Uczniowie ostatniej klasy naszego gimnazjum przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia zmierzyli się z językiem polskim i historią z elementami wiedzy o społeczeństwie, drugiego sprawdzą się z wiedzy z przedmiotów przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia oraz geografia) oraz z matematyki. Do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym przystąpią na trzeci dzień.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą znane w czerwcu. Jesteśmy pewni, że tegoroczne średnie wyniki nie będą gorsze od tych z lat ubiegłych, które potwierdzają wysoki poziom przygotowania naszych uczniów z przedmiotów ogólnokształcących i lokują naszą szkołę wysoko w rankingach na mapie koszalińskich gimnazjów.
Po ukończeniu gimnazjum, nasza młodzież kontynuuje nakę w naszym Zespole Szkól Plastycznych realizując program trzyletniego liceum.
W skrócie o szkole: Nasz Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie to Liceum Plastyczne (czteroletnie) i Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (gimnazjum i trzyletnie liceum plastyczne). W obydwu szkołach realizowane jest kształcenie ogólnokształcące i kształcenie artystyczne umożliwiające uzyskanie tytułu zawodowego plastyk. Kandydaci zarówno do gimnazjum i liceum muszą pomyślnie przejść przez egzamin wstępny. Składa się on z dwóch części: z części praktycznej (zbadanie predyspozycji plastycznych i wrażliwości estetycznej kandydata) i z części teoretycznej (badanie zainteresowań kandydata wybraną dziedziną sztuki i zjawiskami kulturalnymi).
Równo rok temu pisaliśmy, że rok szkolny 2013/2014 należał do najbardziej udanych w historii naszej szkoły i dorównanie mu będzie niezwykle trudne – z tym większą radością możemy stwierdzić, że zakończony właśnie rok szkolny 2014/2015 okazał się jeszcze lepszy i być może przejdzie do historii jako najlepszy z wszystkich dotychczasowych, jeśli chodzi o liczbę i rangę sukcesów odniesionych przez naszych uczniów.
Najwięcej osiągnięć uzyskaliśmy oczywiście na polu artystycznym – nasi podopieczni wzięli udział w ponad 30 różnych konkursach, uzyskując w nich ponad 50 nagród i wyróżnień!
O wszystkich można było przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły, dlatego w tym miejscu wspomnimy tylko o najważniejszych.Rok w Plastyku
Za nami uroczystość zakończenia roku szkolnego. Nagrodom, wyróżnieniom i gratulacjom nie było końca, a wszystko to w związku z licznymi sukcesami naszych uczniów nie tylko w konkursach artystycznych.
Dyrektor szkoły Marzena Jermak wręczyła też świadectwa i nagrody wyróżniającym się uczniom, specjalne podziękowania i gratulacje otrzymali także rodzice najlepszych uczniów.
Tytuł wzorowego ucznia w roku szkolnym 2014/2015 przyznano:
Szkolny Konkurs Filmowy rozstrzygnięty!
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego oficjalnie rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Filmowy. Mogli w nim wziąć udział wszyscy uczniowie Plastyka, a celem było stworzenie krótkiego filmu (animowanego, dokumentalnego bądź fabularnego) poświęconego naszej szkole.Jury nie przyznało pierwszego miejsca, drugą nagrodę ex aequo zdobyły natomiast dwa filmy: "Ewolucja życia" (klasa IG) oraz "One Day" (Eliza Gembel z IIIG).
Oba wyróźnione filmy możecie zobaczyć poniżej.
Nagroda i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konursie Fotograficznym „Pejzaże wokół mojego miasta"
Napisała Joanna DybowskaW Pałacu Młodzieży w Łodzi rozstrzygnięto XIV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny im. Jana Bułhaka „Pejzaże wokół mojego miasta”.
Ciekawą interpretację krajobrazu ojczystego uwieczniły na fotografii Kinga Konopka, która za swoje zdjęcie otrzymała w konkursie II nagrodę i Karolina Schulz, której Jury przyznało wyróżnienie.
Fot. Kinga Konopka
Karolina Schulz
Karolina Schulz
Dziewczyny uczą się na co dzień fotografii w pracowni fotograficznej prowadzonej przez nauczycielkę Monikę Kalkowską.
Uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi 17 października 2015r. w galerii „Klatka Po Klatce” w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi.
Studium aktu - podsumowanie zajęć
Napisane przez Karolina Bracławiec i Wojciech KoniecznyKlasa IIB wraz z wychowawcą, p. Pawłem Furmańskim, wybrała się na czterodniowy biwak do podkoszalińskiego Parnowa.
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych - nie tylko w Koszalinie pada! - trwająca jeszcze wyprawa (dzielni Plastycy z IIb wracają do nas dopiero jutro!) obfituje w liczne atrakcje: od kąpieli w pobliskim jeziorze, po wizytę w wełnianym zoo w Cieszynie.
