowane dziełami mistrzów uznanych za wybitnych przedstawicieli swojej epoki w dziedzinie sztuk wizualnych.
ARTYKUŁ I WYWIAD Z NASZA NAUCZYCIELKĄ PANIĄ MAŁGORZATĄ ZELEK
Napisane przez Marcin Kuropatwa11 nagród w Międzynarodowym Konkursie Plastyczno – Fotograficznym „Astronomia Art”
Napisane przez Marcin KuropatwaW dniu 3.12.2021 r zostały ogłoszone wyniki Międzynarodowego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Astronomia Art” organizowanego przez Kino Sferyczne Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie.
Rozstrzygnięto II etap OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OŁÓWKIEM I PĘDZLEM - CO BY BYŁO GDYBY...”.
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurW dniu 1 lutego 2022 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie odbyło się rozstrzygnięcie
II etapu OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OŁÓWKIEM I PĘDZLEM - CO BY BYŁO GDYBY...”.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAJĄ MARKOWSKĄ
Napisane przez Marcin KuropatwaNikola Stępień laureatką konkursu fotograficznego "Mój Gdańsk 2021"
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurOgólnopolski konkurs fotograficzny "Mój Gdańsk" to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem odsłon życia miasta, różnorodności jego krajobrazu oraz historii – tych wielkich i tych małych. Organizatorem konkursu było Muzeum Gdańska. W drugiej edycji konkursu nagrodzono jedenaście najciekawszych prac z prawie 400 propozycji nadesłanych przez uczestników z całej Polski.
Gdy wychowawcą klasy jest wuefista to nigdy nie wiadomo, czy wyjście klasowe ma charakter spotkania integracyjnego, czy alternatywnej formy realizacji wychowania fizycznego.
A gdy tym wychowawcą-wuefistą jest p. Łukasz Drożdżal to pewnym jest, że to i jedno i drugie - zwłaszcza, gdy równocześnie trafią się jeszcze urodziny jednej z uczennic.
Taki charakter miało też ostatnie wyjście klasy 1c, która między pizzą a grą w kręgle świętowała 15. urodziny Pauliny Kaczmarek.
CZTERY NAGRODY W KONKURSIE NA ILUSTRACJĘ DO UTWORÓW JAONNY PAPUZIŃSKIEJ
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurSUKCES NASZEJ NAUCZYCIELKI MAŁGORZATY ZELEK
Napisane przez Marcin KuropatwaTKANINĄ MALOWANE - Wystawa naszych uczniów w koszalińskim Ratuszu
Napisane przez Małgorzata ZelekUczniowie na wycieczce w Gdańsku
Napisane przez Paweł Rogalski, Joanna DybowskaW wtorek 2 listopada uczniowie klas drugich PLSP (IIA i IIC) wraz z wychowawcami Pawłem Rogalskim i Aurelią Grębską wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Pomimo deszczowej pogody zwiedzili Muzeum Narodowe, w którym znajduje się bogaty zbiór malarstwa z przełomu XV/XVI wieku, w tym słynny „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, wystawę w Galerii Miejskiej w której swoje prace, zarówno malarskie, rysunkowe jak i rzeźbiarskie prezentowała młoda artystka Róża Litwa.
fot. Julia Golan IIIB
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Włączając się we wspólne świętowanie - dzień przed Świętem Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy na terenie zielonym przed szkołą.
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości – pamiętamy!
Napisane przez Marzena Jermak i Zenon Kachnicz
11 listopada 1918r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy. Ogromny udział w tym wzniosłym wydarzeniu miał Józef Piłsudski. Ten wielki człowiek został upamiętniony kącikiem historycznym w bibliotece szkolnej, przez nauczycieli Marzenę Jermak i Zenona Kachnicza.
Kilka słów o J. Piłsudskim i wydarzeniach związanych z 11 listopada możemy też przeczytać w załączniku z cyklu historia w faktach, mitach i anegdotach.
Wycieczka na wystawę VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych - „Bio-forma" 29.10.2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW piątek, 29 października 2021 roku 17 osobowa grupa entuzjastów fotografii wraz z opiekunką Katarzyną Gwardiak-Kocur udała się do Gdyni na otwarcie wystawy VII Międzynarodowego Biennale Fotografii. Tegoroczna edycja biennale odbyła sie pod hasłem "Bio-forma". Wydarzenie to odbywa się pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29 października 2021 roku odbyła się wyjątkowa studniówka klas maturalnych. Uczniowie, i ich wychowawcy, przygotowali perfekcyjnie całą uroczystość. Zaproszenia zostały wręczone z odpowiednim wyprzedzeniem, konkursy, prowadzenie imprezy, a co ważne- polonez, wszystko bez zarzutu. Kultura, radość, spotaniczność, taniec i śpiew to cechy tego pięknego spotknia.
Maciej Karkoszka laureatem konkursu fotograficznego "Najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny"
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW dniu 25 października 2021 r. odbyło się posiedzenie jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny". W tym roku konkurs miał swoją szóstą odsłonę. Wydarzenie to objęte jest honorowym patronatem m.in.: Ministra Edukacji Narodowej oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Na konkurs zgłoszono 1412 fotografii, które zostały nadesłane przez 806 autorów. Wykonane prace miały ukazywać niezwykłe krajobrazy, zabytki lub urokliwe miejsca naszej Ojczyzny.

