środa, 01 lipca 2015 09:59

Podsumowanie roku szkolnego 2014/2015

Napisał

Równo rok temu pisaliśmy, że rok szkolny 2013/2014 należał do najbardziej udanych w historii naszej szkoły i dorównanie mu będzie niezwykle trudne – z tym większą radością możemy stwierdzić, że zakończony właśnie rok szkolny 2014/2015 okazał się jeszcze lepszy i być może przejdzie do historii jako najlepszy z wszystkich dotychczasowych, jeśli chodzi o liczbę i rangę sukcesów odniesionych przez naszych uczniów.

Najwięcej osiągnięć uzyskaliśmy oczywiście na polu artystycznym – nasi podopieczni wzięli udział w ponad 30 różnych konkursach, uzyskując w nich ponad 50 nagród i wyróżnień!
O wszystkich można było przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły, dlatego w tym miejscu wspomnimy tylko o najważniejszych.
Rok w PlastykuRok w Plastyku

JESTEŚMY NAJLEPSI – ZNOWU!

Zdecydowanie największym tegorocznym sukcesem naszej szkoły było I miejsce w X Ogólnopolskim Przeglądzie Prac z Rysunku Malarstwa i Rzeźby, najpierw w skali Makroregionu, a później – całego kraju! Naszą szkołę reprezentowali:Anna Ignaczak, Agata Bujnicka i Jakub Dominikowski, którymi opiekowali się Tadeusz Walczak i Marcin Kuropatwa.
Warto dodać, że to drugi taki triumf naszej szkoły z rzędu!
Ta sama reprezentacja zakwalifikowała się także do III Etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Szkół Plastycznych w Dłużewie,w którym najwyższą notę uzyskała Anna Ignaczak.

Kolejnym spektakularnym sukcesem było Grand Prix i II Nagroda w kategorii rysunku dla Michała Orzechowskiego w Plenerze Rysunkowo – Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla Najzdolniejszych Uczniów Najstarszych Klas Liceów Plastycznych „Rychwał 2014”.
To największe z sukcesów artystycznych mijającego roku szkolnego, ale lista wszystkich wazniejszych nagród i wyróżnień jest imponująca...

SUKCESY ARTYSTYCZNE

Zofia Iwaszkiewicz i Klaudia Grzebieluch zostały laureatkami XXXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży Moja Przygoda w Muzeum,organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W II Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa „Figury ciała” - 2014" II miejsce w kategorii malarstwo zajął Jakub Baracz, a w kategorii rysunek III miejsce otrzymała Karolina Majewska (opiekunem obojga był p. Tadeusz Walczak).
- Agata Bujnicka zajęła II miejsce w XIV międzynarodowym konkursie fotograficznym dla dzieci i młodzieży „Muzealne Spotkania z Fotografią”.
- Dominika Domalewska i Natalia Leocho po raz drugi zakwalifikowały się do prestiżowego Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION.
-
Ewa Pawlińska zajęła I miejsce w kategorii wyroby użytkowe w Ogólnopolskim Konkursie na przedmiot użytkowy lub artystyczny wykonany z drewna „Drewno jest wspaniałe” (opiekun: p. Marcin Kuropatwa).
- Sandra Langkafel zajęła II miejsce w kategorii rysunku, a Adriana Bodnar I w kategorii malarstwa w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspirowane Wsią” (opiekun: p. Tadeusz Walczak).
- Angelika Wrześniewska uzyskała wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pamiętajcie o ogrodach” (opiekun: p. Tadeusz Walczak).
- Sandra Langkafel uzyskała wyróżnienie w kategorii młodzież w Ogólnopolskim Konkursie „Ceramiony” (opiekunowie: p. Dorota Śnieg i p. Jerzy Morawski).
- Jakub Dominikowski zdobył I nagrodę, a Karolina Majewska wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż Ludzki” dedykowanym Józefowi Czapskiemu (opiekun: p. Tadeusz Walczak).
- Kinga Konopka i Agata Jakóbowska zdobyły I nagrody, a Karolina Lachowska i Karolina Majewska wyróżnienia w Konkursie na plakat XIX Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych Szkół Średnich (opiekun: p. Iwona Wilkoszewska).
- Jakub Baracz zdobył III nagrodę w kategorii rysunku, a Karolina Majewska dwa wyróżnienia w 12 Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku Białej (opiekun: p. Tadeusz Walczak).
- Gabriela Piwar zdobyła II nagrodę, a Tatiana Kierkosz III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie "Moje inspiracje muzyczne" (opiekun: p. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska).
- Jakub Dominikowski uzyskał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Mój świat” (opiekun: p. Piotr Wasilewski).
- Karolina Majewska zdobyła II nagrodę w konkursie "Wariacje nt. twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza" (opiekun: p. Tadeusz Walczak).
- Agata Jakóbowska zdobyła I nagrodę, a Zofia Iwaszkiewicz i Nikola Gaszyńska wyróżnienia w kategorii OPEN w XVII Ogólnopolskiej wystawie Fotografii dzieci i Młodzieży (opiekun: p. Monika Kalkowska).