Przez ostatni tydzień Jakuba Wianeckiego i Karolinę Majewską można było spotkać na Starym Mieście w Zamościu, wraz z najzdolniejszą młodzieżą szkół plastycznych wzięli udział w IX Plenerze Malarskim "ZAMOŚĆ - PERŁA RENESANSU".
IX Ogólnopolski Plener Malarski dla najzdolniejszych uczniów liceów plastycznych „ZAMOŚĆ - PERŁA RENESANSU” [tygodnikzamojski.pl]Jakub Wianecki z pleneru powrócił z Nagrodą Dyrektora Instytutu Historii Dzieł Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Ireny Rolskiej.
Plener miał formę warsztatów artystycznych, odbywał się na terenie Zamościa, które jest miastem renesansowym o założeniu idealnym, należy do Skarbów Dziedzictwa Narodowego i jest umieszczone na Liście UNESCO.
Organizatorem pleneru jest Liceum Plastyczne im. Bernardo Moranda w Zamościu.
Najwyższa ocena dla Anny Ignaczak w III etapie Ogólnopolskiego Przeglądu Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Szkół Plastycznych
Napisała Joanna DybowskaReprezentacja naszego Zespołu Szkół Plastycznych składzie: Anna Ignaczak, Agata Bujnicka i Jakub Dominikowski, która w II etapie X Ogólnopolskiego Przeglądu Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Szkół Plastycznych wywalczyła pierwsze miejsce w kraju zakwalifikowała się również do III etapu Przeglądu, którym były warsztaty plastyczne w Dłużewie.
Ukoronowaniem suksesu jest najwyższa ocena przyznana przez Komisję powołaną przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie dla Anny Ignaczak.
Ekspozycja Anny Ignaczak oceniana przez Komisję III etapu Przeglądu, w której składzie znajdują się: Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN oraz Rektorzy Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie
Do Przeglądu uczniów przygotowywali Mistrzowie, nauczyciel rysunku i malarstwa Tadeusz Walczak i nauczyciel rzeźby Marcin Kuropatwa.
Uczestnicy warsztatów przez kilka dni rysowali, malowali lub rzeźbili. Mieli do wykonania też zadanie z kompozycji, którego tematem była "Podróż". Ostatniego dnia musieli wyeksponowac swoje prace, aby Komisja składająca się z wybitnych artystów - pedagogów wyższych szkół plastycznych mogla dokonać oceny. Każdy z uczestników pleneru miał też przygotowane swoje portfolio, które zaprezentował przed Komisją. Autoprezentacja przed Komisją połączona z indywidualną rozmową miała na celu poznanie zdolności intelektualnych, a także zainteresowań artystycznych i kulturalnych uczniów. Komisja wytypowała ośmiu laureatów Przeglądu Plastycznego, którym zostało przyznane prawo do ubiegania się o przyjęcie bez rekrutacji w następnym roku akademickim na uczelnie artystyczne nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Praca malarska Anny Ignaczak powstała podczas III etapu Ogólnopolskiego Przeglądu
Na zdjęciu reprezentacja Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie w X Ogólnopolskim Przeglądzie Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Szkół Plastycznych. Od lewej Jakub Dominikowski, Anna Ignaczak, Agata Bujnicka, dyrektor szkoły Marzena Jermak, nauczyciele Marcin Kuropatwa i Tadeusz Walczak
Powiązane artykuły: I miejsce w Przeglądze Ogólnopolskim (2015) I miejsce w Makroregionie (2015)
Uczniowie klasy IA na pikniku integracyjnym w Sarbinowie
Napisane przez Katarzyna Oleśkiewicz12 czerwca, uczennice klasy IA wybrały się wraz z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Koszalinie na piknik integracyjny do Sarbinowa.
Fotorelacja z wyjazduBył to festyn dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejscu Patrycja, Michalina i Kasia zastały dmuchany zamek, muzykę, ognisko, przesympatycznych, pozytywnie nastawionych ludzi oraz… czyste kartki. Dziewczyny pojechały tam bowiem w roli wolontariuszek. Miały za zadanie wykonywać portrety chętnych dzieci i – jak się okazało- nie tylko.
II nagroda dla Karoliny Majewskiej w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Wariacje nt. twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza"
Napisała Joanna DybowskaNasza uczennica znalazła się w gronie nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Wariacje nt. twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza organizowanym przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie. Karolina Majewska, pod kierunkiem nauczyciela Tadeusza Walczaka otrzymala II nagrodę.
Na zdjęciu: Nagrodzona praca Karoliny Majewskiej
Nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”
Napisała Joanna DybowskaRozstrzygnięto XVI Ogólnopolski Konkurs Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”. W konkursie prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii II (od 16 do 21 lat) za zdjęcie "Melancholia" przyznano drugą nagrodę naszej uczennicy Agacie Jakóbowskiej. Agata Jakóbowska otrzymała również medal Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej ze Stowarzyszenia Twórców w Warszawie.