29 października w Plastyku odbyły się szkolne Dziady organizowane przez klasę 3B, która z tej okazji przygotowała dla wszystkich szereg atrakcji. W holu szkoły czekały wchodzących okolicznościowe dekoracje, a drzwi do wszystkich pracowni zostały przyozdobione specjalnie przygotowanymi, niekonwencjonalnymi plakatami.
Sukces Martyny i Oli w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Pejzaż - Moje miejsce"
Napisane przez Marcin KuropatwaZ cyklu fakty, mity i anegdoty. Powstanie węgierskie
Napisał Zenon Kachnicz
W 65. rocznicę została przygotowana tablica upamiętniająca zryw powstańczy Węgrów w 1956r. Członkiem komitetu organizacyjnego przedsięwzięcia był Zenon Kachnicz, nauczyciel historii. Napisy na tablicy zostały wykonane na podstawie projektu Piotra Wasilewskiego, nauczyciela projektowania graficznego i multimedialnego. W załączeniu krótka historia tego powstania.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny z cyklu "Malujemy jak Matejko" zorganizowany przez SP nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie
Dnia 25 października br. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny z cyklu "Malujemy jak Matejko" zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie. Tegoroczna edycja obyła się pod hasłem: "W świecie Józefa Mehoffera ucznia Jana Matejki." Serdecznie gratulujemy uczestnikom talentu i życzymy dalszych sukcesów.
Wystawa i wręczenie nagród w XV Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych
W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel, który przygotowali uczniowie klasy IC wraz z wychowawcą p. Łukaszem Drożdżalem. Z tej okazji pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną oraz specjalnie na tą chwilę przygotowany reportaż. Ważnym elementem tej części uroczystości było wręczenie przez uczniów dyplomów nauczycielom w różnych kategoriach, np. „nauczyciela kosy”.
Dzieje się, dzieje! W ubiegły piątek wszystkie klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Trójmiasta.
Zasadniczym punktem wyjazdu była wystawa Magdaleny Abakanowicz w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, która została zorganizowana z okazji uroczystości nadania szkole imienia wybitnej artystki i absolwentki orłowskiego plastyka. Gościnność nauczycieli oraz uczniów gdyńskiego plastyka nie miała końca, zostaliśmy zaproszeni do pracowni artystycznych gdzie mogliśmy porozmawiać z nauczycielami i uczniami.
Panoramiczny happening morski - tańczący z falami
Napisane przez Marcin KuropatwaSzkolna wystawa prac rysunkowo-malarskich
Napisane przez Paweł RogalskiZaproszenie na uroczyste wręczenie nagród i wernisaż XV Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych Koszalin 2021
Napisane przez Marcin KuropatwaZapraszamy Wszystkich Państwa na uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy pokonkursowej XV Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych, który odbędzie się 7 października, w czwartek, w Centrum Kultury 105, przy ul. Zwycięstwa 105, w Koszalinie, o godz. 12.00.
Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a współorganizatorem Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.
Uczniowie na wystawie sztuki współczesnej w Sopocie
Napisane przez Tomasz MajerskiUczestnicy wycieczki do Sopotu
W piątek 24.09.2021 zgrana ekipa plastyka wyruszyła do Sopotu na wystawę sztuki współczesnej w Państwowej Galerii Sztuki. Mogliśmy tam zobaczyć dwie wystawy- pierwsza dotyczyła sztuki amerykańskiej XX wieku, której jedną z kolebek była niezależna szkoła Black Mountain Collage skupiająca artystów, poetów, muzyków, akcjonistów, którzy odcisnęli swoje piętno na sztuce powojennej jak John Cage, Allan Kaprow, Naum Jane Paik, Willem de Kooning oraz Josef Albers. Mogliśmy obok dokumentów, plakatów, fotografii, zobaczyć również znakomite serigrafie Warhola, Lichtensteina czy też rysunek Rauschenberga.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Lenino "bitwa, której nie było"
Napisał Zenon Kachnicz
12 października jest rocznicą bitwy pod Lenino. W tym dniu w czasach komunistycznych obchodzono Dzień Wojska Polskiego. Czy naprawdę ta bitwa zasługiwała na upamiętnienie jej? Jaka była o niej prawda? W załączonym artykule wyjaśnienia na ten temat przedstawia Zenon Kachnicz, nauczyciel historii w naszej szkole.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego - Anna Górecka nową przewodniczącą!
Napisał Wojciech KoniecznyNowy skład Samorządu Uczniowskiego (fot. K. Gwardiak-Kocur)
28 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 183 uczniów i nauczycieli, dzięki czemu pobity został rekord frekwencji (poprzedni wynosił 170 głosów i padł podczas poprzednich wyborów).
ROZSTRZYGNIĘCIE XV BIENNALE RYSYNKU I MALARSTWA KLAS MŁODSZYCH
Napisane przez Marcin Kuropatwa PROTOKÓŁ XV BIENNALE RYSUNKU I MALSRSTWA KLAS MŁODSZYCH
23 września 2021 r. Jurorzy XV Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych wybrali 27 najlepszych prac spośród 576 nadesłanych z 35 szkół plastycznych.
