plastyk kurs

środa, 02 października 2019 22:15

"Masz iskrę, rozpal płomień" - program grantowy Wena 2019.

Napisała

28 września 2019 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie grantów na projekt edukacyjno-artystyczny pt. „Wena”, którego sponsorem i pomysłodawcą zarazem jest Fundacja Rodziny Staraków. Misją Fundacji jest promowanie młodych, zdolnych ludzi, tworzenie dla nich optymalnych warunków rozwoju oraz pomoc w realizacji ich pasji i pomysłów na życie. W 2019 roku w fundacji powstał pomysł wspierania publicznych szkół plastycznych z całej Polski. Każda ze szkół mogła zgłosić do programu dowolną ilość projektów, które poddano profesjonalnej weryfikacji. Na konkurs wpłynęło 58 wniosków, z czego przyznano 11 dotacji dla 9 szkół.


Uroczystość wręczenia grantów połączona była z kuratorskim oprowadzeniem gości przez Annę Muszyńską po kolekcji współczesnej sztuki polskiej w siedzibie fundacji. Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 17:00. Dyplomy laureatom I edycji programu przyznawała Anna Starak - Woźniak, ambasadorka Programu Wena i przewodnicząca Kapituły konkursowej wraz z zaproszonymi mentorami z różnorodnych dziedzin sztuki. Uroczystą cześć zwieńczono wykładem na temat roli i funkcji sztuki współczesnej. Gospodarze wieczoru zadbali o wspaniałą oprawę wydarzenia, zapraszając po odbiór dyplomów pomysłodawców, towarzyszących im uczniów oraz dyrektorów szkół. Ponadto w wydarzeniu tym uczestniczyli wyjątkowi goście ze świata sztuki, muzyki, filmu, biznesu oraz mediów.

Szkołę naszą reprezentowali: dyrektor Urszula Januszewska, Tomasz Szymichowski, wicedyrektor ds. artystycznych Katarzyna Gwardiak-Kocur oraz uczennice: Julia Szewel, Julia Jarosz, Anna Matczak i Paulina Talewska.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy Fundacji za stworzenie możliwości uczestnictwa w tak interesującym projekcie oraz za bardzo ciepłe, interesujące i bogate w doświadczenia przyjęcie.

Teraz zabieramy się do pracy! Będziemy o jej efektach informować na bieżąco!

A teraz w szczegółach - koszaliński Plastyk otrzymał akceptację dla 2 zgłoszonych pomysłów.
1) Projekt pt.: „Warsztaty techniki raku”.
Program napisał Tomasz Szymichowski nauczyciel rzeźby i ceramiki artystycznej. Realizowany będzie w październiku/listopadzie 2019 roku w formie warsztatów na terenie szkoły. Zaproszeni do udziału będą wybrani uczniowie, uczący się na specjalizacji ceramika artystyczna oraz uczniowie zaproszeni z innych szkół plastycznych z regionu.
Projekt polega na:
- zrealizowaniu warsztatu pod okiem zaproszonego profesjonalisty pracującego w technice raku,
- wykonaniu prac podczas pierwszego dnia warsztatu,
- ekspozycji prac w drugim dniu warsztatu.

 

2) Projekt pt.: „Tradycja i nowoczesność w Krakowie. Rydet, Beksiński, Bułhak kontra fotografia XXI wieku”.
Program napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur, nauczycielka podstaw fotografii i filmu oraz fotografii artystycznej.
Projekt będzie wyjazdem plenerowym do Krakowa w maju 2020 roku:
– podczas wyjazdu będziemy tworzyć fotografie inspirowane stylem wybranych trzech fotografów polskich
- wyjazd do Krakowa będzie miał miejsce podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jest to wydarzenie istotne dla artystów w bardzo szeroki sposób popularyzujące dziedzinę fotografii w regionie. W trakcie festiwalu weźmiemy udział w wystawach, spotkaniach z fotografami i warsztatach.
Teoretycznie więc zetkniemy się z fotografią współczesną, praktycznie zaś młodzież poprzez swoje prace podejmie dialog z tradycją fotografii polskiej.
Na plener pojedzie 10 uczniów naszej szkoły, którzy wyłonieni zostaną spośród całej społeczności szkolnej. Decydujące w wyborze uczniów będzie ich zainteresowanie przedmiotem, umiejętności oraz predyspozycje fotograficzne.

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


Zaloguj się