Nasi młodzi fotograficy otrzymali też nagrody pozakonkursowe ufundowane przez sponsorów i partnerów Pałacu Młodzieży, którzy wsparli czternastą edycję konkursu. Nikola Gaszyńska z Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Koszalinie, Karolina Schulz z Hurtowni Książek "LOGOS".
Kwalifikację do wystawy otrzymały prace: Nikoli Gaszyńskiej (5 fotografii), Zofii Iwaszkiewicz (1 fotografia), Agaty Jakóbowskiej (5 fotografii), Roksany Łajkosz (1 fotografia), Karoliny Majewskiej (1 fotografia), Karoliny Schulz (6 fotografii).
Do 12 sierpnia w galeriach Pałacu Młodzieży mozna oglądać wystawę wieńczącą XVI Ogólnopolski Konkurs Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”.
Zwycięzcy Ogólnopolskiej Wystawy Fotograficznej Dzieci i Młodzieży w Białymstoku
Napisała Joanna DybowskaJurorzy XVII Ogólnopolskiej Wystawy Fotograficznej Dzieci i Młodzieży organizowanej w Białymstoku mieli niełatwe zadanie. Zwycięzców wybierali spośród 555 autorów, którzy na wystawę nadesłali 2429 zdjęć. Agata Jakóbowska nadesłała zdjęcie, któremu przyznano I nagrodę, wyróżnienia otrzymały Zofia Iwaszkiewicz i Nikola Gaszyńska.
Na zdjęciu uczestnicy warsztatów fotograficznych „Wędrowne atelier”, które były nagrodą w konkursie. Warsztaty nawiązywały do tradycji wędrownych atelier fotograficznych z lat 20tych XX wieku. Na podwórku domu bojarskiego zostało odtworzone studio fotograficzne wykorzystujące historyczny proces a’la minute. Uczestnicy starali się ilustrować hasło: „gdyby moi pradziadkowie urodzili się w Białymstoku” wykonując stylizowane portrety z wykorzystaniem przygotowanych strojów jak i bojarskiej scenografii.
Do wystawy jury zakwalifikowało też prace: Jakuba Dominikowskiego (1 praca), Nikoli Gaszyńskiej (4 prace + 5 prac w kat OPEN), Zofii Iwaszkiewicz (4 prace), Agaty Jakóbowskiej (4 prace), Roksany Łajkosz (1 praca), Karoliny Majewskiej (1 praca), Karoliny Schulz (4 prace).
Zdjęcia powstawały w pracowni fotograficznej w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie pod kierunkiem nauczycielki fotografii Moniki Kalkowskiej.
Katarzyna Płaskowicz laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Radość pisania”
Napisała Hanna BączykKasia jest uczennicą klasy III gimnazjum. To humanistycznie bardzo uzdolniona dziewczynka. Już kilkakrotnie była laureatką konkursów recytatorskich i literackich, a także laureatką Konkursu Piosenki Lwowskiej, jej wielką pasją jest również aktorstwo, a w naszej szkole rozwija zainteresowania plastyczne. Kasia napisała wiersz poświęcony Agnieszce Osieckiej, za który jury konkursu przyznało jej II miejsce. Wiersz zachwycił wiele osób, a Wam jak się podoba?
Mistrz i Śpiewaczka Ucieszna Nie ma Ciebie… Zostawiłeś mnie opuszczoną W pustym mieście znajomych twarzy. Nie próbuję zaglądać w naszych spotkań zakamarki. Jak Portofino rozpłynęły się we mgle. Europejska, Saska Kępa, Spatif, Nie ma Ciebie tam… Nie ma Ciebie tam, Tak intensywnie, że nie wierzę w istnienie tych miejsc. Cóż Paryż ma w sobie takiego, Czego nie może dać Ci moja miłość. Cóżeś z Warszawą uczynił Jeremi … W marzeniach i słowach- Ty W ptaszyny zaśpiewach- Ty Kocham Cię po swojemu, Kocham Cię jak umiem, A poza tą miłością jest kiepsko. |
Bo ja, mój kochany, jestem na zakręcie W codziennej dręczącej udręce. Choć słyszę Twój głos i aksamitne strofy. Ty- ta panienka, co wersy ukrywa W płatkach róży żółtej, Snując melodyjki na warszawskiej Saskiej Kępie. Ty- ta kochanka samotna wśród uliczek, Przepełnionych włóczęgą. Ty- wielkiej sceny mieszkanka radosna Ty- zamotana w setkach listów, telegramów. Kocham Cię wciąż na nowo. Nie wiem, którego kwietnia wrócę, Ale mój Boże… Nie wiem, czy do Ciebie. |
Na tropie Witkacego - wycieczka klasy IB do Słupska
Napisane przez Wojciech Konieczny i Weronika BortnikZostały ogłoszone wyniki egzaminu do klas pierwszych w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie
Napisała Joanna DybowskaZostały ogłoszone wyniki egzaminu wstępnego do klas pierwszych w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie. Lista uczniów przyjętych dostępna jest od południa w holu szkoły. Informacje można uzyskać też telefonicznie w sekretariacie szkoły (tel. 94 342 59 57).