“III Biennale Tkaniny Artystycznej - PRZYSZŁOŚĆ WOLNOŚCI”
Napisane przez Małgorzata ZelekWe wtorek wybory do Samorządu Uczniowskiego!
Napisał Wojciech KoniecznyKończy się kadencja obecnego Prezydium Samorządu Uczniowskiego, którym przez ostatnie półtora roku przewodzila Paulina Domek (a we wrześniu w jej zastępstwie Zuzanna Marczyńska), dlatego też czas na wybranie nowych władz. W związku z tym od tygodnia trwa w szkole kampania wyborcza, a już we wtorek 28 września społeczność szkolna wybierze nie tylko nowego Przewodniczącego, ale też pięcioosobowe Prezydium.
MATURA 2021 - podsumowanie egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 38 na 43 tegorocznych absolwentów ZSP w Koszalinie, co stanowi 88% wszystkich zdających (26/29 czyli 90% w Liceum Plastycznym, 12/14 czyli 86% w Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pieknych).
Wszyscy absolwenci, którzy nie zdali egzaminu (5 osób), nie zdali go tylko z jednego przedmiotu, mieli więc prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego. Absolwenci zdawali egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, języka obcego, matematyki, nie musieli przystępować do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (z tego przywileju skorzystało 3 na 43 absolwentów). W tym roku szkolnym, z uwagi na epidemię koronawirusa, nie przeprowadzano części ustnej egzaminu.
W dalszej części prezentujemy szczegółowe statystyki.
Nikodem Kin i Zuzanna Marczyńska laureatami VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych "Bio-forma"
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Środę 16 czerwca klasa 3a spędziła przyjemnie na wycieczce do Słupska, gdzie miała sposobność obejrzeć zgromadzone w Muzeum Pomorza Środkowego prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, prezentowane na dwóch wystawach: „ Witkacy. Obrazy-rysunki-grafiki+archiwalia „ , oraz „ Witkacy inaczej”.
Na zdjęciu klasa IIIA z wychowawczynią Małgorzatą Antoniak
Z kolei, uczestnicy mieli możliwość wykonać własnoręcznie pastelowe portrety na wzór tych z okresu istnienia jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Wrażeń dopełniły pozostałe zbiory dostępne w Białym Spichlerzu tegoż muzeum, powiązane (czasem dość luźno ) z twórczością Witkacego.
Nasze uczennice nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiaty w naturze i przestrzeni”
Napisane przez Piotr WasilewskiZuzanna Siergiej autorką logo Roku Koszalińskiej Kultury
Napisane przez Piotr Wasilewski
Rozstrzygnięto konkurs na logo Roku Koszalińskiej Kultury. Wydział Kultury i Spraw Społecznych zwrócił się do Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie z propozycją zorganizowania wewnętrznego konkursu na stworzenie znaku graficznego, który będzie firmował Rok Koszalińskiej Kultury.
źródło fot. Rzecznik Urzędu Miasta Koszalin
Uczniowie naszej szkoły pod nadzorem swoich opiekunów przygotowali wiele interesujących propozycji. Wybór tego jedynego znaku nie był łatwy, do ostatniej chwili trwały dyskusje jury.
22 kwietnia 2021 roku Rada Miejska w Koszalinie podjęła Uchwałę w sprawie organizacji obchodów Roku Koszalińskiej Kultury. Jest to odpowiedź na wniosek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta.
Zuzanna Siergiej wyróżniona w XX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Człowiek, świat, przyroda"
Napisane przez Piotr WasilewskiWernisaż wystawy intermedialnej "Rebelia"
Napisane przez Piotr WasilewskiWernisaż Rebelii za nami. Gospodarzem wydarzenia był Teatr Dialog, który udostępnił salę widowiskową na czas ekspozycji. Wystawę prac grupy obejrzeli między innymi rodzice i przyjaciele, a także wielu uczniów i nauczycieli Plastyka.
Mimo, iż członkowie grupy przygotowują się do rekrutacji na studia, to mocno zaangażowali się w przedsięwzięcie. Przygotowali ekspresyjne prace malarskie, wydruki projektów graficznych, plakatów, a także kilka prac wykonanych wspólnie.
Filmowa Akademia Integracji Ty i Ja w Plastyku
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
W dniu 11 czerwca 2021 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu pt. "Obraz niepełnosprawności w sztuce i filmie". Swoją prezentacją zaszczycił nas dr Piotr Szarszewski z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, który tworzy Filmową Akademię Integracji TY i JA.
Nasz gość naszkicował obraz osób niepełnosprawnych w sztuce europejskiej. Płynnie z przedstawień malarskich i fotograficzych wprowadzeni zostaliśmy w świat filmu. Na podstawie fragmentów wybranych dzieł zobrazowane zostały trudy funkcjonowania w osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Konsultacje dla kandydatów do Plastyka 2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurDzień sportu w Plastyku
Napisane przez Łukasz Drożdżal, Marta Mierzwa, Joanna Dybowska
9 czerwca nie upłynął w Plastyku pod znakiem nudy. Wuefiści w naszej szkole zorganizowali "Dzień sportu" dostarczając nam wielu miłych niespodzianek. Cała szkoła spotkała się na terenach zielonych przed szkołą, by w duchu sportowej rywalizacji zjednoczyć się we wspólnych zmaganiach. Uczniowie z wychowawcami wzięli udział w grze plenerowej, przeciąganiu liny i wielu innych konkurencjach. Zwycięzcą została klasa IIIa. Gratulujemy!
