Laura Tucka
Wywiad z Zosią Iwaszkiewicz dla Radia Koszalin
Nasza zeszłoroczna absolwentka, Zofia Iwaszkiewicz, w połowie lutego odwiedziła Koszalin i udzieliła wywiadu dla Radia Koszalin. „Awangarda i sztuka” to tytuł rozmowy, którą przeprowadziła z nią Anna Rawska, dziennikarka Radia Koszalin.
Projekt gimnazjalny
W bieżącym roku szkolnym uczniowie II klasy gimnazjum realizowali projekty edukacyjne . 28 kwietnia zaprezentowały się przed rodzicami dwa zespoły.
Jako pierwsi przedstawili efekty swojej pracy uczniowie, którzy pracowali pod opieką pani Sylwii Kordońskiej. Nad projektem zatutułowanym: „How to stay healthy?” – filmy edukacyjne promujące zdrowy styl życia pracowało siedmioro uczniów (Magda Bechler, Natalia Chylińska, Julia Jarosz, Konrad Klemczak, Filip Rydzkowski, Daria Trześniowska oraz Kaja Wasilewska). Zadanie było bardzo inspirujące, ale też niełatwe. W efekcie powstały trzy filmy. Młodzi aktorzy pochwalili się całkiem już dobrą znajomością języka angielskiego. Na szczególną uwagę zasługuje film animowany. Podczas jego tworzenia młodzież wykorzystała swoje zdolności plastyczne oraz językowe!
Następnie rodzice zostali zaproszeni do pracowni języka polskiego. Czworo uczniów (Kasia Gomułka, Nadia Hryb, Zuzia Kulesza i Hubert Klemczak) pod opieką pani Laury Tuckiej przygotowało projekt pt. „Kalendarz- książki przez cały rok”. Swoją pracę zespół rozpoczął od ułożenia i przeprowadzenia ankiety wśród uczniów i pracowników szkoły. Okazało się, że średnio czytamy dużo więcej niż reszta kraju. Uczniowie w zabawny i błyskotliwy sposób zaprezentowali swoje propozycje książek na cały rok. Wzięli pod uwagę różne wydarzenia literackie i zaproponowali każdego miesiąca jakiś gatunek literacki lub konkretnego ulubionego autora. Wszystkie działania były skrupulatnie dokumentowane i posłużyły do wykonania prezentacji multimedialnej dotyczącej pracy nad kalendarzem.
Oba zespoły spisały się znakomicie. Prezentacje zachęcały do rozwijania swoich pasji i wywołały krótką, spontaniczną dyskusję na temat zainteresowań czytelniczych . Przy okazji dowiedzieliśmy się od pani dyrektor, że do biblioteki szkolnej zostały zamówione nowe pozycje książkowe.
Nagrodzeni w konkursie malarsko- literackim!
Gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy zdobyli nagrody w konkursie malarsko- literackim „Moje krajobrazy” I Edycja 2016/2017. Konkurs organizowało Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu.
Zofia Iwaszkiewicz 'Panorama Krzeszowska'
W konkursie literackim za wiersz „Pejzaż letni spod pędzla” II miejsce otrzymała Zofia Iwaszkiewicz (opiekun: Laura Tucka).
Oto nagrodzony wiersz: Pejzaż letni spod pędzla Pod melancholią chmur, w duszącym blasku słońca Na skraju mlecznych mgieł świetlane skry majaczą Z trudem fauna w sierpniowym amoku oddycha, I czekać zostało uśpionym żywotom W tym cieple śmiertelnym, pod niebiańskim płatem |
Nagrodzeni w konkursie malarskim:
Zofia Iwaszkiewicz otrzymała wyróżnienie w kategorii liceum plastyczne za pracę „Panorama Krzeszowska” (opiekun: Karolina Bracławiec). W kategorii gimnazjum nagrodę otrzymała Weronika Olesiak za pracę „Żywioł natury” dyptyk(opiekun: Ewa Miśkiewicz- Żebrowska). Na wystawę zakwalifikowały się też prace: Zofii Iwaszkiewicz „Pejzaż architektoniczny” (opiekun: Karolina Bracławiec) i Dawida Pieniawskiego „Ludzka egzystencja”(opiekun: Ewa Miśkiewicz- Żebrowska).
