środa, 28 października 2020 10:03

Wspomnienie

Napisał


Edward Mucha „Komar” był przyjacielem naszej szkoły. Przychodził na spotkania z młodzieżą i wieczornice, my spotykaliśmy się z nim w siedzibie kombatantów Armii Krajowej.

Jestem członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe-Okręg Koszalin, bez uprawnień kombatanckich. Niedawno pożegnałem prezesa związku, kpt. Zbigniewa Perzyńskiego „Piasta”. Teraz na wieczną wartę odszedł kolejny wspaniały człowiek, Edward Mucha „Komar”. Bohaterski żołnierz Armii Krajowej. Był moim dużo starszym przyjacielem, z którym wielokrotnie przegadaliśmy różne życiowe tematy. Wiele się nauczyłem z jego mądrości. Pozostaną mi wspomnienia i smutek.

Edward Mucha ps. "Komar" to żołnierz, partyzant Armii Krajowej obwodu Garwolin. Urodził się w 1925 roku w Równem w koszarach 44 Pułku Strzelców Kresowych, gdzie służył jego ojciec. Wychowany w duchu patriotyzmu. W 1943r. dołącza do Armii Krajowej w Garwolinie, bierze udział w akcji Burza. Po wkroczeniu sowietów angażuje się w dalszą działalność konspiracyjną w ramach Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. W lipcu 1945r. zagrożony aresztowaniem przez NKWD i UB ucieka na zachód do strefy amerykańskiej. Zostaje żołnierzem US Army a potem Polskich Kompanii Wartowniczych. W 1949r. wraca do Polski i zostaje aresztowany przez UB przechodzi ciężkie śledztwo, skazany zostaje na 11 lat więzienia.

 

mucha wspomnienie 01mmucha wspomnienie 01mmucha wspomnienie 01m

 

KALENDARZ
na rok szkolny 2022/2023
POBIERZ


 PLAN LEKCJI

POBIERZ


STATUT
POBIERZ

 


 Protokół XV Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych w Koszalinie

POBIERZ

 


 

 

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


Zaloguj się

Projekt MKiDN - informacja