Gościliśmy na wykładach Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej
Napisała Joanna Dybowska12 grudnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w wykładach przeprowadzonych przez pracowników Katedry Komunikacji Społecznej i Dziennikarskiej Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalinskiej.
Wysłuchaliśmy trzech wykładów: „Piękny i niepiękny język reklamy” dr Lidii Sudakiewicz, „Odmienność i odmienność paradoksalna w reklamie” dr. Piotra Szarszewskiego i „Prawo autorskie” mgr Mateusza Maciasa. Dziękujemy dr Lidii Sudakiewicz i mgr Indze Marciszuk-Mazur, które zorganizowały wspólne spotkanie.
Nasi uczniowie na uroczystej Gali Wolontariatu
Napisane przez Beata Pawluczenia5 grudnia 2019r. Szkolny Klub Wolontariusza otrzymał podziękowanie za ubiegłoroczną pracę na rzecz Koszalińskiego Centrum Wolontariatu oraz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego. Na uroczystej Gali Wolontariatu, która odbyła się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie zebrali się wyróżniający wolontariusze.
Na zdjęciu od lewej: Patrycja sawerska, Katarzyna Liśniewska, Tomasz Wróblewski i opiekun SKW Beata Pawluczenia
Uczniów naszej szkoły reprezentowali Patrycja Sawerska, Tomasz Wróblewski i Katarzyna Liśniewska. Opiekę nad Szkolnym Klubem Wolontariusza sprawuje pani Beata Pawluczenia.
Gala Wolontariatu organizowana jest corocznie w dniu 5 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, żeby podziękować i nagrodzić wolontariuszy za podejmowane przez nich działania. Wyróżnieni wolontariusze otrzymają nagrody i dyplomy.
I Regionalny Konkurs Literacki na opowiadanie pt. „Opowieść na jedną stronę”
Napisał Wojciech KoniecznyZespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w I Regionalnym Konkursie Literackim na opowiadanie pt. „Opowieść na jedną stronę”.
Projekt Społeczny "GadkiSzmatki"
Napisane przez Uczennica Paulina DomekZespół Projektowy Projektu Społecznego “GadkiSzmatki” to uczniowie koszalińskiego Liceum Plastycznego, którzy przez następne miesiące chcieliby w jego ramach zbawiać świat i pokazać, że każda, nawet najmniejsza rzecz ma wpływ na nasze otoczenie, a co za tym idzie - środowisko.
W programie projektu jest m.in. przeprowadzenie prelekcji w szkołach, zorganizowanie warsztatów z szycia worków, woreczków, toreb, etc., akcja “wolna torba” polegająca na wtórnym użytkowaniu toreb na zakupy, oraz kampania i pokaz mody promujące ciuchy z drugiej ręki, połączone z jarmarkiem ciuchów, gdzie będzie można pozbyć się ubrań, których już nie potrzebujemy. Część zespołu to zeszłoroczni finaliści Olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy realizując projekt społeczny “Sztuka Codzienności” zdobyli jedną z najwyższych nagród - Złotego Wilka. W tym roku, w odświeżonym składzie, po raz kolejny biorą udział w Olimpiadzie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
02-05 grudnia 2019r.
w godzinach od 1100-1700
Na wyprzedaży będzie można zakupić prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, ceramiczne, snycerskie oraz tkaniny artystyczne. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz na materiały plastyczne do pracowni artystycznych.
Jeśli to początek grudnia, to znaczy, że jesteśmy w Berlinie...
Napisał Wojciech KoniecznyCo robi grupa kilkudziesięciu uczniów Plastyka o godzinie 4:20 na parkingu przed szkołą? Szykuje się na wyprawę do Berlina, której celem oprócz zapoznania się ze specyfiką miasta, zobaczeniem kilku najważniejszych miejsc w stolicy Niemiec i wizytą na jarmarku świątecznym są bliskie spotkania pierwszego stopnia ze sztuką na najwyższym światowym poziomie, którą można zobaczyć w berlińskich muzeach.
A jeśli ta historia wydaje się znajoma to dlatego, że to nie pierwsza, ani nawet nie druga taka nasza wyprawa, muzealny wojaż do stolicy Niemiec staje się bowiem powoli tradycją naszej szkoły.
Podobnie jak zdjęcie pod Bramą Brandenburską...
Wolontariusze z Plastyka na Marszu Życzliwości
Napisane przez Beata Pawluczenia, Patrycja Ordoczyńska-GastW sobotę, 23 listopada, punktualnie o godzinie 11:00, pod ratuszem zebrali się wolontariusze ze wszystkich szkół w Koszalinie, w tym wolontariusze z naszego Plastyka. Tego dnia wystartowała V edycja Marszu Życzliwości.
Wydarzenie organizowane jest co roku z okazji Światowego Dnia Życzliwość i Pozdrowień, który przypada 21 listopada. Pochód przeszedł wzdłuż głównej ulicy Zwycięstwa przez ulicę Kaszubską, Drzymały, Komisji Edukacji Narodowej, 1 Maja, Adnersa, Plac Wolności kończąc na budynku CK 105. Po skończonym marszu wolontariusze zostali poczęstowani słodkimi przysmakami oraz ciepłą herbatą, a dla chętnych została przygotowana specjalna lekcja zumby. Taki marsz pokazuje nam wszystkim, przede wszystkim wolontariuszom, że wśród mieszkańców Koszalina jest bardzo wiele osób, które chcą pomagać innym.
II ogólnopolski konkurs plastyczny "Ołówkiem i pędzlem" pt. "Co ja tutaj robię?"
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurZespół Szkół Plastycznych w Koszalinie serdecznie zaprasza uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „OŁÓWKIEM I PĘDZLEM” pt. "Co ja robię tu?".