Rokrocznie, wraz z końcem kwietnia, maturzyści naszego Plastyka spotykali się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami na uroczystości zakończenia roku szkolnego po odbiór świadectw. Pandemia przerwała jednak tę tradycję. Powtarzając słynne już: „w związku z zaistniałą sytuacją…” absolwentki i absolwentów pożegnanaliśmy w maju.
30 kwietnia br. zakończył się kolejny rok szkolny dla uczniów klas IVA, IVB i VIG. Z powodu panującej pandemii oficjalne zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych odbyło się 31 maja. Podczas uroczystości dyrektor szkoły p.Urszula Januszewska wręczyła listy gratulacyjne i nagrody ksiązkowe absolwentom, którzy usyskali wysokie wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Koszalina, tym którzy uzyskali bardzo dobre i celujące wyniki na egzaminach dyplomowych.
Plener rysunkowo-malarski klas IIIB i IIIC (Wdzydze Kiszewskie 20-28.05.21).
Napisane przez Inga Marciszuk-Mazur
Pozdrawiamy z pleneru we Wdzydzach! Od 20 do 28 maja odbywa się plener malarski klasy 3b i 3c. Pomimo kapryśnej pogody codziennie pracujemy w terenie. Motywów malarskich tu nie brakuje. Piękna kaszubska wieś otoczona jest jeziorami i lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Korzystamy także z uprzejmości Muzeum Etnograficznego, które bezpłatnie udostępnia nam teren z malowniczą architekturą skansenu.
Plener rysunkowo-malarski klas IIIA i VG we Wdzydzach Kiszewskich 12-20.05.2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Uczniowie klas VG i IIIA między 12-20.05.2021 brali udział w plenerze rysunkowo-malarskim, który miał miejsce we Wdzydzach Kiszewskich! Opiekunkami grupy były panie nauczycielki rysunku i malarstwa: Agnieszka Sieńkowska i Ewa Miśkiewicz-Żebrowska. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać na wystawie poplenerowej, która zaprezentowana zostanie w naszej szkole.
14 maja to dzień, w którym co roku świętujemy! 93 lata temu w Nowym Sączu urodził się artysta nieprzeciętny, nowatorski, niepowielający żadnych wzorców. Twórczo realizował się w wielu dziedzinach sztuki, dla Władysława Hasiora sztuka nie miała granic. Specjalnie na dzisiejszą okazję przygotowaliśmy dla Was prezentację o naszym partonie.
Wyróżnienie Nikodema Kin w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym "Young man in XXI century"
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny w Kownie organizowany jest przez Kaunas Youth Mass Media Centre oraz Kaunas Students Technical Creation Center. Każdego roku konkurs odbywa się pod hasłem "Young Man in XXI Century". W 13. odsłonie konkursu zaprezentowało swoje prace 279 fotografów w liczbie 1957 fotografii. W grupie tegorocznych uczestników znaleźli się obywatele: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Ukrainy a także z Chin.
Wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Nikodem Kin (z klasy IIA). Otrzymał on wyróżnienie w kategorii wiekowej 12-16 lat.
Young Man in XXI Century to konkurs, w którym prace oceniane są przez artystów fotografików i wykładowców fotografii. Od lat nagradzane w nim prace prezentują wyjątkowo wysoki poziom artystyczny. Uczestnicy zgłaszają prace w trzech grupach wiekowych: 12-16, 17-19, 20 - 29 lat. Nagrody w tegorocznej edycji przyznane zostaną w czerwcu 2021 w siedzibie organizatora.
Nikodem do konkursu przygotowywał się podczas zajęć ze specjalizacji z Katarzyną Gwardiak-Kocur nauczycielką prowadzącą pracownię fotografii artystycznej w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy życząc Nikodemowi dalszych sukcesów!
10 maja 2021 roku uczniowie drugiej klasy specjalizacji fotografia artystyczna wraz z nauczycielką przedmiotu Katarzyną Gwardiak-Kocur udali się na plener do Łeby. Wyjazd zorganizowany został w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych. Grupa plenerowa eksplorowała wyjątkowy krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego. Zadaniem uczniów było podjęcie wnikliwej obserwacji otoczenia. Tematem przewodnim pleneru była: synteza.
13 uczniów klasy II specjalizacja: fotografia artystyczna
Marcel Perliński i Martyna Serweta nagrodzeni w Filmowym Konkursie Ekologicznym
Marcel Perliński (2c) zajął pierwsze miejsce, a Martyna Serweta (2c) uzyskała wyróżnienie w Filmowym Konkursie Ekologicznym zorganizowanym przez V LO w Koszalinie w ramach programu Społecznik.