-
Zofia Iwaszkiewicz uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym FOT-ON ENERGIA (opiekun: p. Monika Kalkowska).
- Aleksandra Zdulska uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Radość Życia” (opiekun: p. Monika Kalkowska).
- Agata Jakóbowska zdobyła II nagrodę w XIV Ogólnopolskim Konkursie Fotografii dzieci i młodzieży „Człowiek, świat, przyroda” (opiekun: p. Monika Kalkowska).
- Jakub Wianecki zdobył Nagrodę Dyrektora Instytutu Historii Sztuki KUL - Prof. Ireny Rolskiej w konkursie „Zamość - perła renesansu” (opiekun: p. Karolina Bracławiec).
- Filip Ślusakowicz i Agata Bujnicka zdobyli III nagrodę w
Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim ,,Myślęcinek 2015” (opiekun: p. Marcin Kuropatwa).
-
Jakub Dominikowski zdobył I nagrodę w VIII Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Zamość Perła Renesansu” (opiekun: p. Tadeusz Walczak).

Plenery

Ponadto nasi uczniowie wzięli udział w trzech plenerach – snycerskim w Myślęcinku, rysunkowo-malarskim w Rychwale i Dłużewie oraz malarskim w Zamościu.
Na koniec roku szkolnego klasy III i klasa VG wyjechały na plener do Cieplic. Dodatkowo we wrześniu na terenie szkoły odbył się jeszcze jeden, specjalny plener snycerski, którego efektem było przygotowanie rzeźb, które możemy dziś oglądać na otaczającym naszą szkołę skwerze.
Z kolei w I Ogólnopolskim Plenerze Projektowania INTERAKCJE 2014 udział wzięła nasza uczennica, Anna Ignaczak.

SUKCESY OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Co prawda nasza szkoła słynie przede wszystkim z osiągnięć artystycznych, w tym roku jednak nasi uczniowie błysnęli także na innych polach.

Polonistycznie...

Szczególnie efektownie wypadliśmy w konkursach związanych z językiem polskim.
W konkursie poetyckim "Koszalińska Niezapominajka" wyróżnienie uzyskała Zofia Iwaszkiewicz, a Emilia Miksza zajęła II miejsce w XX Koszalińskim Konkursie Poezji i Piosenki Lwowskiej.
Katarzyna Płaskowicz zajęła II miejsce w IX Turnieju Recytatorskim Twórczości Religijnej, została także laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Radość pisania”.
Anna Matczak została finalistką 47. Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”, a Tatiana Kierkosz uzyskała wyróżnienie.
Natomiast w
Turnieju wiedzy o Zbigniewie Herbercie reprezentacja naszej szkoły w składzie Gabriela Piwar, Wiktoria Jasińska i Daria Rymarczyk (wszystkie uczennice z klasy IIG) zajęła IV miejsce.

Potwierdzeniem polonistycznych sukcesów mogą być także wyniki ubiegłorocznych matur - jako Liceum Plastyczne zajęliśmy drugie miejsce w Koszalinie z wynikiem 66%, jako OSSP trzecie z wynikiem 64%. Dwa miejsca na miejskim podium to wielki sukces, tym bardziej, że średnia dla Koszalina wyniosła 57%, a dla województwa zachodniopomorskiego 53%.

... i nie tylko!

Jakub Wianecki i Natalia Perec zajęli I i III miejsce w II etapie międzyszkolnego konkursu języka angielskiego AUTUMN SPELLING COMPETITION.
Anna Matczak (IG) została laureatką olimpiady "Olimpus" z fizyki, a Julia Goska (IIIG) zajęła pierwsze miejsce w konkursie matematycznym "Mistrz pamięci".
Uzyskaliśmy także liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach geograficznych, historycznych, chemicznych i fizycznych.

Nie zabrakło także sukcesów sportowych – podczas
LICEALIADY 2014, czyli lekkoatletycznych mistrzostw dziewcząt i chłopców - uczniów liceów ogólnokształcących i zawodowych z całego powiatu, wywalczyliśmy kilka miejsc tuż za podium.
Skalę talentów naszych uczniów pokazuje także sukces... kucharski! Katarzyna Płaskowicz i Rafał Matusik (oboje z IIIG) zajęli drugie miejsce w "Masterszefiku"- konkursie promujacym zasady zdrowego odżywiania.

