Zbliża się koniec roku szkolnego. Ostatnie tygodnie nauki to czas, w którym nasi uczniowie korzystają z wielu atrakcji, nie koniecznie w murach szkoły. W dniu dzisiejszym (19 czerwca) część gimnazjalistów z klasy trzeciej z wychowawczynią Joanną Dybowską wybrali się na wycieczkę rowerową.
Pogoda dopisała. Uczestnicy wykazali się dobrą kondycją, pomimo że trasa w większości wiodła drogami szutrowymi przez las. Już dziś planujemy kolejne wyprawy, na które Was serdecznie zapraszamy.
Propozycja na wakacje
Napisane przez Mateusz Mierzejewski i Hanna BączykZaczynają się wakacje, przedstawiamy więc propozycję Mateusza Mierzejewskiego z klasy II B LP na spędzenie wolnego czasu w Krakowie.
Mateusz był w pierwszych dniach czerwca na wystawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym. Oglądał zbiór rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz malarstwo portretowe i pejzażowe wykonane pastelami. Duże wrażenie zrobił na nim zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów. Natomiast jego mamie najbardziej podobało się rzemiosło artystyczne oraz stroje z epoki. Mateusz, wraz z rodziną, miał szansę obejrzeć pracę naszego patrona Władysława Hasiora.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z wystawy i zachęcamy do podróży do Krakowa.
W Galerii Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopół we Wrocławiu, w tle prace naszego patrona Władysława Hasiora.
Wrocław przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i cudownymi zabytkami. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od spaceru po historycznym centrum Wrocławia. Podczas czterodniowego pobytu zwiedziliśmy Panoramę Racławicką - obraz wielkiej bitwy wojsk Tadeusza Kościuszki i carskich regimentów, Galerię Sztuki Śląskiej w Muzeum Narodowym, Galerię Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, niezwykłą wystawę Dali i Warhol w Muzeum Teatru. Podziwialiśmy panoramę miasta z 49 piętra Sky Tower, Ogród Japoński, Ogród Botaniczny, Hydropolis. Piękna pogoda pozwoliła nam zwiedzić ZOO w całej okazałości i Afrykarium. Ogromną makietę z setkami budynków, tysiącami figurek w miniaturze podziwialiśmy w Kolejkowie, w podziemiach wrocławskiego placu Solnego przenieśliśmy się w magiczny świat filmu w MovieGate.
Oczywiście spotkaliśmy wiele krasnali, które we Wrocławiu stały się symbolem oporu przeciwko władzy komunistycznej. Mieliśmy także czas na integrację, wspólne rozmowy i odpoczynek.
Z Wrocławiem rozstaliśmy się w dobrym humorze, zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji.
Plener Malarski Trzech Szkół Plastycznych "Morskie Oko 2017"
Napisane przez Paweł Rogalski, Joanna DybowskaNasze uczennice Julia Sobierajska, Karina Żurawska, Dominika Ochenkowska, Blanka Kamińska, Aleksandra Gurazda i Daria Rymarczyk wzięły udział w Plenerze Malarskim Trzech Szkół Plastycznych "Morskie Oko 2017". Na plener, który był formą nagrody dla wyróżniających się uczniów wyjechały z opiekunem, nauczycielem rysunku i malarstwa Pawłem Rogalskim. W plenerze udział wzięli również uczniowie i nauczyciele dwóch innych szkół plastycznych, w tym Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej i Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Na zdjęciu Julia Sobierajska [fot. ZSP Zakopane]
Plener odbył się nad Morskim Okiem, które jest niezwykle piękne i malownicze. Celem pleneru była realizacja co najmniej dwóch obrazów na płótnie. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pracowitością, zaraz po przybyciu obeszli Morskie Oko i jeszcze tego samego dnia wzięli się do artystycznej pracy. W trakcie trwania pleneru nawiązały się przyjaźnie pomiędzy uczniami koszalińskiego plastyka a uczniami z Dądbrowy Górniczej i z Zakopanego. Uczestnicy odbyli również dwie wycieczki nad "Czarny Staw" i w pobliże "Przełęczy pod Chłopkiem". Podziwiali piękne Górskie widoki, niektórzy z nich po raz pierwszy. Góry zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie, a malowanie ich majestatu, było niemal mistycznym przeżyciem.
Najzdolniejsze z najzdolniejszych na Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz
Napisała Joanna DybowskaMichalina Pisarczyk i Natalia Grochulska wróciły z Jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych.
Na zdjęciu Michalina Pisarczyk podczas wystawy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Pawła Janaszka w Rychwale.
Efekty pobytu młodych artystów w Gminie Rychwał można oglądać do 10 października w SOSW Rychwale. Większość prac dokumentuje urokliwe zakątki gminy. Nie brakuje też pięknych motywów przyrodniczych i architektonicznych.
W plenerze uczestniczyło 52 uczniów z 32 średnich szkół plastycznych z całej Polski. Wydarzenie trwało od 10 do 24 września 2017 r. W tym roku uczestników pleneru gościło Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Brzozami” w Grochowach, i tam oraz w okolicy szukali natchnienia do swych prac. Plener został zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Stowarzyszenie „W Koło Sztuki”, Gminę Rychwał oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tegoroczny plener został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasi uczniowie na Plenerze Projektowym w Skokach
Napisała Joanna DybowskaGabriela Walczak i Dominika Ochenkowska uczestniczyły w Ogólnopolskim Plenerze Projektowym INTERAKCJE w Skokach. Plener organizowany jest przez Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu, wpisany jest do Kalendarza Ogólnopolskich Imprez Szkolnictwa Artystycznego i jest objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy Pleneru [fot. LP w Poznaniu]
Podczas pleneru uczniowie pracowali aindywidulanie i grupowo, wymieniali się własnymi doświadczeniami. Zadania stawiane uczestnikom poprzedzane były wykładami, które prowadzili zaproszeni goście – projektanci oraz wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.