Zadaniem uczniów było nakręcenie filmów poświęconych segregacji śmieci.
Konsultacje dla kandydatów do Plastyka 2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Serdecznie zapraszamy młodzież zainteresowaną podjęciem nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im.Władysława Hasiora w Koszalinie na KONSULTACJE przygotowujące do egzaminu wstępnego do naszej szkoły.
W dniach 27, 28, 31 maja 2021 roku odbędą się spotkania z naszymi nauczycielami, w ramach których uczniowie wykonają trzy ćwiczenia plastyczne w ciągu 3 dni. Prace realizowane podczas konsultacji będą zbliżone do tych podejmowanych podczas egzaminu wstępnego.
Nagroda dla Martyny Dyrcz w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i Fotograficznym: „Witkacy i ja”
Napisane przez Paweł Rogalski
Organizatorem konkursu "Witkacy i ja 2020" jest Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku. Na XIII edycję konkursu plastyczno-fotograficznego; "Witkacy i ja" wpłynęło ogółem 276 prace z 27 szkół podstawowych, szkół średnich, liceów plastycznych i placówek kulturalnych w tym 150 prac plastycznych i 126 fotografii. Jedną z laureatek została Martyna Dyrcz (z klasy 3B), otrzymując: Nagrodę Prezesa Fundacji „Indygo” i słupskiej grupy „Witkacy cacy cacy” w Słupsku. Martyna na co dzień pracuje w pracowni malarstwa i rysunku Pawła Rogalskiego.
Serdecznie gratulujemy!
We wtorek 4 maja odbył się egzamin maturalny z języka polskiego. Do matury przystąpili absolwenci trzech klas maturalnych: IVA, IVB i VIG. Maturzyści obowiązkowo przystąpią jeszcze do dwóch egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: matematyki i języka obcego nowożytnego, nie zdają natomiast obowiązkowych egzaminów ustnych. Pomimo braku obowiązku przystępowania do egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym licznie zadeklarowali chęć zdawania egzaminów rozszerzonych z języka polskiego, historii sztuki, języka angielskiego, a nawet do egzaminu z matematyki.
W dniach od 07 kwietnia do 15 kwietnia w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora odbyły się egzaminy dyplomowe. Między 07-09 kwietnia 2021 roku uczniowie klas maturalnych odpowiadali podczas egzaminu teoretycznego z historii sztuki. Natomiast w dniach 12-15.04.2021 komisja egzaminacyjna miała okazję zapoznać się z wykonanymi w pracowniach specjalizacji pracami dyplomowymi. Uczniowie prezentowali pracę dyplomową z przedmiotu wiodącego (ceramika artystyczna, projektowanie graficzne, snycerstwo i tkanina artystyczna) oraz wybrane prace z rysunku, malarstwa lub rzeźby. W tym roku wszystkie obrony egzaminów w części praktycznej odbywały się na terenie szkoły. Do egzaminu przystąpiło 42 abiturientów.
Wyróżnienia za wyniki egzaminów dyplomowych otrzymali:
Gołaszewski Paweł (klasa VIG)
Olesiak Weronika (klasa VIG)
Wasilewska Kaja (klasa VIG)
Perz Klaudia (klasa IVB)
Rzepecka Blanka (klasa IVB)
Sajek Antonina (klasa IVB)
Relacja z odbrony prac dyplomowych w roku szkolnym 2020/2021
Dzień otwarty - podsumowanie spotkań uczniów z kandydatami
Napisał Wojciech KoniecznyZakończyliśmy właśnie plastykowy dzień online na żywo!
Od rana gościliśmy wielu uczniów w specjalnie przygotowanych pokojach tematycznych - od 10:00 do 16:00 można było zajrzeć m.in. na tkaninę artystyczną, snycerstwo czy grafikę.
Pojawiało się mnóstwo pytań, na które - mamy nadzieję - wszyscy zainteresowani otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi.
Mamy za sobą przemiły dzień i liczymy na to, że od września będziemy mogli zobaczyć wszystkich naszych gości w Plastyku!
Dominika Warchulska wyróżniona w XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurW XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” DOMINIKA WARCHULSKA otrzymała wyróżnienie honorowe w kategorii formalnej. W tym roku tematem analizy był obraz Wacława Borowskiego „Nad wodą” znajdujący się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Organizatorzy podkreślają szczególnie wysoki poziom tegorocznej edycji. Rangę konkursu podkreśla fakt, że odbywa się on pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Więcej na stronie internetowej muzeum: https://muzeum.bytom.pl/?p=20362
Serdecznie gratulujemy laureatom!