Wiadomo na pewno, ze 1 września naukę w klasie 1 gimnazjum rozpocznie 18 gimnazjalistów. Ze względu na dużą liczbę kandydatów i bardzo wysoki poziom egzaminów dla tegorocznych kandydatów do klasy pierwszej liceum utworzono dwie klasy, a nie tak jak planowano - tylko jedną. W ławach jednej i drugiej klasy pierwszej liceum zasiądzie razem 29 uczniów.
Teraz uczniowie mają czas do końca czerwca na złożenie świadectw, wyników z egzaminu gimnazjalnego lub sprawdzianu po klasie szóstej szkoły podstawowej i kart zdrowia.
Spotkanie organizacyjne dla uczniów przyjętych do klas pierwszych i ich rodziców odbędzie się 22 czerwca 2015r. o godz. 1800.
Artykuły powiązane: Egzamin praktyczny (dzień pierwszy) Egzamin teoretyczny (dzień drugi) Konsultacje przed egzaminami
Egzamin wstępny z części teoretycznej (dzień drugi)
Napisała Joanna DybowskaW oczekiwaniu na egzamin... [fot.JD]Disiaj (16 czerwca) odbył się drugi egzamin wstępny - z części teoretycznej. Egzamin teoretyczny z wiedzy o sztuce przeprowadzany jest w formie rozmowy i polega na prezentacji jednego wybranego przez ucznia tematu oraz odpowiadzi na dwa wylosowane pytania dotyczące wybranych zjawisk kulturalnych.
Ogłoszenie wyników egzaminu nastąpi 17 czerwca 2015r. Lista uczniów przyjętych będzie dostępna w holu szkoły po godzinie 1300.
Artykuły powiązane: Egzamin praktyczny (dzień pierwszy) Konsultacje przed egzaminami
Trwają egzaminy wstępne. Pierwszego dnia egzamin praktyczny, jutro histria sztuki
Napisała Joanna DybowskaPierwszy dzień egzaminu [fot. JD]15 i 16 czerwca odbywają się egzaminy wstępne. Pierwszego dnia kandydaci zdają egzamin z części praktycznej, drugiego z części teoretycznej. Ogłoszenie wyników egzaminu nastąpi 17 czerwca.
Artykuły powiązane: Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016 Terminy rekrutacji Zagadnienia egzaminacyjne Najczęściej zadawane pytania
Fotografie Agaty Jakóbowskiej na wystawie "Takie jest życie, taki jest świat"
Napisała Joanna DybowskaW konkursie fotograficznym pn. „Takie jest życie, taki jest świat” Karlino 2015 fotografia Agaty Jakóbowskiej została zakwalifikowana do wystawy. Wystawę pokonkursową można zobaczyć od 16 maja 2015 r. w holu Karlińskiego Ośrodka Kultury przy ul. Parkowej w Karlinie.
Agacie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu innych sukcesów fotograficznych.
Anna Matczak wśród finalistów Turnieju Recytatorskiego „ Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne"
Napisała Laura TuckaAnna Matczak, uczennica klasy I gimnazjum, wśród finalistów 47. Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne".
fot. www.biblioteka.koszalin.plW tym roku do finałowych zmagań stanęło 51 recytatorów wyłonionych podczas miejskich i powiatowych eliminacji. Młodzi artyści prezentowali jeden, wybrany przez siebie, utwór. Ania recytowała „Zaczarowaną dorożkę” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znalazła się wśród trojga nagrodzonych uczniów. Sukcesu Ani serdecznie gratulujemy.
Artykuły powiązane: Anna Matczak w finale konkursu recytatorskiego
Zapraszamy na spotkania konsultacyjne dla kandydatów do Szkoły
Napisała Joanna DybowskaRozpoczęły sie spotkania konsultacyjne dla kandydatów do Plastyka. Od poniedziałku do środy (8, 9 i 10 czerwca), od godziny 1600 uczniowie moga wziąć udział w spotkaniach z nauczycielami przedmiotów artystycznych i uzyskać opinię na temat swoich możliwości artystycznych.
Pierwszy dzień konsultacji (fot. JD)Spotkania konsultacyjne odbywają się na kilka dni przez planowanym egzaminem do szkoły. Konsultacje są bezpłatne, prowadzone przez nauczycieli przedmiotów artystycznych w naszej szkole. Podczas spotkań kandydaci mogą wykonać prace plastyczne pod okiem naszych pedagogów, mają też możliwość przedstawienia swoich prac szkolnych lub domowych i uzyskać w ten sposób opinię na temat swoich możliwości artystycznych.