Sukcesów gratulujemy!
Konsultacje dla kandydatów do gimnazjum i Liceum Plastycznego
Zakończyły się spotkania konsultacyjne dla kandydatów do gimnazjum i liceum plastycznego. Za nami konsultacje z rzeźby, malarstwa i rysunku. 13 czerwca (poniedziałek) o godz. 8oo rozpoczynają się egzaminy wstępne.
Sczegółowy harmonogram egzaminów wstępnychSpotkania konsultacyjne dla kandydatów do gimnazjum i Liceum Plastycznego [fot. Joanna Dybowska]
Eliza Kłobukowska nagrodzona w Powiatowym Konkursie Poetyckim „Koszalińska Niezapominajka 2016”
13 maja 2016 r. został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Poetycki „Koszalińska Niezapominajka 2016”. Twórcom przyświecała idea wyrażania pozytywnych uczuć wobec innych ludzi i natury.
Eliza Kłobukowska - pierwsza z prawej [fot. Koszalińska Biblioteka Publiczna]Tegoroczny konkurs zgromadził prace 86 osób. Wśród nagrodzonych znalazła się Eliza Kłobukowska- uczennica klasy VG. Eliza napisała skłaniający do refleksji wiersz pt. „Przyjaciel”:
Przyjaciel Radością wśród ludzi Czasem spędzonym Godzinami radości Łączącą ludzi Więzią nieprzerwaną Zawsze pomocną Na każdą moją Prośbę gotowy |
Matura 2016
Matura 2016 na ostatniej prostej. Po zdaniu egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym), biologii, filozofii, chemii (poziom rozszerzony), maturzyści wczoraj przystąpili do egzaminu z historii sztuki. W najbliższych dniach odbędzie się jeszcze egzamin z języka francuskiego.
Przed egzaminem maturalnym z historii sztuki [fot. JD]
Wśród wszystkich koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych Zespół Szkół Plastycznych może poszczycić się wysoką zdawalnością matur. Ten stan, potwierdzony wynikami zeszłorocznego egzaminu maturalnego, trwa nieprzerwanie od kilku lat, wskazując na skuteczność strategii edukacyjnych stosowanych w naszej szkole.
Nasi uczniowie od lat odnoszą sukcesy nie tylko na polu przedmiotów artystycznych. Przekazujemy też wiedzę ogólną obejmującą przedmioty humanistyczne i ścisłe oraz kładziemy nacisk na naukę języków obcych. W szkole realizuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w zakresie rozszerzonym z historii sztuki i języka angielskiego oraz zajęcia uzupełniające z przedmiotu: komputerowe wspomaganie projektowania. Taki wybór ułatwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego. Każdy uczeń może realizować także dodatkowe rozszerzenia z wybranych przez siebie przedmiotów ogólnokształcących. Realizacja rozszerzeń odbywa się w ramach zajęć dodatkowych.
Uroczyste pożegnanie maturzystów
29 kwietnia 2016 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie klas maturalnych. Pożegnanie klas najstarszych przygotowały klasy V G i III A wraz z wychowawcami. Wielu emocji dostarczyła część artystyczna, ale najważniejsze były dla uczniów świadectwa i listy gratulacyjne, które wręczył Prezydent Miasta.