Maja Adametz i Lilianna Maleszak laureatkami XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne spojrzenie”
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurNasze uczennice zostały laureatkami XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne spojrzenie” organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. „Życie bajką jest” to temat przewodni tegorocznej edycji. Na konkurs napływa co roku kilka tysięcy prac dzieci i młodzieży z całego świata. MAJA ADAMETZ otrzymała nagrodę, natomiast LILIANA MALESZAK wyróżnienie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem Ingi Marciszuk – Mazur.Maja Adametz NAGRODA
Dzień otwarty - spotkania online z uczniami Plastyka dla kandydatów
Napisał Wojciech Konieczny
25 marca nasza przewodnicząca SU Paulina Domek miała zaszczyt uczestniczyć w konsultacjach Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, w trakcie której młodzież dyskutowała na przeróżne tematy. Paulina - z racji przeszłości związanej z działalnością ekologiczną - została przydzielona do grupy o tematyce ekologicznej. W trakcie konsultacji udało się wyklarować kilka bardzo ważnych kwestii i ocenić, co najbardziej dotyka młodzież w życiu obywatelskim. Jesteśmy pod wrażeniem ilości uczestników (ponad 300!), którzy wzięli udział w konsultacjach, oraz liczymy na widoczne efekty tegoż spotkania.
W ubiegły poniedziałek przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Domek miała przyjemność wziąć udział w debacie organizowanej przez V LO - uczniowie poświęcili ją na porozmawianie na temat plastiku i tego, jak możemy minimalizować szkody, które wyrządza naszej planecie. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli obserwować takie debaty coraz częściej, ponieważ zabieranie głosu w kluczowych sprawach przez młode osoby jest niezwykle ważne.
Dziękujemy raz jeszcze V LO za zaproszenie i nie możemy doczekać się kolejnych spotkań!
W dniach 22-29.04.2021 zapraszamy na Tydzień Otwarty w Plastyku.
Napisane przez Marcin KuropatwaW tym roku, wyjątkowo, Dzień Otwarty naszej szkoły odbędzie się w nieco inny sposób. Jeden dzień ustąpił całemu tygodniowi. Stąd też nowa nazwa - Tydzień Otwarty Szkoły. Próbując wyjść naprzeciw obecnej sytuacji, dołożyliśmy starań, by wszyscy zainteresowani naszą szkołą mieli możliwość bliższego jej poznania. Ze względu na ogólne obostrzenia sanitarne, uniemożliwiające stacjonarne odwiedziny naszej szkoły, przygotowaliśmy wirtualne poznanie szkoły i spotkania online z uczniami oraz dyrektorem.
W ciągu Tygodnia Otwartego, istnieje możliwość poznania specyfiki pracowni artystycznych oraz nauczycieli, którzy specjalnie na tę okoliczność przygotowali fotograficzną i filmową prezentację pracowni.
Filmy i fotografie o poszczególnych pracowniach, będą pojawiały się systematycznie w ciągu tygodnia trwania wydarzenia (22-29.04.2021r.). Udostępniane będą również informacje dotyczące rekrutacji i wiele innych informacji o szkole. Dlatego warto przez cały Tydzień Otwarty śledzić stronę internetową koszalińskiego plastyka i nasz profil na FB (https://www.facebook.com/events/480024143152223/)
Dla zainteresowanych bezpośrednim kontaktem ze społecznością szkolną, 29 kwietnia otwarte zostaną online „pokoje tematyczne”, w których będzie można spotkać się, porozmawiać, zadać pytania i uzyskać odpowiedzi bezpośrednio od uczniów naszej szkoły. (harmonogram i linki do tych spotkań zostaną zamieszczone na stronie).
Również 29 kwietnia, od godziny 18.00, do dyspozycji Rodziców kandydatów do naszej szkoły będzie Pani Dyrektor – Urszula Januszewska, która opowie o ważnych aspektach funkcjonowania szkoły i odpowie na Państwa pytania. Spotkanie odbędzie się online na stronie https://meet.google.com/, kod spotkania: usm-gmgo-ctg
Zapraszamy!
Tomasz Wróblewski i Aleksandra Bałdowska laureatami konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurXIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego miał w tym roku wyjątkowy charakter. Prace zgłaszane do konkursu oceniane były w dwóch kategoriach. Pierwsza to prace wykonane na miejscu, zgłoszono ich 44 sztuki. Druga kategoria prac to prace nadesłane bezpośrednio do organizatora w liczbie 64 rzeźb.
Dnia 19 lutego jury konkursu złożone z przedstawicieli Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, gdzie znajduje się stała ekspozycja oraz magazyn rzeźb Stanisława Zagajewskiego, oraz przedstawiciele Centrum Kultury „Browar B.” przyznało 20 nagród i 24 wyróżnienia. Jednym z nagrodzonych w konkursie, w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz prac nadesłanych (realizowanych poza miejscem przeprowadzania konkursu), został nasz uczeń Tomasz Wróblewski z klasy VG. Tomasz otrzymał pierwszą nagrodę w swojej kategorii. Wyróżniona w tej samej kategorii została także Aleksandra Bałdowska z klasy IIB.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Dorota Śnieg - nauczycielka prowadząca pracownię rzeźby i ceramiki artystycznej w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy laureatom życząc im dalszych sukcesów!
W dniach 13-14 kwietnia 2021 odbyły się centralne eliminacje Olimpiady Artystycznej, podczas których naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IVB - Antonina Sajek.
W tym roku wszystkie etapy Olimpiady miały zdalny charakter, eliminacje centralne odbyły się za pomocą platformy Zoom. Do tego etapu dochodzą uczniowie, którzy z obu części egzaminu pisemnego uzyskali łącznie 20 pkt, w tym minimum 5 pkt. z opisu dzieła.