Każde spotkanie będzie trwa około półtorej godziny.
Artykuły powiązane: Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016 Terminy rekrutacji Zagadnienia egzaminacyjne Najczęściej zadawane pytania
Ptasi Plastyk, czyli nasze wiosenne przychówki :)
Napisał Wojciech KoniecznyW ostatnich tygodniach teren przed naszą szkołą został uporządkowany i zagospodarowany, a nieopodal parkingu udało nam się urządzić zieloną klasę, w której w cieplejsze dni odbywają się plenerowe lekcje. Wokół niej ustawiliśmy wiele elementów małej architektury, wykonanych przez byłych i obecnych uczniów Plastyka, dzięki czemu teren ten prezentuje się coraz atrakcyjniej, podkreślają też charakter naszej szkoły.
Jakież było jednak nasze zdumienie, gdy okazało się, że w dwóch rzeźbach swoje gniazda ulokowały sikorki! Dzielne ptasie mamy regularnie dostarczały pokarm ukrytym we wnętrzu rzeźb maluchom, które wczoraj po raz pierwszy mieliśmy możliwość zobaczyć.
Nasz plastyczny zieleniec oprócz sikorek zamieszkuje jeszcze kilka innych gatunków ptaków, m.in. kosy, drozdy, zięby, kawki, sroki, a nawet dzięcioł!
W najbliższym czasie planujemy dalsze prace porządkowe wokół szkoły - pojawią się kolejne elementy małej architektury i dekoracje, będziemy też z uwagą wypatrywać innych małych mieszkańców tego coraz bardziej uroczego zakątka...
Kasia i Rafał stanęli dzisiaj do walki o zwycięstwo w finale konkursu promujacego zasady zdrowego odżywiania "Masterszefika". Ostatecznie nasi kucharze zajęli miejsce drugie, ale i tak jesteśmy z nich dumni!
Sami zobaczcie jak przebiegał konkurs i jak prezentowała się oceniona potrawa.
Artykuły powiązane: Eliminacje "Masterszefika" w VivaItalia
Odkąd ludzie będą żyć dłużej i starzeć się dłużej, będą musieli się nauczyć jak być dłużej dziećmi. Andy Warhol
Ten aforyzm zainspirował nauczycieli naszej szkoły do szczególnego uczczenia tegorocznych obchodów Dnia Dziecka. Na czas spektaklu Czerwony Kapturek grono odrzuciło powagę ciała pedagogicznego i z nieskomplikowanej, przewidywalnej fabuły znanej baśni stworzyło nieco groteskowy i, mamy nadzieję, zabawny teatrzyk.
Kochani uczniowie! To dla Was niektórzy zapletli brodę w warkoczyki, przypięli sobie ogony, do nocy szorowali brudne, po spektaklu, oczywiście, stopy. Piękne kobiety zamieniały się w drzewa, a nawet… babcie.
Kochani uczniowie! Jak widzicie, dla Was jesteśmy zdolni i do takiego zaangażowania wszystkich sił twórczych, a przy tym sami się świetnie bawimy.
Tak wiele było między nami już, a jeszcze tyle ma się zdarzyć, więc życzymy Wam spełnienia marzeń najskrytszych i jak najwięcej ciepłych słów, jasnych dni i słodyczy.
Dorzucamy kilka aforyzmów o dzieciach, oczywiście, pochlebnych :
Dzieci bzdurzą i – że tak powiem – chcą być bzdurzone. Potem im to przechodzi. Któremu nie przejdzie – zostaje poetą.
Julian Tuwim
Dzieci i zegarków nie można stale nakręcać, trzeba im dać też czas do chodzenia.
Jean-Paul Sartre
W szkole dzieci zaczynają w końcu myśleć, że Bóg jest kręgowcem w gazowym stanie skupienia.
Albert Einstein
Dzieci są jedyną formą nieśmiertelności, której możemy być pewni.
Peter Ustinov
fot. www.myslecinek.plZakończył się XXIII Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Myślęcinku, w którym wzięli udział równiez nasi uczniowie. Agata Bujnicka i Filip Ślusakowicz za swoją rzeźbę przedstawiającą leżącego łosia otrzymali trzecią nagrodę. Podczas pleneru wykonano dziesięć rzeźb, które wkrótce będą praktycznie wykorzystywane jako siedziska.
Wyróżnieni w Konkursie Plastycznym "Nasi rówieśnicy, nasze miasta i regiony-poznajmy sie bliżej"
Napisała Joanna DybowskaGoska Julia, Oliwia Czyżak i Marika Ropiak odebrały wyróżnienia w XV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla młodzieży szkolnej z miast partnerskich Koszalina. Wyróżnione dziewczyny są uczennicami naszego gimnazjum, a ich prace powstawały pod kierunkiem nauczycielki rysunku i malarstwa Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej.
Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się 27 maja 2015r. w Galerii Klubu „Bałtyk”.Film Nikoli Gaszyńskiej w finale Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS
Napisała Joanna DybowskaFilm Nikoli Gaszyńskiej pt. "Marzenie" weźmie udział w finale VII Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS, w kategorii animacja.
Nikola Gaszyńska "Marzenie" Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS skierowany jest do młodzieży z całego kraju w wieku od 15 do 24 lat. Nadsyłać można na niego filmy w kategoriach: film fabularny, animacja i reportaż.
Wyróżnione filmy zostaną zaprezentowane na Gali Finałowej w Bydgoszczy 11 czerwca 2015r.
Nagrodzeni w konkursie plastycznym "Moje inspiracje muzyczne"
Napisała Joanna DybowskaUczennice pierwszej i drugiej klasy naszego gimnazjum zostały nagrodzone w XII Edycji Konkursu „Moje inspiracje muzyczne" organizowanym przez Prywatną Szkołę Muzyczna I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Nałęczowie.
Gabriela Piwar (klasa II) za pracę "Koncert fortepianowy dla mojego miasta" otrzymała drugą nagrodę, Tatiana Kierkosz (klasa I) nagrodę trzecią. Uczennice prowadzone są przez nauczycielkę rysunku i malarstwa Ewę Miśkiewicz-Żebrowską.
Prezentujemy prace uczennic, które pokazują wpływ muzyki na nasze emocje i nastroje. Taki też był temat przewodni tegorocznej edycji konkursu, który dotyczył "emocjonalnego wymiaru muzyki, jej wpływu na nasze codzienne życie".Gabriela Piwar "Koncert fortepianowy dla mojego miasta"
Tatiana Kierkosz
Malują, rysują i ... gotują, czyli nasi gimnazjaliści w finale "Masterszefika"
Napisała Joanna DybowskaKatarzyna Płaskowicz i Rafał Matusik zakwalifikowali się do finału konkursu "Masterszefik", który jest częścią miejskiego programu promującego zasady zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży znanego pod hasłem „Zdrowo jesz - lepiej żyjesz”.
Katarzyna Płaskowicz i Rafał Matusik z szefem kuchni restauracji Viva ItaliaEliminacje odbywały się przez trzy dni w restauracji Viva Italia. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie potrawy z produktów ze spiżarni "Masterszefika", w której dominował wylosowany składnik. Reprezentanci naszego gimnazjum wylosowali ogórek kiszony, który fanastycznie wkomponowali w dipie jako dodatek do mięsa z sałatką z brokuła, pomarańczy i granatem.
Laureaci wezmą udział w finale, który odbędzie się 2 czerwca 2015r. o godz. 1700 w GH Emka.
Zapraszamy gorąco do dopingowania naszej grupy podczas finału.
Anna Matczak w finale konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”
Napisała Laura TuckaAnna Matczak zakwalifikowała się do finału 47. Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Tatiana Kierkosz została wyróżniona.
Na zdjęciu Anna Matczak i Tatiana Kierkosz z nauczycielką języka polskiego Laurą Tucką20 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zakończyły się eliminacje do 47. Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne". Tego dnia rywalizowali ze sobą uczniowie klas gimnazjalnych w kategorii „Ptaki”. Młodzież przedstawiała wybrane przez siebie utwory (wiersz lub prozę) o dowolnej tematyce. Wśród wyróżnionych znalazła się Tatiana Kierkosz- uczennica klasy I gimnazjum, która w sposób pełen ekspresji zaprezentowała dwa utwory: wiersz Jerzego Ficowskiego pt. „Dom, w którym śmieszy” oraz opowiadanie pt. „Telefon alarmowy” Efraima Kishona.
Nagrodę i udział w finale zapewniła sobie Anna Matczak, również uczennica klasy IG. Ania recytowała fragment „Zaczarowanej dorożki” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz opowiadanie Efraima Kishona „ Dr Finkenstain”. Było nastrojowo, emocjonalnie, a czasem zabawnie.
Finał regionalny Turnieju odbędzie się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, 8 czerwca o godz. 1000. Trzymamy za Anię kciuki.
Kilka ujęć z Nocy Muzeów. Wiecej zdjęć już wkrótceNoc muzeów za nami. Mieszkańcy Koszalina tłumnie korzystali z atrakcji przygotowanych przez Zespół Szkół Plastycznych. Dzieci i dorośli mogli wziąć udział w warsztatach z rysunku i malarstwa, wykonać rzeźbę w glinie, niepowtarzalny rysunek w technice graficznej - monotypii, naprasowankę na tkaninę, a w pracowni fotografii tradycyjnie już wziąc udział w sesji fotograficznej. Na zakończenie odbyła się loteria, w której nagrodami były prace naszych uczniów.
Tegoroczne obchody były związane z twórczością naszego patrona Władysława Hasiora, który własnie w maju obchodziłby swoje 87. urodziny.