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Każdy uczestnik przesyła 1 pracę.
2. Praca może być wykonana w wybranej technice: rysunkowej (np.: ołówek, węgiel, tusz) lub malarskiej (np.:akwarela, tempera, farby plakatowe, pastel, kredki).
3. Nie będą kwalifikowane prace wyklejane (kolaż) oraz prace przestrzenne.
4. Format pracy: A3.
Konkurs składa się z dwóch etapów.
"W szkole artystycznej uczeń pracuje podwójnie", czyli o Plastyku w "Prestiżu"
Napisała Joanna Dybowska"W szkole artystycznej uczeń pracuje podwójnie" tak brzmi tytul artykułu w najnowszym wydaniu koszalińskiego magazynu "Prestiż". Urszula Januszewska, dyrektor naszego plastyka opowiada w artykule m.in. o nauce w szkole artystycznej i rekrutacji do szkoły. Zaprasza również na tegoroczny kiermasz, który na stałe wpisał się do naszego kalendarza. W tym roku odbędzię się od 2 do 5 grudnia, od godziny 10:00 do 18:00. Zapraszamy do lektury.
Szkolni wolontariusze kwestowali na rzecz akcji "Dar Serca" na koszalińskim cmentarzu
Napisane przez Beata Pawluczenia22 uczniów, wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza w naszym Plastyku, po raz kolejny włączyło się do kwesty na rzecz Hospicjum. 1 listopada kwestowali na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Oddział w Koszalinie oraz Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.
Szkolnym Kubem Wolontariusza na co dzień opiekują się nauczyciele Beata Pawluczenia przy współpracy z Patrycją Ordoczyńską-Gast.
Na co komu Witkacy, czyli klasy IA i IC na wycieczce w Słupsku
Napisał Wojciech KoniecznyW środę 6 listopada klasy Ia i Ic pod opieką wychowawców, p. Magdaleny Kamyk i p. Wojciecha Koniecznego oraz nauczyciela historii sztuki, p. Tomasza Majerskiego, wybrały się na wycieczkę do Słupska. Obok integracji klas głównym celem wyprawy było odwiedzenie wystawy poświęconej Witkacemu znajdującej się w Białym Spichlerzu.
Uczniowie wzięli udział w godzinnej lekcji muzealnej "Witkacy wobec europejskiej tradycji artystycznej", następnie zapoznali się z twórczością Witkacego, czemu towarzyszył komentarz p. Majerskiego, był też czas na samodzielne zapoznanie się ze zbiorami muzeum. Obok wizyty w Muzeum znalazła się jeszcze chwila na integrację klas w przymuzealnej herbaciarni, spacer po deszczowym Słupsku i obiad w centrum miasta.
Uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości
Napisała Joanna DybowskaRocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, również dla uczniów i pracowników ZSP w Koszalinie na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
7 listopada zebraliśmy się do uroczystego apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ten szczególny dzień przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii Zenona Kachnicza przedstawili w części artystycznej tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil. Piękne wiersze i pieśni patriotyczne przybliżyły młodzieży tamte chwile i wywołały ogromne wzruszenie na twarzach uczniów. Przesłanie, które przekazali uczniowie wywołało wśród uczestników uroczystego apelu chwilę zadumy i refleksji. W pamięci zapadną nam wszystkim przedstawione wydarzenia z przed 101 lat, o które walczyli nasi pradziadkowie, a o których nie możemy zapomnieć.
Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległej Polsce. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy…, ale musimy ciągle pamiętać i przypominać symbole tamtych wydarzeń, aby nie zatracić tamtych czasów, przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom. Równie ważne jest, aby obowiązkiem szkoły stało się pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta. A celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie młodzieży roli wartości w życiu narodu oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą nas wszystkich.
Dziady w Plastyku, czyli szkolne podchody na ratunek "potępionym"artystom...
Napisał Wojciech KoniecznyW poniedziałek 4 listopada na korytarzach naszej szkoły można było spotkać dwanaście postaci uderzająco podobnych do znanych artystów - a to w szatni przyczaiła się Frida Kahlo, a to w kącie na drugim piętrze siedział sobie Leonardo da Vinci, a to przy wejściu do piwnicy czatował Roy Lichtenstein.
Ich obecność nie była przypadkowa - oto bowiem dwunastu wielkich zmarłych artystów czekało przy swoich symbolicznych nagrobkach na dwanaście klas, których zadaniem było odnalezienie wylosowanego przez siebie twórcy i wykonanie przygotowanych przez niego zadań (oczywiście związanych z jego artystyczną działalnością).
Wszystko to w ramach przygotowanych przez klasę IC (pod opieką wychowawcy pana Wojciecha Koniecznego) szkolnych dziadów, które tym razem przybrały formę podchodów.
Uczniowie mieli trzy przerwy na wykonanie zadań, a na koniec każda grupa (wszystkie klasy bowiem poradziły sobie z zadaniami) otrzymała pamiątkowy dyplom "wyzwolenia" artysty i słodki upominek.
Konkurs fotograficzny pt. WENA - zapraszamy do udziału!
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur1. CZŁOWIEK W PRZESTRZENI.
2. WYJĄTKOWE ŚWIATŁO.
3. OBECNY NIEOBECNY – JA.
- technika dowolna
- termin: do 15 marca 2020 roku
- przewidziane są nagrody
- miejsce: Plastyk :) prace z tabelką, oświadczeniem i kopią jpg zdjęcia dostarczacie do sekretariatu
- wzięcie udziału w konkursie otwiera możliwość wyjazdu na sfinansowany PLENER w maju 2020 roku do Krakowa
fotografia z plakatu autorstwa Natalii Grochulskiej!