Finał Olimpiady odbył się 15 kwietnia 2021 roku o 17:00. Podczas ogłaszania wyników w gronie wyróżnionych finalistów znalazła się podopieczna pani Ingi Marciszuk-Mazur, tegoroczna maturzystka, Antonina Sajek.
Olimpiada Artystyczna szczyci się długą tradycją – pierwsze eliminacje przeprowadzano w 1976 roku. Do 2004 roku organizatorem olimpiady było Muzeum Narodowe w Warszawie, a od 2004 roku jej organizację przejęło – powołane do tych celów – Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Narodowym w Warszawie. Olimpiada Artystyczna jest adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych interesujących się sztuką – plastyką lub muzyką.
Więcej na: https://olimpiada-artystyczna.pl/o-konkursie/
Facebook - oficjalny profil OA
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i rodzicom. Szczególne gratulacje wysyłamy uczniom naszej szkoły, którzy przygotowywali się do udziału w tegorocznej edycji.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Napisane przez Zenon Kachnicz, Joanna Dybowska
Jak co roku w kwietniu wspominamy tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku w lasach katyńskich w Rosji. Blisko 22 tys. polskich jeńców wojennych zginęło wówczas z rąk sowieckich oprawców. Pamięć o nich jest żywa, także dla naszej szkolnej społeczności.
![]() |
5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego. 3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium ZSRS. Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym „trybie specjalnym”, bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. |
Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie, Miednoje…. Zginęło wówczas ponad 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Pamiętamy i od lat czekamy na pełne wyjaśnienie tego potwornego mordu |
Szkolny konkurs historyczny
Napisane przez Joanna Dybowska, Zenon Kachnicz
W październiku przypada 65. rocznica wybuchu powstania węgierskiego. Pragnąc uczcić ten fakt oraz pielęgnować wspólną historię Polski i Węgier Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie wraz ze Stowarzyszeniem "Civitas Christiana" w Koszalinie organizuje szkolny konkurs historyczno-plastyczny (przeznaczony dla uczniów i kandydatów do szkoły) na temat powstania węgierskiego w 1956 roku.
Regulamin szkolnego konkursu historycznego na temat powstania węgierskiego w 1956r.
Maciej Karkoszka i Szymon Bednarek nagrodzeni w XV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Świat w Obiektywie”.
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurJury XV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Świat w Obiektywie" w dniu 9 marca 2021 roku dokonało oceny nadesłanych prac i wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach.
Konkurs organizowany jest W gronie nagrodzonych znależli się nasi uczniowie:
w kategorii „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
II nagroda – Maciej Karkoszka z klasy IIC
wyróżnienie - Szymon Bednarek z klasy IB
Maciej Karkoszka - Lux sfery
Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie fotograficznym „Wokół nas – ludzie, miejsca, sytuacje”.
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurUczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w IX edycji konkursu fotograficznego 'Wokół nas-ludzie, miejsca, sytuacje". Konkurs realizowany jest przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie w ramach programu "Pomorze Zachodnie - TO-MY!" W kategorii szkół ponadpodstawowych nasi uczniowie kolejno znaleźli się na lokatach:
1. Dominik Derewecki (klasa IIA) z pracą „Portret odbity”
Antonina Sajek w centralnym etapie XLV Olimpiady Artystycznej.
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur19 lutego odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Artystycznej. Nasza uczennica Antonina Sajek (IVB) uzyskując 36 punktów awansowała do finału olimpiady. Etap centralny odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2021 roku.
Będzie składał się on z części pisemnej i ustnej. Na początku uczestnicy rozwiązują tes, następnie dokonają opisu i analizy porównawczej w formie wypracowania. Po otrzymaniu odpowiedniej liczby punktów są kwalifikowani do kolejnych etapów.
Serdecznie gratulujemy awansu do finału Antoninie a także jej nauczycielce Indze Marciszuk-Mazur.
Trzymamy kciuki podczas finału konkursu!!!
Laureaci quizu "Sztuka na wesoło" 2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
W poniedziałek 22 marca 2021 roku odbył się quiz dla kandydatów do koszalińskiego Plastyka pt. "Sztuka na wesoło". Do konkursu zgłosiło się 16 uczniów. W tym roku do zabawy zaproszeni zostali uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu walczyli o dodatkowe punkty podczas tegorocznej rekrutacji.
Gra odbyła się online za pomocą platformy Kahoot!. Prowadzący konkurs, nauczyciel historii sztuki Tomasz Majerski, zadał uczestnikom 26 pytań.
W czwartkowe popołudnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Domek miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym prac nad strategią RP dla młodego pokolenia. Paulina reprezentowała naszą społeczność, a także projekt ekologiczny "GadkiSzmatki" organizowany w zeszłym roku przez naszych uczniów - co wiązało się z przydzieleniem jej do grupy pracującej nad zagadnieniami z obszaru ekologii i klimatu.fot. za Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem
Wyjątkowym wyróżnieniem była możliwość zaprezentowania efektów spotkania i debat nt. rozwiązań proponowanych przez rówieśników na forum całej społeczności biorącej udział w spotkaniu - w tym wojewody woj. zachodniopomorskiego, p. Zbigniewa Boguckiego. Cieszymy się, że takie spotkania odbywają się i są dostępne dla uczniów. Wierzymy, że przyniosą one ogrom ciekawych rozwiązań i inspiracji do dalszych decyzji podejmowanych w sejmie.