Pożegnanie maturzystów [fot. Julia Goska]
W piątek pożegnaliśmy klasy najstarsze w naszej szkole. Przed nimi jeszcze egzaminy maturalne. Sądzimy, że okres przygotowań do egzaminu dojrzałości zaowocuje sukcesem i dostaniem się na upragniony kierunek studiów. I choć matura to poważna sprawa, to program artystyczny pozwolił na nią spojrzeć z przymrużeniem oka. Najpierw wiedźmy stworzyły ucznia plastyka. Okazało się, że to „barwny człowiek”. Częścią przedstawienia był film, który do łez rozbawił publiczność. Następnie na chwilę przenieśliśmy się do przeszłości i obejrzeliśmy film, który pokazał, jak zapamiętamy tegorocznych absolwentów. Częścią programu była też piosenka „Ale to już było” pięknie zaśpiewana przez Zosię Iwaszkiewicz. Natomiast autorką naklejek, które były prezentem od klas młodszych, jest Klaudia Lubszczyk.
Sukces w XVII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Przyroda słowem malowana”
Anna Matczak i Tatiana Kierkosz zajęły ex aequo pierwsze miejsce, Julia Marciniak zdobyła miejsce drugie, a Zuzanna Kulesza otrzymała wyróżnienie.
Aż pięć uczennic z naszej szkoły wzięło udział w XVII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Przyroda słowem malowana”. Z klasy pierwszej gimnazjum: Zuzanna Kulesza i Julia Marciniak. Z klasy drugiej gimnazjum: Tatiana Kierkosz, Anna Matczak i Jagoda Włosek. Wszystkie dziewczyny wypadły znakomicie. Anna Matczak i Tatiana Kierkosz zajęły pierwsze miejsce, Julia Marciniak wywalczyła miejsce drugie, natomiast Zuzanna Kulesza otrzymała wyróżnienie. Motto konkursu brzmiało: „ Wszystko odżywa, tchnie oddechem raju…” (Borys Pasternak), „…świat się pławi w złotym blasku…” (Kazimierz Przerwa- Tetmajer). Dziewczyny recytowały: fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Barwy w sercu” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Milczenie roślin” i „Allegro ma non troppo” Wisławy Szymborskiej oraz „Sonet III” Marka Czuku. Sukcesu gratulujemy!
Anna Matczak wśród finalistów Turnieju Recytatorskiego „ Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne"
Anna Matczak, uczennica klasy I gimnazjum, wśród finalistów 47. Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne".
fot. www.biblioteka.koszalin.plW tym roku do finałowych zmagań stanęło 51 recytatorów wyłonionych podczas miejskich i powiatowych eliminacji. Młodzi artyści prezentowali jeden, wybrany przez siebie, utwór. Ania recytowała „Zaczarowaną dorożkę” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znalazła się wśród trojga nagrodzonych uczniów. Sukcesu Ani serdecznie gratulujemy.
Artykuły powiązane: Anna Matczak w finale konkursu recytatorskiego
Anna Matczak w finale konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”
Anna Matczak zakwalifikowała się do finału 47. Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Tatiana Kierkosz została wyróżniona.
Na zdjęciu Anna Matczak i Tatiana Kierkosz z nauczycielką języka polskiego Laurą Tucką20 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zakończyły się eliminacje do 47. Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne". Tego dnia rywalizowali ze sobą uczniowie klas gimnazjalnych w kategorii „Ptaki”. Młodzież przedstawiała wybrane przez siebie utwory (wiersz lub prozę) o dowolnej tematyce. Wśród wyróżnionych znalazła się Tatiana Kierkosz- uczennica klasy I gimnazjum, która w sposób pełen ekspresji zaprezentowała dwa utwory: wiersz Jerzego Ficowskiego pt. „Dom, w którym śmieszy” oraz opowiadanie pt. „Telefon alarmowy” Efraima Kishona.
Nagrodę i udział w finale zapewniła sobie Anna Matczak, również uczennica klasy IG. Ania recytowała fragment „Zaczarowanej dorożki” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz opowiadanie Efraima Kishona „ Dr Finkenstain”. Było nastrojowo, emocjonalnie, a czasem zabawnie.
Finał regionalny Turnieju odbędzie się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, 8 czerwca o godz. 1000. Trzymamy za Anię kciuki.