STYPENDIA

W tym roku mieliśmy dwoje stypendystów Prezesa Rady Ministrów: Marię Pieturę i Karolinę Majewską, a Zofia Iwaszkiewicz z klasy IVG otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z kolei na VII Gali Koszalińskiej Kultury nagrody II stopnia - za osiągnięcia w dziedzinie kultury – otrzymało pięcioro uczniów naszej szkoły: Klaudia Grzebieluch, Sandra Langkafel, Michał Orzechowski, Klaudia Stasińska i Zofia Iwaszkiewicz.

W ramach unijnego projektu "Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny - IV edycja", w gronie stypendystów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły: Paulina Olkowska z klasy IIB, Zofia Iwaszkiewicz z klasy IVG oraz Maria Pietura z klasy VIG.
Stypendium sportowe Prezydenta Koszalina otrzymała z kolei Milena Chaborska z klasy VIG.
Warto dodać, że podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego świadectwo z wyróżnieniem odebrało aż 17 uczniów, co jest jednym z najlepszych wyników w ostatnich latach!

FILMOWO

Bardzo aktywnie w tym roku działaliśmy także na polu filmowym – we wrześniu cała szkoła wybrała się do kina Kryterium na seans filmu "Miasto 44", po którym w szkole odbyła się specjalna debata, zorganizowana przez polnistów, p. Hannę Baczyk i p. Wojciecha Koniecznego, którzy przez cały rok prowadzili także Szkolny DKF, cieszący się dużą popularnością wśród naszych uczniów. Wystartowało także koło filmowe, a klasa IB nakręciła trzy filmy będące adaptacjami lektur szkolnych ("Król Edyp", "Mistrz i Małgorzata" oraz "Makbet").
Zgłosiliśmy także dwa projekty do "Projektu z klasą" – w tym jeden filmowy (klasa IB – "Życie Lektur(n)owe".
W konkursie filmowym "Pomorze Zachodnie - to MY" zorganizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli, nasza uczennica Nikola Gaszyńska za film pt. "Marzenie" otrzymała trzecią lokatę. W tym samym konkursie wyróżnienie przypadło Klaudii Jarosz za film pt. "W grupie raźniej". Nikola Gaszyńska została ponadto laureatką VII Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS.
Podczas zakończenia roku szkolnego rozstrzygnięto także Szkolny Konkurs Filmowy, w którym równorzędną II nagrodę (pierwszej nie przyznano) zdobyły filmy przygotowane przez Elizę Gembel (klasa IIIG) i klasę IG (wspólna praca): odpowiednio "One Day" i "Ewolucja życia".

DZIAŁO SIĘ W SZKOLE...

Jak co roku w naszej szkole odbyło się także mnóstwo okolicznościowych przedstawień i apeli – m.in. z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Dnia Edukacji Narodowej, Narodowego Święta Niepodległości, Bożego Narodzenia, Wielkanocy, pożegnania maturzystów, wreszcie zakończenia roku szkolnego.
Prawdziwym hitem okazało się przedstawienie z okazji Dnia Dziecka – grupa nauczycieli pod dowództwem p. Hanny Bączyk przygotowała nietypową adaptację "Czerwonego Kapturka", która z miejsca podbiła serca uczniów.
Tradycyjnie w grudniu zorganizowaliśmy wyprzedaż prac uczniów, która cieszyła się wielką popularnością wśród mieszkańców Koszalina, a na jej zakończenie odbyła się aukcja w ramach akcji "Hajs na Nony", podczas której licytowane były przedmioty podarowane przez pracowników naszej szkoły.
W dniach 20 i 21 stycznia w Zespole Szkół Plastycznych po raz kolejny odbyły się Warsztaty Plastyczne w ramach "Ferii w Plastyku", a 7 lutego ruszył Weekendowy Uniwersytet Plastyczny.
28 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, a 6 maja wyjątkowo w hali sportowej na ulicy Orlej odbyła się Anglofrankofonia. Z kolei 17 maja w naszej szkole odbyła się Noc w Plastyku w ramach Nocy Muzeów.
8 maja z kolei gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie.
Zorganizowaliśmy także kilka konkursów, m.in. konkurs plastyczny „Gdy rozum śpi, budzą się potwory” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także konkurs wiedzy o sztuce "Sztuka na wesoło".