Rozstrzygnięto II etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „OŁÓWKIEM I PĘDZLEM - Dawno, dawno temu...”
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurRozstrzygnięto II etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „OŁÓWKIEM I PĘDZLEM - Dawno, dawno temu...” dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.
I MIEJSCE: Weronika Mazurek, Pałac Młodzieży w Koszalinie, opiekun – Dominika Paulińska – Tylec
II MIEJSCE: Pola Wegner, SP 7 w Koszalinie, opiekun - Natalia Wegner
II MIEJSCE: Dominika Baturo, SP 1 w Tucholi, opiekun - Katarzyna Piotrowska
III MIEJSCE: Julia Czesnowska, SP w Konikowie, opiekun – Marlena Łuczak
WYRÓŻNIENIA:
Liliana Zawiślak, SP 5 W Koszalinie
Agata Kuriata, SP 3 w Darłowie, opiekun – Justyna Tomczyk
Sara Rozpendek, ZS w Gościnie
Marta Mioduszewska, Pałac Młodzieży w Koszalinie, opiekun – Dominika Paulińska – Tylec
Uczniowie nagrodzonych oraz wyróżnionych prac zostaną zwolnieni z praktycznej części egzaminu wstępnego do Zespołu Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie.
Quiz wiedzy ze sztuki "Sztuka na wesoło"
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurZagadnienia konkursowe obejmują podstawową wiedzę ze sztuki polskiej i światowej. Pytania i zadania dotyczyć będą najważniejszych zabytków architektury, najwybitniejszych twórców oraz ich dzieł z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku oraz patrz zagadnienia cz.2 : http://www.plastyk.webd.pl/rekrutacja/zagadnienia-egzaminacyjne
Uczniowie zainteresowani uczestnictwem w konkursie proszeni są o dokonanie zapisów linkiem: REJESTRACJA ONLINE. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 20 marca 2021r.
QUIZ odbędzie się 22 marca 2021 roku (poniedziałek) o godzinie 18:00. Wszystkie istotne informacje zawarte są w regulaminie quizu "Sztuka na wesoło".
Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczestnik otrzymuje jeden punkt. O zwycięstwie zadecyduje najwyższa ilość punktów. Laureaci konkursu otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji w roku szkolnym 2020/2021. Przewidziane są również drobne artystyczno-plastyczne nagrody rzeczowe :)
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Komisarz konkursu: Tomasz Majerski
Pobierz regulamin: Regulamin konkursu "Sztuka na wesoło"
Zobacz również: Konkurs "SZTUKA NA WESOŁO" w roku szkolnym 2016/2017
ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSKOWEJ ORAZ WRĘCZENIE NAGRÓD - Konkurs "Ołówkiem i pędzlem - Dawno, dawno temu..."
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurZapraszamy wszystkich uczestników II etapu konkursu "Ołówkiem i pędzlem - Dawno, dawno temu..." na wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, który odbędzie się w czwartek 11 marca 2021 r. o godzinie 12.00 w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Uroczystość odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Proszę o zabranie ze sobą maseczek ochronnych. Na wejściu do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja dłoni.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 4 marca (czwartek) o godzinie 11:30
na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Napisane przez Zenon Kachnicz, Joanna Dybowska
Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który w tym roku obchodzimy już po raz dziesiąty. 1 marca organizowane są liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego, w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu możecie również przeczytać rozmowę nauczyciela historii "Żołnierze wyklęci, czy przeklęci?" dla Historia - Baltic.info.pl oraz zapoznać się z gazetką ścienną przygotowaną z tej okazji.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. 1 marca jest datą symboliczną, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. W latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego podziemia: w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Duża część zginęła w więzieniach komunistycznych.
![]() |
Historia - Baltic.info.pl |
Turniej Trójmemiczny, czyli nie samą nauką żyje uczeń
Napisał Wojciech Konieczny
Czas zdalnego nauczania to bardzo trudny okres dla wszystkich - także ze względu na mniejsze niż w "normalnych" warunkach możliwości budowania relacji i poczucie "bycia w szkole", stąd też tak istotną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju działania jednoczące społeczność szkolną, w czym samo uczestniczenie w zajęciach online czy udział w przedmiotowych konkursach nie wystarczą.
Dlatego też Samorząd Uczniowski przygotowuje dla uczniów Plastyka rozmaite inicjatywy, dzięki którym można poczuć, że nie samą nauką w czasach pandemii żyją uczniowie naszej szkoły. Plastycy mogli więc wziąć udział m.in. w konkursie na najlepsze odwzorowanie dzieła sztuki z mandarynkowych obierek (chyba tylko w Plastyku mógł się odbyć równie niekonwencjonalny konkurs), połączyć się z walentynkowym studiem przygotowanym specjalnie z okazji 14 lutego, czy wreszcie wziąć udział w... I edycji Szkolnego Turnieju Trójmemicznego, którego finał odbył się wczoraj.