Jesienią 2014r. zrodził się plan stworzenia "Zielonej klasy" w przyszkolnym parku. Swój pmysł zgłosiliśmy do V edycji konkursu "Projekt z klasą", w którym mozna było wygrać środki pieniężne na realizację projektu. Dzięki Waszym głosom, za które bardzo seredcznie dziękujemy, mieliśmy wielkie szanse do samego końca losowania na wygraną. Niestety, tym razem się nie udało.Pierwsze zajęcia w plenerze. Na zdjęciu klasa II z wychowawcąOkazuje się, że brak funduszy dla naszych uczniów, aktywnych i pełnych pomysłów nie jest przeszkodą w dążeniu do celu. Gdy tylko zaczęła dopisywać pogoda wykonali prace porządkowe, oczyścili teren, przycięli krzewy i żywopłot, posadzili nowe kwiaty i byliny. Udało się nawet zorganizować ławy i stoły, dzięki którym mogą teraz zamienić tradycyjne sale lekcyjne na takie, których ramy wyznaczają nie ściany, ale przyroda.
Jest jeszcze dużo do zrobienia, przydałby się jeszcze jeden stół i ława albo nowe obrzeża do chodników czy kwitnące krzewy. A może ktos z Was może pomóc. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!
Wyróżnienie dla Zofii Iwaszkiewicz w "Koszalińskiej Niezapominajce"
Napisał Wojciech KoniecznyW piątek, 8 maja o godz. 1700, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Koszalińska Niezapominajka" Koszalin 2015.
Na konkurs wpłynęło 141 prac poetyckich 101 autorów. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Ich wiersze znalazły się także, tradycyjnie już, w pokonkursowym wydawnictwie zawierającym nagrodzone i wyróżnione utwory - „Koszalińska Niezapominajka" 2015.
Nam miło jest poinformować, że w gronie wyróżnionych osób - drugi rok z rzędu - znalazła się uczennica naszej szkoły, Zofia Iwaszkiewicz, która pracowała pod kierunkiem Laury Tuckiej - nauczycielki języka polskiego.
Prace poetyckie poświęcone były przesłaniu, jakie przyświeca „Koszalińskiej Niezapominajce”, a więc pozytywnym emocjom, uczuciom do drugiego człowieka i przyrody, a także idei szacunku i życzliwości do świata. Przyłączamy się do słów Wojciecha Koniecznego - jednego z jurorów i polonisty z Plastyka zarazem - i życzymy wszystkim uczestnikom, w tym naszej Zofii, mnóstwa inspiracji do pisania, czerpania radości z obcowania z poezją i dalszych sukcesów, które na pewno przyjdą, jeśli będziecie się dalej rozwijać.
Serdecznie gratulujemy!
16 maja 2015r. zapraszamy na "Hasioryczną Noc muzeów". W budynku szkoły, przy ul. Racławickiej 9, po godzinie 1800 jak co roku udostępnimy zwiedzającym pracownie artystyczne, będzie można wziąć udział w warsztatach z rysunku, rzeźby, tkaniny artystycznej, monotypi i fotografii. Będzie można wziąć również udział w loterii, w której nagrodami sa prace naszych uczniów. Tegoroczne obchody będą związane z twórczością naszego patrona Władysława Hasiora, który własnie w maju obchodziłby swoje 87. urodziny.
Czytaj również:
W piątek, 8 maja, gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie. Wraz z wychowawcą kklasa wzięła udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach z rysunku i malarstwa oraz ceramiki, po zakończeniu których mogli zwiedzić także inne nasze pracownie i zapoznać się ze specyfiką szkoły plastycznej.
Anglofrankofonia 2015
Napisane przez Sylwia Kordońska i Wojciech KoniecznyZgodnie z coroczną tradycją w Zespole Szkół Plastycznych odbył się dziś turniej anglofrankofoński. W tym roku uczniowie i nauczyciele zebrali się w hali sportowej na ulicy Orlej. Nauczyciele języków obcych przygotowali mnóstwo różnorodnych konkurencji, wśród których znalazły się m.in. quizy, układanki i krzyżówki. Uczniowie mieli także szansę wykazać się umiejętnościami poetyckimi, pisząc wiersz w języku angielskim. Pomocna okazała się również znajomość muzyki klasycznej i rozrywkowej – w jednej z konkurencji zadaniem uczestników było rozpoznanie fragmentów piosenek brytyjskich wykonawców. Nie zabrakło też pokazów wszelakich umiejętności językowych – uczennica Anna Matczak zaśpiewała piosenkę Edith Piaf ‘Non, Je ne regrette rien’, Alicja Bałabuch zaprezentowała wiersz ‘La mort des pauvres’Charles’a Baudelaire’a oraz fragment anglojęzycznej prozy, a reprezentacja klasy IIIa podjęła wyzwanie i zaśpiewała piosenkę zespołu Queen ‘I Want to Break Free’ w formie karaoke.