Na początku października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, które po pełnej rozmachu kampanii wygrał Filip Ślusakowicz z klasy VG. Z kolei 16 października dwie pierwsze klasy licealne zmierzyły się ze sobą w szeregu konkurencji, utrzymanych w baśniowej konwencji. Wszystko to w ramach otrzęsin przygotowanych przez klasy drugie.
W styczniu tradycyjnie już odbyła się studniówka klas maturalnych, a w kwietniu połowinki klas drugich LP i klasy III OSSP. Również w kwietniu odbyła się obrona prac dyplomowych i egzaminy gimnazjalne, a w maju matury. W czerwcu natomiast odbyły się egzaminy kwalifikacyjne do Plastyka – w tym roku cieszyły się one ogromną popularnością, co zaowocowało utworzeniem aż trzech nowych klas!

Wiosną teren wokół szkoły został uporządkowany, a nieopodal stojaków rowerowych urządzona została zielona klasa, w której w cieplejsze dni odbywały się plenerowe lekcje. Aranżacja terenu spodobała się nie tylko uczniom i pracownikom Plastyka, ale także mieszkańcom miasta i... przedstawicielom lokalnej fauny: w dwóch ceramicznych rzeźbach gniazda utworzyły sikorki i z początkiem czerwca doczekaliśmy się pierwszych ptasich przychówków :).

W minionym roku szkolnym w ZSP uczyło się 13 zespołów klasowych, w tym dwie klasy pierwsze z Liceum Plastycznego (wych. Inga Marciszuk-Mazur, Piotr Wasilewski) i jedna klasa I gimnazjum z OSSP (wych. Aurelia Grębska).
Przywitaliśmy także dwoje nowych nauczycieli: nową nauczycielkę od tkaniny artystycznej i rysunku i malarstwa p. Karolinę Bracławiec oraz p. Monikę Kalkowską, która uczyła fotografii. Z kolei p. Urszula Januszewska została nową kierowniczką sekcji artystycznej.

...POZA SZKOŁĄ...
Poza szeregiem imprez organizowanych na terenie naszej szkoły uczniowie Plastyka aktywnie wzięli również udział licznych wydarzeniach kulturalnych i imprezach odbywających się na terenie Koszalina, m.in. w akcji organizowanej przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną akcji pod hasłem "Nastolatki w bibliotece" (klasy IG i IIG).
W ramach akcji "Hajs na Nony" nasi uczniowie zorganizowali warsztaty plastyczne w Zespole Szkół w Karlinie, przyłączylismy się także do akcji "Wrzuć miedziaka dla dzieciaka".
Kolejny raz też przygotowaliśmy medale dla uczestników "Nocnej Ściemy", po raz pierwszy natomiast przygotowaliśmy oprawę graficzną i statuetki dla Bałtyckiego Konkursu Chórów Pomerania Cante.
W lutym w CK 105 zorganizowano wystawę "Szmat czasu", prezentującą tkaniny powstałe w naszej pracowni tkaniny artystycznej, a w Galerii Ratusz została otwarta wystawa prac naszych uczniów pod tytułem "Karty z kalendarza".

Odbyło się także kilka wycieczek: 8 października pierwsze klasy Liceum Plastycznego wybrały się na plener do Sarbinowa, w czerwcu klasa IB wyjechała na jednodniową wycieczkę do Słupska, a klasa IA wybrała się do Dobrzycy i na piknik integracyjny do Sarbinowa. Klasa IIB natomiast zakończyła rok czterodniowym biwakiem w Parnowie.
Z kolei w grudniu grupa 50 uczniów Plastyka wybrała się na jednodniową wyprawę do Berlina.

...I W INTERNECIE!

Bardzo aktywnie działaliśmy w tym roku także w przestrzeni wirtualnej.
Nasza strona internetowa, która w tym roku zmieniła adres na bardziej przyjazny (www.plastyk.koszalin.pl), notowała rekordową liczbę odwiedzin, a w dziale "aktualności" opublikowaliśmy aż 130 artykułów! Na naszym kanale filmowym na YouTube opublikowaliśmy 20 filmów, które uzyskały ponad 6 tysięcy wyświetleń.
Rozpędu nabrał także nasz profil na Facebooku – w ciągu minionego roku szkolnego podwoiliśmy liczbę "lubiących" (z 500 do 910!), a na "ścianie" pojawiło się ponad 200 wpisów i ponad tysiąc zdjęć!

Więcej w tej kategorii: « Studium aktu - podsumowanie zajęć

Zebranie z rodzicami dla uczniów klas pierwszych
2 września 2022r. o godz. 17:00

 


KALENDARZ
na rok szkolny 2022/2023
POBIERZ


 PLAN LEKCJI

POBIERZ


 PROJEKT SATUTU
POBIERZ


ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2022/2023

POBIERZ


 Protokół XV Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych w Koszalinie

POBIERZ

 


 

 

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


Zaloguj się

Projekt MKiDN - informacja