Zenon Kachnicz
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Sowieci na Pomorzu Zachodnim
Wspomnienia Niemców i Polaków dają ponury obraz zachowania żołnierzy Armii Czerwonej wobec ludności niemieckiej i przybywających po zakończeniu działań wojennych na Pomorze Zachodnie, polskich osadników. Ten obraz potwierdzają badacze historii. Zapraszamy do lektury artukułu naszego nauczyciela historii dr Zenona Kachnicza pt. "Sowieci na Pomorzu Zachodnim".
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Czujka krajowa
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowione 11 lat temu święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Nawiązując do wydarzeń sprzed lat przedstawiamy artykuł dr Zenona Kachnicza poświęcony koszalińskiej grupie dziewcząt, która swoim programem nawiązywała do tradycji walk Armii Krajowej.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Haniebna rocznica
75 lat temu, 19 stycznia1947r. w Polsce obyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego. Zostały sfałszowane i komuniści stworzyli warunki dla pełnego podporządkowania społeczeństwa. Te wybory położyły kres nadziejom na wolną demokratyczną Polskę. Nadeszły stalinowskie mroczne czasy. Pamiętamy o katach i ofiarach. W załączeniu krótka historia tych wydarzeń.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Powstanie węgierskie
W 65. rocznicę została przygotowana tablica upamiętniająca zryw powstańczy Węgrów w 1956r. Członkiem komitetu organizacyjnego przedsięwzięcia był Zenon Kachnicz, nauczyciel historii. Napisy na tablicy zostały wykonane na podstawie projektu Piotra Wasilewskiego, nauczyciela projektowania graficznego i multimedialnego. W załączeniu krótka historia tego powstania.
Z cyklu fakty, mity i anegdoty. Lenino "bitwa, której nie było"
12 października jest rocznicą bitwy pod Lenino. W tym dniu w czasach komunistycznych obchodzono Dzień Wojska Polskiego. Czy naprawdę ta bitwa zasługiwała na upamiętnienie jej? Jaka była o niej prawda? W załączonym artykule wyjaśnienia na ten temat przedstawia Zenon Kachnicz, nauczyciel historii w naszej szkole.
Rozstrzygnięto konkurs przedmiotowy z historii i społeczeństwa
1 lutego 2021 r. rozstrzygnięty został konkurs, przeprowadzony wśród uczniów naszej szkoły uczęszczających na przedmiot historia i społeczeństwo. Tematyka konkursu obejmowała historię Polski II połowy XX wieku i Polskę Piastów.
Wspomnienie
Edward Mucha „Komar” był przyjacielem naszej szkoły. Przychodził na spotkania z młodzieżą i wieczornice, my spotykaliśmy się z nim w siedzibie kombatantów Armii Krajowej.
Jestem członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe-Okręg Koszalin, bez uprawnień kombatanckich. Niedawno pożegnałem prezesa związku, kpt. Zbigniewa Perzyńskiego „Piasta”. Teraz na wieczną wartę odszedł kolejny wspaniały człowiek, Edward Mucha „Komar”. Bohaterski żołnierz Armii Krajowej. Był moim dużo starszym przyjacielem, z którym wielokrotnie przegadaliśmy różne życiowe tematy. Wiele się nauczyłem z jego mądrości. Pozostaną mi wspomnienia i smutek.
Spotkanie młodzieży z kombatantami Armii Krajowej
18 października młodzież z Klubu Historycznego naszej szkoły spotkała się z kombatantami Armii Krajowej Zbigniewem Perzyńskim ps. Piast i Franciszkiem Stecem ps. Szybki. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Okręgu Koszalin Armii Krajowej.
fot. Adrianna Ćwik
Były ciastka i herbatka. Wspaniałe przeżycie: wysłuchaliśmy historię walki o niepodległość Polski. To opowieści często dramatyczne i bardzo smutne. Na załączonych zdjęciach widać zadumę i zainteresowanie naszych uczniów. Powtórzymy te spotkania! Bardzo nisko ukłoniliśmy się ostatnim żyjącym bohaterom. Życzymy im długich lat życia i zdrowia. To drugie ważne spotkanie KH w ostatnich tygodniach. Wcześniej, byliśmy na spotkaniu historycznym w Radio Koszalin, gdzie mieliśmy możliwość wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Projektem z klasą"
|
Dzięki udziałowi w konkursie Nowej Ery „Projekt z klasą”, nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”. To już trzeci udział naszej szkoły w tym konkursie. Tym razem tematem projektu była Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która mieści się w piwnicy szkoły. |
Wieczornica historyczna
7 marca odbyła się w naszej szkole wieczornica historyczna. To trzecie spotkanie dla mieszkańców Koszalina, którzy licznie przybyli. W tym roku temat przewodni to „Młodzież w konspiracji antykomunistycznej na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”. Były referaty przedstawione przez naukowców i naszą młodzież. Były patriotyczne wiersze i pieśni. W ostatnim punkcie programu obejrzeliśmy film „ŻELAZNY - legenda wileńskiej partyzantki”, zrealizowany przez Grupę Rekonstrukcyjną GRYF.