Zwieńczeniem turnieju, ku wielkiemu zaskoczeniu publiczności, było zaprezentowanie przez nauczycielkę fizyki i chemii, Annę Meller, krótkiego wiersza w języku angielskim. Występ nagrodzono gromkimi brawami.
W tegorocznej edycji I miejsce zajęła klasa Vg, tuż za nimi uplasowała się klasa Ia, a trzecie miejsce przypadło klasie IIIb. Jury przyznało także kilka nagród indywidualnych za szczególne zaangażowanie i aktywny udział w konkursie. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok!
Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie najlepszą szkołą plastyczną w Polsce
Napisała Joanna DybowskaZnamy już oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Szkół Plastycznych. W X edycji Ogólnopolskiego Przeglądu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce. Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej napawa nas wielką dumą, tym bardziej, że tak zaszczytne miejce wywalczyliśmy już po raz drugi.
Na zdjęciu Anna Ignaczak, w tle nagrodzone prace Ani
Jakiś czas temu informowaliśmy, że reprezentacja Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie wywalczyła pierwsze miejsce w Przeglądzie w Makroregionie. Dziś znamy już wyniki klasyfikacji ogólnopolskiej. Reprezentacja w składzie: Anna Ignaczak, Agata Bujnicka i Jakub Dominikowski wywalczyła pierwsze miejsce w kraju.Reprezentacja szkoły, od lewej: Anna Ignaczak, Agata Bujnicka i Jakub Dominikowski
Ukoronowaniem sukcesu jest III etap Przeglądu, do którego zakwalifikowała się cała trójka. W ramach tego etapu, finaliści uczestniczyć bedą w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez CEA. Komisja powołana przez Dyrektora CEA dokona oceny uczniów, którym zostanie przyznane prawo do ubiegania się o przyjęcie bez rekrutacji na wybrane uczelnie artystyczne nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj również:
Pierwsze miejsce w makroregionie w 2015
Michał Orzechowski - laureat III etapu Przeglądu w 2014r.
Maturalny maraton rozpoczęty. Dzisiaj uczniowie napisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym, jutro zmierzą się z zadaniami z matematyki, w środę zaś - z języka obcego. W naszej szkole tegoroczny egzamin maturalny przeprowadzany jest w dwóch formułach. Nowej dla absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pieknych i starej dla absolwentów Liceum Plastycznego.
Ostatnie chwile przed maturą z języka polskiegoW nowej formule egzaminu poza trzema obowiązkowymi przedmiotami uczniowie muszą wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy. Wszystkie zdawane na poziomie rozszerzonym. W naszej szkole najczęściej wybieranymi przedmiotami są: jezyk angielski i historia sztuki, rzadziej język francuski, matematyka, a nawet fizyka, chemia czy geografia.
Wśród wszystkich koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych nasz Zespół Szkół Plastycznych może poszczycić się wysoką zdawalnością matur. Mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli się pochwalić wysokimi wynikami egzaminu maturalnego.
Trzymamy kciuki za naszych maturzystów!
Zeszłoroczni maturzyści całkiem dobrze poradzili sobie na egzaminie z języka angielskiego. Liceum Plastyczne z wynikiem 76% zdobyło 6. miejsce, natomiast OSSP z wynikiem 59%- miejsce 16.
W zakresie rozszerzonym w naszej szkole uczniowie realizują dwa przedmioty: historię sztuki i język angielski. Zwiększona ilość godzin to klucz do sukcesu na obowiązkowym egzaminie z języka. Najczęściej wybierany jest język angielski, choć co roku znajdują się też chętni, aby zdawać język francuski.
Mała liczebność klas to wielki atut naszej szkoły. Ma to znaczenie na wszystkich przedmiotach, ale szczególnie istotne wydaje się na zajęciach językowych. Pozwala to na indywidualne podejście do każdego ucznia. Młodzież może zdobywać wiedzę poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, które pozytywnie działają na emocje, a to sprawia, że nauka staje się jednocześnie efektywna i przyjemna. Efektem takiej zabawy były przedstawienia "The Three Little Pigs" i i "Cinderella" wykonane w języku angielskim przez klasę drugą i trzecią liceum podczas Dni Otwartych organizowanych w szkole w kwietniu każdego roku.
Pamiętajmy jednak, że nie istnieją cudowne sposoby na przyswojenie języka szybko i bez wysiłku. Bez odpowiedniej motywacji, regularnych lekcji i powtórek nie uda się osiągnąć wyznaczonego celu. W szczególności właśnie dodatkowe zajęcia prowadzone w liceum dają większe szanse na zdanie matury z wysokimi wynikami. W klasie maturalnej oczywiście uczniowie powtarzają materiał również na zajęciach fakultatywnych. Systematyczność jest kluczem do dobrych wyników.
Czytaj również:
Nie boimy się matury z... języka polskiego!
Nie boimy się matury z... matematyki!